Wojownik Słońca

1997-01-01
1997-01-01
83-7157-209-3
Paweł Korombel

Okładka książki MatchUp Lara Adrian, Steve Berry, C.J. Box, Sandra Brown, Lee Child, Nelson DeMille, Diana Gabaldon, Andrew Gross, Charlaine Harris, Lisa Jackson, Peter James, J.A. Jance, Michael Koryta, Eric van Lustbader, Gayle Lynds, Val McDermid, David Morrell, Kathy Reichs, Christopher Rice, John Sandford, Lisa Scottoline, Karin Slaughter
MatchUp Lara Adrian, Steve ...
Okładka książki Przewaga Bourne’a Robert Ludlum, Eric van Lustbader
Przewaga Bourne’a Robert Ludlum, Eric...
Okładka książki Zagadka Bourne’a Robert Ludlum, Eric van Lustbader
Zagadka Bourne’a Robert Ludlum, Eric...

Pierwsza z czterech części - "Wojownik zachodzącego słońca" - utrzymana jest w mrocznym klimacie filmów Science Fiction klasy B z lat 80-ch. Po apokalipsie ludzie schowali się pod ziemią i tak żyją już od kilkuset lat. Schron ma wiele pięter, społeczność ludzka zacofana intelektualnie i podzielona na różne klasy społeczne. Widać, że autor w czasie pisania książki, był pod wrażeniem feudalnej Japonii (klasowość, senseje, wojownicy z mieczami, itp). Przy końcu tej części na czytelników czeka niespodzianka. Coś się zmienia. Myślę, że książkę można polecić wielbicielom wspomnianych wyżej klimatów.

Fantasy umiejscowione w alternatywnej przyszłości. Ludzie żyją w podziemnych domenach, zamarznięta powierzchnia planety nie nadaje się do zamieszkania. Osobnicy u władzy są niecni i zakłamani. Samotny, irracjonalny bohater podejmuje walkę, choć nie bardzo wiadomo z kim walczy i dlaczego.

Warsztatowo książka jest słaba. Pod względem treści, najpierw jest zupełnie nijaka, później robi się raczej głupawa. W zasadzie jej jedynym atutem jest ciasny, duszny świat podziemi, w którym ludzie mogą przeżyć wyłącznie dzięki potężnym machinom, których zasad działania nie znają. A nie, przepraszam. Jest jeszcze jeden plus - okładka jest fajna.

• Przeczytane wcześniej
  • Fansastyka