Dekalog Konserwatysty

Wydawnictwo: Megas
83-901413-5-3
konserwatyzm,
Klauduś

Dla wielu Czytelników książka ta może wydać się bluźniercza. Nie, nie w tym sensie, że wyśmiewam się z Boga lub Kościoła; nie ma tu świętokradczych obrazków wyśmiewających znak krzyża; przeciwnie, uważam się za katolickiego tradycjonalistę. Książka ta jest wielkim bluźnierstwem politycznym wobec wielu, jeśli nie wszystkich, ideologicznych dogmatów współczesnego świata, który ukształtował się po Rewolucji Francuskiej z 1789 roku. Książka ta przeznaczona jest dla ludzi zdolnych do samodzielnego myślenia, czyli nie dla tych, których refleksja o świecie politycznym, społecznym i filozoficznym ogranicza się do bezrefleksyjnego powtarzania medialnej bełkotliwej papki o demokracji, prawach człowieka i Europie. Nawet więcej, celem moim było dokonanie wielkiej mistyfikacji ideologii i schematów panujących we współczesnym świecie, stanowiącym ideologiczny konglomerat tanich hasełek i medialnego szumu informacyjnego, w istocie będącego dezinformacją.

źródło opisu: Wydawnictwo Megas, 2006

źródło okładki: Wydawnictwo Megas, 2006

Skylar | 2019-09-15
Przeczytana: 14 września 2019

Prof. Wielomski uznawany jest za jednego z czołowych polskich konserwatystów ideowych i w takim tonie napisał Dekalog, który jawi się nam jako manifest światopoglądowy.

Istotnym, o ile najważniejszym dla mnie wątkiem jest nierozerwalne spojenie Tradycji i świadomości kulturowej Polski z uznawaniem prymatu wolności gospodarczej - w czasach rządów postkomunistów, o których mowa w książce wydanej prawie dwie dekady temu, jak i w czasie rządów obecnej postsanacji, problem ten pozostaje nadal aktualny: wielu "konserwatystów" nie rozumie idei wolności odnajdywanej w realnym zarządzaniu swoimi zasobami, z jednoczesną ochroną autorytarnej władzy, która nie uciska fiskalnie lecz dba o nienaruszalną godność osoby ludzkiej każdego człowieka. W dużej mierze poprzez wycofanie własnych działań, które mogłyby tę godność rozumnej istoty swoim poddanym odbierać.

Wielomski porusza szereg nadal istotnych w debacie publicznej wątków: schizofrenię centroprawicy, wyższość praw stanowionych nad prawami...

marcinpdk | 2019-02-06

Książkę czytałem 12 lat temu. Dzięki tej książce otworzyły mi się oczy na wiele spraw: polityka, demokracja, kościół itp. Jestem bardzo wdzięczny autorowi za to, że skierował mnie ku prawdzie.

de_Montfort_3 | 2016-02-08

Książka publicystyczna. To wybór/kompilacja wcześniejszych tekstów. Niekiedy już zdezaktualizowanych komentarzy politycznych. Są tu jednak duże fragmenty natury ogólnej, aktualne i dziś, przemyślenia, analizy i interpretacje bardzo ciekawe, prostolinijne, dobrze napisane.

(Tak na marginesie: autor ubolewa w książce nad zadłużeniem wynoszącym prawie 500 mld zł. Początek lat 2000. Ile mamy go dzisiaj?)

Konkwistadorrr | 2014-05-03
Przeczytana: 2009 rok

Czytane przeze mnie kilka lat temu, szczegółów nie pamiętam, jednak pewne jest to, że się na książce nie zawiodłem. Lubię tego typu tematykę więc wybór nie był przypadkowy.
Wielomski spory nacisk kładzie na krytykę demokracji (no który prawdziwy konserwatysta miałby tak właśnie nie czynić?), ukazuje absurdy tego systemu zarządzania. Czasem śmieszne, czasem tragiczne, a bywa, że i przerażające. Niby wszystko oczywiste, ale pisze to człowiek, który ma o tym wiedzę więc tym bardziej warto poczytać mądrego.
Nie jestem w stanie sobie przypomnieć co było pisane o kwestiach religii, o Chrześcijaństwie dlatego też pominę ten wątek.
Ważne i to sobie cenię, że książka nie jest napisana jakimś super wydumanym naukowym językiem. Występuje tu "syndrom Dostojewskiego" (takie tam moje określenie), znaczy to tyle, że autor pisze o ważnych sprawach językiem bardzo zrozumiałym. To podstawa, a myślę, że umiejętność niełatwa.
Mam tylko wrażenie, że to literatura przeznaczona dla zainteresowanych taką...