Dekalog Konserwatysty

Okładka książki Dekalog Konserwatysty Adam Wielomski
Okładka książki Dekalog Konserwatysty
Adam Wielomski Wydawnictwo: Megas nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Megas
2006-01-01
2006-01-01
83-901413-5-3
konserwatyzm

Idealne wypunktowanie rzeczywistości, plus zestaw rozwiązań aby naprawić chorą rzeczywistość w jakiej żyjemy.

Prof. Wielomski uznawany jest za jednego z czołowych polskich konserwatystów ideowych i w takim tonie napisał Dekalog, który jawi się nam jako manifest światopoglądowy.

Istotnym, o ile najważniejszym dla mnie wątkiem jest nierozerwalne spojenie Tradycji i świadomości kulturowej Polski z uznawaniem prymatu wolności gospodarczej - w czasach rządów postkomunistów, o których mowa w książce wydanej prawie dwie dekady temu, jak i w czasie rządów obecnej postsanacji, problem ten pozostaje nadal aktualny: wielu "konserwatystów" nie rozumie idei wolności odnajdywanej w realnym zarządzaniu swoimi zasobami, z jednoczesną ochroną autorytarnej władzy, która nie uciska fiskalnie lecz dba o nienaruszalną godność osoby ludzkiej każdego człowieka. W dużej mierze poprzez wycofanie własnych działań, które mogłyby tę godność rozumnej istoty swoim poddanym odbierać.

Wielomski porusza szereg nadal istotnych w debacie publicznej wątków: schizofrenię centroprawicy, wyższość praw stanowionych nad prawami przyrodzonymi, manipulacje masami, które w ustroju monarchistycznym są zbędne. Rozwiewa również mit "praw człowieka" skoncentrowanych wokół praw politycznych, które są jedynie iluzoryczną wymówką dla odebrania obywatelom praw kluczowych.

Książka zawiera jednak wiele błędów, większość dotyczy redakcji: źle przedrukowane strony, istotne zaniechanie korekty, nawet błędów ortograficznych. Jest mi przykro, że przez to zniżyłam ocenę bardzo intelektualnie i ideowo spójnej pracy, ale takie mankamenty ośmieszają ją w oczach nieprzekonanych. Być może zabrakło czasu lub środków na dopieszczenie książki, ale podobne błędy bardzo rzutują na jej wyraz i podkopują estetycznie ideę autora. Tak, forma jest ważna

Książka publicystyczna. To wybór/kompilacja wcześniejszych tekstów. Niekiedy już zdezaktualizowanych komentarzy politycznych. Są tu jednak duże fragmenty natury ogólnej, aktualne i dziś, przemyślenia, analizy i interpretacje bardzo ciekawe, prostolinijne, dobrze napisane.

(Tak na marginesie: autor ubolewa w książce nad zadłużeniem wynoszącym prawie 500 mld zł. Początek lat 2000. Ile mamy go dzisiaj?)

Czytane przeze mnie kilka lat temu, szczegółów nie pamiętam, jednak pewne jest to, że się na książce nie zawiodłem. Lubię tego typu tematykę więc wybór nie był przypadkowy.
Wielomski spory nacisk kładzie na krytykę demokracji (no który prawdziwy konserwatysta miałby tak właśnie nie czynić?),ukazuje absurdy tego systemu zarządzania. Czasem śmieszne, czasem tragiczne, a bywa, że i przerażające. Niby wszystko oczywiste, ale pisze to człowiek, który ma o tym wiedzę więc tym bardziej warto poczytać mądrego.
Nie jestem w stanie sobie przypomnieć co było pisane o kwestiach religii, o Chrześcijaństwie dlatego też pominę ten wątek.
Ważne i to sobie cenię, że książka nie jest napisana jakimś super wydumanym naukowym językiem. Występuje tu "syndrom Dostojewskiego" (takie tam moje określenie),znaczy to tyle, że autor pisze o ważnych sprawach językiem bardzo zrozumiałym. To podstawa, a myślę, że umiejętność niełatwa.
Mam tylko wrażenie, że to literatura przeznaczona dla zainteresowanych taką tematyką - takie tam filozofie polityczne (o ile tak to można określić). Zachęcam jednak tych co to jakoś się trochę bardziej światem społecznym interesują. Polecam.

Książkę czytałem 12 lat temu. Dzięki tej książce otworzyły mi się oczy na wiele spraw: polityka, demokracja, kościół itp. Jestem bardzo wdzięczny autorowi za to, że skierował mnie ku prawdzie.

Ciekawa książka. Jak ktoś się interesuję konserwatyzmem i zastanawia się jak można poprawić politykę III RP to polecam tą książkę.

• Nie posiadam
  • Konserwatyzm