Pożytki z pesymizmu i niebezpieczeństwa fałszywej nadziei

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
pesymizm, optymizm
Atena

W swojej prowokacyjnej i napisanej z pasją książce Roger Scruton przekonuje, że największe szkody i zawieruchy ściągnęli na świat ci, którzy przedstawiają się jako optymiści i idealiści, czy to lewicowi, czy prawicowi. Nadszedł czas, aby zastąpić irracjonalny entuzjazm humanistycznym pesymizmem. Scruton pokazuje, że tragedie i katastrofy europejskiej historii były skutkami bezpodstawnego optymizmu i wypływających z niego fałszywych stereotypów myślowych. Obalając te błędne przekonania, z pasją broni społeczeństwa obywatelskiego i wolności. Pokazuje, że prawdziwym dziedzictwem cywilizacji europejskiej nie są fałszywe idealizmy, które o mało jej nie zniszczyły - nazizm, faszyzm i komunizm - lecz kultura przebaczenia i ironii, którą dzisiaj musimy chronić przed jej urażonymi przeciwnikami. Pożytki z pesymizmu to przekonujący apel o rozsądek i odpowiedzialność, napisany w czasach głębokich zmian społecznych i politycznych.

źródło opisu: www.sklep.zysk.com.pl

źródło okładki: www.sklep.zysk.com.pl

Oficjalna recenzja
Aaaaa książek: 186

Ty, który czytasz, żegnaj się z nadzieją

Czy wiesz, jak do światowego kryzysu mają się nauki Mahometa? Co współczesna architektura ma wspólnego z fałszywymi stereotypami? I dlaczego Bernard Madoff, twórca piramidy finansowej, spędzi lata w więzieniu, a rządy wielu państw mają się świetnie na wolności, mimo że w podobny sposób oszukują znacznie więcej ludzi?

Książka "Pożytki pesymizmu i niebezpieczeństwa fałszywej nadziei" rozpoczyna się interpretacją ostatniego kryzysu. Autor obwinia postawę bankowców i finansistów, którzy wyeliminowali ze swojego myślenia najgorszy scenariusz. Okładkę zdobi reprodukcja obrazu Jeana Pierre'a Houella "Zdobycie Bastylii". Ilustruje główną tezę książki - wszelkie rewolucje, utopie i nowe porządki świata kończą się źle, a ich źródłem jest fałszywa nadzieja. Jej szkodliwość polega na przekonaniu, że jesteśmy w stanie zmienić świat i istotę człowieczeństwa. Tymczasem historia ludzkości powinna podpowiedzieć nam, że człowiek nie jest i nigdy nie będzie idealny. Rozsądna doza pesymizmu jest niezbędna do utrzymania zdrowego przekonania, że możemy zmienić jedynie samych siebie i zadbać tylko o najbliższe otoczenie i lokalne sprawy.

Uprzedzam czytelników, którzy spodziewają się interpretacji tytułowych postaw w ujęciu indywidualnym czy psychologicznym. Roger Scruton nie zajmuje się tym, rozważa wyłącznie kwestie społeczne, polityczne, historyczne i ekonomiczne. Jest profesorem w waszyngtońskim Instutite for the Psychological Sciences i w Oxfordzie. Jego książka jest napisana akademickim stylem, z wieloma odwołaniami do poprzedników ideowych. Czyta się ją jednak lekko, język jest przystępny, a wywód wartki i interesujący. Najciekawsza jednak, potraktowana zbyt skrótowo, jest oryginalna koncepcja kultury przebaczenia i ironii.

Nie sposób ocenić tej książki jednoznacznie, ponieważ jest przeznaczona dla ludzi o jasno określonych poglądach. Autor nie ukrywa swojego przywiązania do konserwatyzmu i niechęci do ruchów lewicowych. W wielu momentach jest kontrowersyjny. Ludzi o przeciwnych poglądach nie przekona. Spodoba się na pewno zwolennikom prawicowego etosu i tym, którzy po prostu lubią czytać o ciekawych ideach.

Anna Rycaj

Marcin Polański | 2016-07-22
Przeczytana: 20 lipca 2016

Przeczytać, a zdobytą wiedzę stosować w życiu codziennym.

Vars | 2016-06-05

Parę naprawdę świetnie ujętych głębszych myśli, zdecydowanie warto.

Koval | 2014-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Optymizm, doraźne przeżycie psychiczne, urósł do rangi poglądu na życie, do jakieś kategorii o znaczeniu społecznym, a nawet politycznym. Określa nie tylko własne samopoczucie, ale podpowiada prognozę pogody, notowania na giełdzie („rynki zareagowały optymistycznie”), statystyki partyjnego poparcia, a od niego samego zależą niejako rozwój kraju i przezwyciężanie kryzysów. Należy być optymistą, nie wypada być pesymistą. Taki prosty przekaz powiela się w życiu publicznym jako wzorzec „pozytywnego myślenia”, choć to przecież schemat potocznego języka w ramach poprawności politycznej. Bardziej wnikliwie i krytycznie postanowił przyjrzeć się tym kategoriom znany brytyjski myśliciel konserwatywny Roger Scruton w książce pod nieco prowokacyjnym tytułem „Pożytki z pesymizmu”.
Pokazał w niej, że w całym niedawnych dziejach cywilizacji zachodniej, zwłaszcza od rewolucji francuskiej, nadmierny optymizm i złudzenia co do przyszłości oraz mocy człowieka w jej kształtowaniu są bardziej...