Na zawsze nierozstrzygnięte. Zagadkowy przewodnik po twierdzeniach Gödla

Tłumaczenie: Jerzy Pogonowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Zagadki logiczne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Forever Undecided. A Puzzle Guide to Gödel

Czy jest możliwe, aby racjonalna istota ludzka znalazła się w położeniu, gdy nie może wierzyć, iż jej przekonania są niesprzeczne, bez popadnięcia przy tym w sprzeczność? Jest to jeden z głównych tematów tej książki. Wzorowany jest on na słynnym dokryciu Kurta Godla, że dowolny niesprzeczny sytem matematyczny o mocy wystarczającej do uprawiania tego, co znamy pod nazwą elementarnej arytmetyki, musi podlegać zaskakująco bolesnemu ograniczeniu polegającemu na tym, iż jego własnej niesprzeczności nie da się w nim nigdy dowieść! - Z Przedmowy

źródło opisu: Książka i Wiedza

źródło okładki: Książka i Wiedza

Meszuge | 2014-02-18
Przeczytana: 05 marca 2008

Na skwerku spotykają się przypadkowo, po wielu latach, dawni szkolni koledzy. Wymieniają się informacjami o swoim obecnym życiu, o posadach, o domach, samochodach, żonach, dzieciach. Wreszcie jeden z nich chwali się, że ma trójkę dzieci, na co oczywiście drugi pyta o wiek tych dzieci. Słyszy wtedy taką oto odpowiedź:
- Iloczyn liczb lat moich dzieci wynosi 36. Suma liczb ich lat to tyle, ile jest ławek na tym skwerze. Potrafisz odpowiedzieć w jakim wieku mam dzieci?
Jego rozmówca myśli, myśli, myśli i wreszcie odpowiada, że nie jest w stanie tej zagadki rozwiązać, ma za mało danych. Na to jego kolega odpowiada:
- To dla ułatwienia podpowiem ci, że moje najstarsze dziecko gra na skrzypcach.
W tym momencie jego rozmówca wykrzykuje radośnie: teraz wszystko jest jasne, już wiem ile lat mają twoje dzieci i… wymienia ich wiek.
Ile lat mają te dzieci i dlaczego właśnie tyle?

„Na zawsze nierozstrzygnięte” to zbiór zagadek logicznych, jak zresztą sugeruje druga część tytułu. Jednak...