Szatan, Cantor i nieskończoność oraz inne łamigłówki

Tłumaczenie: Krzysztof Wójtowicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Zagadki logiczne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Satan, Cantor, and infinity, and other mind-boggling puzzles
83-05-13403-2

Książka "Szatan, Cantor i nieskończoność" zawiera ponad dwieście nowych i niezwykle interesujących zagadek logicznych - od prostych łamigłówek do najbardziej złożonych paradoksów współczesnej matematyki - wymyślonych przez najlepszego w świecie twórcę zagadek i najzabawniejszego logika, jaki kiedykolwiek żył. Raymond Smullyan, znany metematyk i logik, profesor filozofii zrobił już furorę wśród czytelników dwiema poprzednimi książkami "Dama czy tygrys oraz inne zagadki logiczne" i "Jaki jest tytuł tej książki ? - tajemnica Drakuli, zabawy i łamigłówki logiczne". Tym razem naszym przewodnikiem jest czarnoksiężnik, który w rzeczywistości jest logikiem, wykorzystującym logikę w tak sprytny sposób, że laikom wydaje się ona magią. Razem z nim poznajemy tajniki programowania robotów, które tworzą inne roboty, te zaś inne inteligentne roboty i tak w nieskończoność. Mamy także zagadki związane z twierdzeniem Godla oraz paradoksami dotyczącymi prawdopodobieństwa, czasu i zmiany. Magik wyjaśnia też, na czym polegały pionierskie odkrycia Georga Cantora.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 2005

źródło okładki: Książka i Wiedza, 2005