Od Abrahama do Chrystusa

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Histoire sainte. Le peuple de la Bible

W swojej pierwszej historycznej książce Od Abrahama do Chrystusa Daniel-Rops z niezwykłą rzetelnością badacza i wielką dozą talentu literackiego opisuje dwa tysiące lat historii Izraela. Historii zaczynającej się powołaniem Abrahama, który położył kamień węgielny monoteizmu dla trzech wielkich religii – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu – i znajdującej swój finał w wypełnieniu się obietnicy przyjścia Zbawiciela – Jezusa Chrystusa. Te dwa tysiące lat burzliwych dziejów można by streścić słowami „historia święta”. Jak to się stało, że ten niepokaźny, niczym na pierwszy rzut oka nie wyróżniający się lud przetrwał przez wieki, podczas gdy upadały wielkie potęgi cywilizacyjne i polityczne pre-antycznego świata? Odpowiedzi należy szukać w specyficznej metafizyce i moralności, które wyróżniały społeczność żydowską na tle innych współczesnych jej narodów i ludów.

Od chwili, gdy Abraham w chaldejskim mieście Ur został powołany do nowych przeznaczeń, aż do chwili, gdy potężne przeczucie narodu wypełniało się nadzieją Zbawiciela, upłynęło wiele stuleci i całe morze wydarzeń przetoczyło się przez świat. Dwa tysiące lat dzieli te dwa równie mistyczne fakty, ale bez wątpienia łączy je nić nienagannie logiczna. Żadna inna historia poza historią Izraela nie sprawia w tym stopniu wrażenia, że wypływa z rozwoju wewnętrznego, a z okoliczności zewnętrznych czerpie jedynie środki, by w sposób bardziej pełny być sobą.

źródło opisu: http://www.iwpax.com.pl/produkt-od-abrahama-do-chrystusa-425.html

źródło okładki: http://www.iwpax.com.pl/produkt-od-abrahama-do-chrystusa-425.html

Artur Schodziński | 2014-08-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Książka stanowi wnikliwe podejście do historii Abrahama i jego potomków. Bardzo żywe opisy ówczesnego świata - swoista podróż w czasie i przestrzeni.
Warto zwrócić uwagę na erudycję i intuicję Autora. Choć książka ma już kilkadziesiąt lat to wciąż jest aktualna. Autor w wątpliwych kwestiach nie wypowiada się ostatecznie, zostawia pole działania odkryciom archeologicznym. Lektura niezmiernie pomaga w zrozumieniu Pisma Świętego. Polecam!

Daniel-Rops w swojej książce "Od Abrahama do Chrystusa" przedstawił dzieje Objawienia i religii Starego Testamentu od patriarchów po schyłek I wieku p.n.e. Można by powiedzieć, że jest to opatrzona komentarzem historycznym zasadnicza narracja ksiąg biblijnych (dziewiętnaście wieków temu coś takiego mniej więcej zrobił Józef Flawiusz). Autor w wielu miejscach odnosi się też do innych kręgów cywilizacyjnych wykazując się dość dużą erudycją, choć nieraz popełnia błędy, gdy mówi o cywilizacji klasycznej. Te różne paralele ze światem grecko-rzymskim nie zawsze są zresztą potrzebne, ale dla czytelników sprzed kilkudziesięciu lat na pewno były pożytecznym punktem zaczepienia. Jeśli idzie o różne odniesienia, to Daniel-Rops funduje odbiorcom masę porównań z dziejami i kulturą Francji, tak że bardzo łatwo można w tekście natrafić na Ludwika XIV, Napoleona, Racine'a czy Bossueta.

Książka tematycznie pokrywa się z lepszym, nowocześniejszym i bardziej fachowym opracowaniem, jakim jest...

qiwek | 2014-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

ok. ale masę błędów stylistycznych w tłumaczeniu, niektóre zdania trochę jak w google translator :(

Grobsol | 2016-11-03
Przeczytana: 30 października 2016

Czyta się jak dobrą powieść, nadaje kontekst historyczny wydarzeniom w Starym Testamencie. Uwaga: autor jest oczywistym sympatykiem Chrześcijaństwa, jeśli kogoś to razi.

TomekMiszkin | 2017-04-28
Na półkach: Przeczytane, Historia, Teologia