Anatomie

Wydawnictwo: Liber Duo
Anatomie
978-83-62889-33-4
poezja

Tomik Poetycki Mateusza Grzeszczuka ,,Anatomie'' jest to drugi po debiutanckim ,,Z brakiem Czasu'' tom wierszy. Anatomie to zbiór tekstów, które odsyłają nas nie do głębi, świata uczuć, ale czasami do suchej powierzchownej relacji z otaczającego nas świata. ,,Wstrząsające muszą być doświadczone chwile życia, które pozostawiły zapisane słowa u młodego poety .Świat wokół niego, który ...

,,Wstrząsające muszą być doświadczone chwile życia, które pozostawiły zapisane słowa u młodego poety .Świat wokół niego, który ustami innych ludzi - kłamie i w codzienności, uczy młodych obłudy .W oczach z wagą - dobra i zła, biblijnymi scenami z historii ludzkości , rzuconymi pod nogi , zbuntowanym, młodym ludziom. Bystrość umysłu, która za wskazówką zegara, dotyka wielu miejsc i uczuć , czas - serca. W nim wulkan zdarzeń wrzący dzikością natury, wobec ludzi i aury. Charakterystyczny w świecie pokolenia młodych, którzy wszystko chcieliby dotknąć i zdobyć - natychmiast i w najlepszym gatunku. Pragnienie i krótkie doświadczenia , meandrują w myślach i słowach ,kojarząc ból miłości do wielu istot. W różnych nastrojach pisane słowa, dotykają nieba i piekła. W nic do końca nie wierzą i nie ufają, tracąc cierpliwość ,która góry przenosi. To charakterystyczne zjawisko młodej sztuki , również w słowie. Brak opanowania uczuć wobec chaosu świata. Niebo i piekło, rozszarpane w kilku strofach , nie ma bezpiecznego środka drabiny , ludzkiego losu. Jakby w zapowiedzi podtekstu, można dopisać - zaufanie, było by bezpieczniej żyć. Nawet - lustra, odbijają życie inaczej, niż widziałby autor. Wypowiedziane słowa o ludziach i świecie wokół , mają dużo z ambicji studenta , który wciąż szuka drogi i losu w niepokojach świata . Przetaczający się bunt , dotyka każde pokolenie z różnym nasileniem w zależności od aury historii. Zastanawiające są słowa niejednokrotnie powtarzane i rozpięte pomiędzy niebem a ziemią.Siłowali się nad podobnymi wielcy filozofowie, ostatecznie odchodząc niepocieszeni. Każda myśl zapisana a poetycka szczególnie, ma swój udział w losach świata. Spostrzeżona lub nie. Idący czas wraz z dotykiem Stwórcy , porządkuje chaos myśli. Jakie będą kolejne wiersze młodego autora , podpowie nam czas, gdy pozwoli nam je czytać. Czy zwątpienia postawione dzisiaj , umocnią bunt – to wyniknie z prób charakteru i oczekiwań. Można we wszystko zwątpić i we wszystkim szukać nadziei.''

K.Kołtun SPP.

GregLaswell | 2012-06-20