Skarby polskiego malarstwa

Wydawnictwo: Videograf II
978-83-7183-603-9
sztuka
Aletheia

Ponad 50 reprodukcji i opisów dzieł malarstwa polskiego od średniowiecza po lata 70 XX wieku.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

książek: 1932
Aletheia | 2012-06-24
Na półkach: Fragmentarycznie

Dość interesujący wybór, bo obok żelaznych pozycji każdego zestawienia tego typu („Babie lato” Chełmońskiego, „Patrol powstańczy” Gierymskiego, „Hołd pruski” Matejki) pojawiają się też pozycje mniej popularne, szczególnie średniowieczne (np. Poliptyk Grudziądzki) i nowoczesne (socrealistyczne „Postaci” Wojciecha Fangora). Mimo to, kolekcja momentami robi wrażenie przypadkowej – jeśli znalazło się miejsce dla stosunkowo mniej znanych Michaela Willmanna, Antoniego Brodowskiego albo Waldemara Cwenarskiego, to czemu brakuje Kodeksu Behema, Bacciarellego, któregokolwiek z Kossaków, Wyspiańskiego? A już zdumiewające jest, że połowa albumu dotyczy wyłącznie malarstwa dwudziestowiecznego, głównie powojennego. Opisy dzieł dość niekonsekwentne – przy „Hołdzie Pruskim” omówiono wyłącznie treść obrazu, gdy przy „Demonie” Wojciecha Weissa opis jest analizą techniki plastycznej, a o treści ani złamanego słowa. Podobnie nierówne są reprodukcje – Canaletto i Malczewski jeszcze mieli szczęście, ale...

sonia | 2012-07-01
Przeczytana: 2012 rok