Dżungla zgrozy

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
Legia Cudzoziemska
przygodowa
Kaduk

Józef Białoskórski, sierżant Legii Cudzoziemskiej, w kolejnym tomie wspomnień opisuje poruszający epizod swej żołnierskiej służby, a mianowicie misję poszukiwawczą francuskiejekspedycji naukowej, która zaginęła w dżungli somalijskiej. Autor ze swoimi towarzyszami broni przybywa z Maroka do Afryki Zachodniej i rusza tropem naukowców, spodziewając się najgorszego. W Somalii bowiem nasilają się bunty plemion przeciwko francuskim kolonizatorom. Idąc tropem zaginionych, legioniści brną przez „zielone piekło”, gdzie dosłownie na każdym kroku grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo zarówno ze strony tubylców, jak i drapieżnych zwierząt, jadowitych węży, owadów, a nawet … roślin. Nieludzko zmęczeni, głodni, dręczeni atakami zbuntowanych plemion, w okrutny sposób mszczą się na mieszkańcach dżungli, mordując bezbronnych i paląc ich domostwa. Białoskórski pisze o tym w sposób chłodny i rzeczowy. Jest przecież żołnierzem Legii, a w niej rozkaz – choćby najbardziej okrutny i bezsensowny – musi być wykonany, a z dowódcami – choćby byli to sadyści i szaleńcy – nikt nie ma prawa dyskutować.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza RYTM, 2015

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Kaduk | 2012-07-06

Antyczne wydanie, oprawione w szarą tekturę (mocne i staranne, przetrwało wiele lat praktycznie bez uszczerbku); pozbawione jakichkolwiek adnotacji czy komentarzy. Zaskakuje mnie czasem to, że wracając do kultowych pozycji z własnego dzieciństwa, mając do dyspozycji całą potęgę i "wszechwiedzę" Internetu, ciągle jeszcze można natrafić na... mur. Ogólnikowe informacje na temat autora, praktycznie brak jakichkolwiek danych na temat samej książki (szczęśliwie wspomina o niej Wojciech Albiński - czyli jednak nie jest to pozycja całkowicie widmowa) czy też jej bohaterów. A przecież to wspaniała opowieść o męskiej przygodzie, strachu i nieistniejącej już "czarnej" Afryce. Powieść, która rozpalała moją nastoletnią wyobraźnię do granic możliwości.

OCZEK | 2017-07-23
Przeczytana: 20 lipca 2017