Studium w szkarłacie

Cykl: Sherlock Holmes (tom 1)
Wydawnictwo: Algo
1 337
1 634
A Study in Scarlet
maciek

Inne wydania

Sherlock Holmes i doktor Watson prowadzą śledztwo dotyczące dwóch niezwykłych zbrodni w Londynie. Odkrywają tajemnicze napisy krwią na ścianie. Ślady prowadzą wiele lat w przeszłość do Ameryki, sekty mormonów i zemsty za zło sprzed wielu lat. Prowadzone śledztwo kończy się zaskakującym zakończeniem.

źródło opisu: www.wydawnictwo-algo.pl

źródło okładki: www.wydawnictwo-algo.pl

O Sherlocku Holmesie słyszałam niejednokrotnie, lecz nigdy nie zadałam sobie trudu by sięgnąć po książkę będącą jego pierwowzorem. Aż do teraz:)
Przygody słynnego detektywa czytało mi się bardzo szybko i przyjemnie. Książka jest przemyślana i ciekawa. Samo spotkanie Holmesa i Watsona uważam za niezwykłe. Co do części drugiej - tu przeżyłam niemałe zaskoczenie, które wybiło mnie z pantałyku. Myślałam, że jest to oddzielna historia zupełnie o czymś innym. Ale nic z tych rzeczy. Autor sprytnie połączył ten wątek z całą historią sprawiając tym samym, że powieść staje się dla czytelnika łatwiejsza w odbiorze oraz ma on lepszy podgląd na sytuacje. Sam Sherlock Holmes wydaje się być postacią doskonałą. Z łatwością tropi, szuka śladów a także prowadzi śledztwo. To mi się w nim bardzo podobało. Zbrodnia, która z pozoru wydaje się skomplikowana dzięki niemu okazuje się być banalna. I to dosłownie!
Wielka szkoda tylko, że książka jest tak krótka.

ChicaDeAyer | 2016-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2016

Najsłynniejszy detektyw, który wciąż pozostaje niedoścignionym wzorem dla postaci powoływanych do życia przez coraz to nowszych twórców, tym razem wzięty przeze mnie na tapet. I to w premierowym tomie, otwierającym cykl przygód tego niezwykłego gentlemana urzędującego na Baker Street 221b.

To kryminał, który się nie zestarzeje – podobnie jak i cały cykl stworzony przez sir Conan Doyle’a. Pomimo wielu lat funkcjonowania na rynku, przyjemność czerpana z lektury wciąż pozostaje niezmienna, o czym świadczy niesłabnąca popularność i silna pozycja Sherlocka Holmesa na rynku – ożywianego pod coraz to nowymi szyldami rozmaitych projektów (warty uwagi jest świetny serial BBC z Benedictem Cumberbatchem, ale o tym nie muszę zapewniać licznego grona fanów, jakiego się dorobił). „Studium w szkarłacie” pisany jest z wielką dozą elegancji w ten szczególny sposób, który pozwala czytelnikowi na przeniknięcie w świat przedstawiony. Conan Doyle doskonale oddał klimat XIX-sto wiecznego Londynu,...

PABLOPAN | 2013-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2013

Historia opowiedziana przez Sir Doyle'a jest w istocie bardzo poruszająca i pokazująca siłę ludzkiej miłości, bo to przecież miłość spowodowała całą lawinę zdarzeń prowadzącą do emocjonującego finału. Sama postać Sherlocka Holmesa oczywiście genialna, a jego ostry jak brzytwa umysł nie przestaje wzbudzać podziwu. Polecam.

nadzieja1925 | 2015-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2015

O Sherlocku Holmesie musiałeś usłyszeć! Nie wmówisz mi, że nie!
A oto pierwszy tom przygód z tym fantastycznym detektywem! Udowadnia nam, że rola rozumu i dedukcji jest najważniejszą cechą dobrego detektywa!

W pierwszej części doktor Watson i Holmes zostają sobie przedstawieni, zamieszkują razem, a następnie udają się na oględziny zwłok. Oczywiście Holmes już po kilku minutach ma gotową teorię na wszystko, tylko czemu by nie dać się pomęczyć policji?
Wszystko prowadzi do starej historii i zemsty, którą na pewno chcesz poznać!

Króciutki tomik, bardzo dobrze napisany i na pewno wart polecenia!

Deadwolf | 2015-04-01
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015

Nie mogę uwierzyć jak mogłam kiedyś nie lubić Sherlocka Holmesa!
Do przeczytania tej książki zachęciłam się po obejrzeniu filmu, do którego także podchodziłam niechętnie. Bo przecież co może być ciekawego w przygodach mężczyzny chodzącego z lupą, rozwiązującego jakieś zagadki? Jednak jakże się myliłam. Film jak i książka okazały się świetne. Tak to bywa, jeżeli zabieramy się do oceniania czegoś nie mając o tym pojęcia Ale do rzeczy.

Powieść Arthura to bardzo przyjemna książka. Pierwsze, co mnie zaskoczyło, to jej objętość. Zawsze myślałam, że jest to opasły tom pisany trudnym językiem. Jednak jak się okazało, jest to utwór na jeden wieczór, który czyta się bardzo przyjemnie. I co mnie zdziwiło jeszcze bardziej, ma bardzo mało opisów. Z jednej strony to może dobrze, bo nie trzeba czytać zawiłych informacji np. na temat wyglądu pomieszczenia, lecz momentami trochę mi tego brakowało.

Główną rzeczą, na jaką zwróciłam uwagę czytając książkę, to sposób budowania postaci przez autora....

Studium w szkarłacie składa się nietypowo jak dla kryminału z dwóch części. Jedną opowiada doktor Watson i moim zdaniem jest bardziej atrakcyjna od tej drugiej. W której dowiadujemy się o wydarzeniach które doprowadziły do dwóch zabójstw. Sherlock Holmes jest mistrzem dedukcji, jest bardzo z siebie zadowolony i troszku się wywyższa. Jest moim zdaniem prototypem niskiego Belga, z sumiastym podkręconym wąsem, Herkulesa Poirot. Obaj polegają na logicznym rozumowaniu, dedukcji i na psychologii. Ta krótka powieść jest dobrze napisana, zaciekawia powiem więcej wciąga jak odkurzacz z pustym workiem, strona za stroną coraz bardziej. Niestety nie mamy podejrzanych ale jest nam przedstawiona historia zemsty, która prowadzić może tylko do złego. W zasadzie Arthur Conan Doyle, pokazał nam dokładnie naturę zemsty. Polecam

modli | 2015-02-15

Sięgnąłem po tę książkę, ponieważ chciałem poznać pierwowzór popularnego serialu, "Dr. House". Nie żałuję - była to fascynująca lektura, która pokazała mi, że Sherlock Holmes był fascynującą postacią na długo przed tym, jak kreatywni twórcy serialu przedstawili go ponownie jako Gregory'ego House'a.

Niestety druga część książki - wielka retrospekcja - to już nie moje klimaty. Czytało mi się ją jednak dość przyjemnie.

Ogólnie, więcej dobrego niż złego.

Dobry miejsce na start dla fanów House'a, którzy chcieliby poznać oryginał, albo po prostu osób, które mają ochotę rozpocząć swoją przygodę ze sławnym detektywem.

Stokrotka | 2016-05-26
Przeczytana: 26 maja 2016

Zdarza się tak, że czytając książkę, widzimy w wyobraźni twarz aktora odtwarzającego główną rolę w filmowej adaptacji. Często tak bywa, ale nie tym razem. Przynajmniej nie w moim przypadku. Powieść Arthura Conan Doyle’a „Sherlock Holmes. Studium w szkarłacie” spodobała mi się już od pierwszej strony, a bohaterzy obrazowo opisani przez autora zostali na nowo przeze mnie poddani wizualizacji. Słynny detektyw zachwycił mnie swoim dedukcyjnym umysłem, umiejętnością dostrzegania szczegółów i przesłanek dla innych w ogóle niewidocznych. Sympatię wzbudził doktor Watson, który na początku nastawiony sceptycznie, szybko przekonuje się do metod pracy Holmesa.
Styl autora też mi odpowiada. Jest dystyngowany, klasyczny w swej elegancji i prostocie. Historia opowiedziana w tomie rozpoczynającym przygody słynnego detektywa budzi zainteresowanie i tworzy ciekawą, zaskakującą całość. Nigdy bym nie odgadła, że zbrodnia popełniona w opuszczonym angielskim domu miała swe korzenie na innym kontynencie.

lacerta | 2015-05-16
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 16 maja 2015

Gdzie ja byłam do tej pory? I czemu nie było mnie w pobliżu książek o Sherlocku Holmesie i doktorze Watsonie.
Umysł, spostrzegawczość i sposób dedukcji Sherlocka były zniewalające i niesamowite. I do tego doktor Watson.
Arthur Conan Doyle stworzył duet idealny i ciekawą zagadkę na tak niewielu stronach. Chcę więcej Sherlocka i więcej dr Watsona.

Przeczytałam wszystkie opowiadania o Sherlocku Holmesie i wszystkie powieści. Uważam też, że "Studium w Szkarłacie" - zwłaszcza część pierwsza tej powieści jest najlepsza. Opisuje bowiem początek przyjaźni Watsona i Sherlocka na tle tajemniczej i interesującej zagadki kryminalnej. Część druga powieści przenosi nas w przeszłość i poznajemy motywy zabójstwa, by na końcu wrócić do wspomnień dr Watsona i wyjaśnienia działań zabójcy.

Po przeczytaniu tego kryminału - od razu bardzo polubiłam doktora Watsona:) I tak sobie myślałam - jak autor mógł wymyślić, że taki dobry, spokojny, otwarty, uważny i niesamolubny człowiek - jak Watson, mógł zaprzyjaźnić się z takim zadufanym w sobie, skrytym, lekko zwariowanym, genialnym ananasem jak Sherlock:)?

Musiało minąć trochę czasu, zanim zrozumiałam, że szaleństwo i egoizm okazywane czasami przez Sherlocka, nawet jego pogarda dla rozumu innych ludzi - w niczym nie umniejsza jego szlachetności.

Ekspresowe książki

Stworzenie wciągającej fabuły może być procesem czasochłonnym, co świetnie widać na przykładzie twórczości George’a R.R. Martina. Zdarzają się jednak pisarze, również na polskim rynku wydawniczym, którzy w ciągu roku wydają nawet kilka książek. Nie ma zasady określającej ile należy poświęcić czasu, żeby książka ostatecznie stała się wartościową dla czytelników. Oto pięć znanych książek, których napisanie zajęło, uwaga!, mniej niż miesiąc.

Kaprysy losu – Literacki Horoskop LC

Kolejny tydzień za nami, kolejny tydzień przed nami. Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?… Nawet my jeszcze nie wiemy, co przyniesie następny rok, ale wiemy, co przyniesie najbliższy kwadrans – oczywiście, nasze wróżby. Co Was czeka w najbliższych dniach? Sprawdziliśmy w gwiazdach i książkach.