Studium w szkarłacie

Okładka książki Studium w szkarłacie Arthur Conan Doyle
Okładka książki Studium w szkarłacie
Arthur Conan Doyle Wydawnictwo: Algo Cykl: Sherlock Holmes (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Sherlock Holmes (tom 1)
A Study in Scarlet
Algo
2012-06-13
2012-06-13
Ewa Łozińska-Małkiewicz
Sherlock Holmes studium szkarłacie Watson

Okładka książki Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Moriarty: Tom 18 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: Tom 18 Arthur Conan Doyle,...

Pierwsza połowa strasznie mnie wybudziła. Od drugiej nie mogłam się oderwać.

Pierwsza połowa strasznie mnie wybudziła. Od drugiej nie mogłam się oderwać.

Nieco odmienna od standardowej, rozciągnięta w czasie i przestrzeni fabuła. Interesująca zagadka z zaskakującym finałem. Oczywiście jedynie nie dla Sherlocka.

🕵️
Mówią o nim najlepszy detektyw na świecie, ale czy tylko najlepszy? Moim zdaniem wyjątkowy, nietuzinkowy...niesamowity. O kim mowa? Oczywiście, że o Sherlocku Holmsie.
Czy znacie równie sprytnego i spostrzegawczego detektywa co on?
🕵️
Historia toczy się w IXX wieku więc Ci, którzy nie mieli okazji przeczytać przygód Sherlocka mogą sobie tylko wyobrazić w jakich epickich czasach żył główny bohater. Tupot koni, dźwięk sunących dorożek po kamieniach, pomieszczenia rozświetlone świecami, mnóstwo pachnących starych ksiąg, z których czerpano wiedzę oraz zapach fajek to tło do doskonałej zbrodni.
Na szczęście nie istnieją takie, nawet najmniejszy ślad naprowadzi tak sprytnego detektywa na zbrodniarza. Oczywiście (jak w większości książek) nie może zabraknąć wątku miłosnego ale tym razem nie dotyczy on głównego bohatera ale ofiary. Drugie skrzypce a zarazem narracja książki to zasługa doktora Johna Watsona, który zaczyna swoje „nowe” życie jako współlokator Sherlocka i jak na razie jest tylko obserwatorem i niedowiarkiem. Zabawnie zapowiadają się relację między panami… czekam na ciąg dalszy przygód tych niezwykłych anglików.

🕵️
Czy znacie równie sprytnego i spostrzegawczego detektywa co on?
🕵️

Ciężko jest przerabiać Sherlocka kiedy w taki czy inny sposób się go zna czy to z filmów czy seriali. Nie mniej historia przedstawiona w książce bardzo dobra, przyjemnie się ją przerabiało a jedynym minusem był tylko wg mnie zbyt rozwleczony wątek mormonów - gdyby nie to, oceniłbym całość na 8 a tak tylko 7. Na pewno sięgnę po kolejne tomy.

Konstrukcja jest największą wartością tej opowieści. Piekny język! Zaskakujący finał.

Jak zaczynać Sherlocka to od pierwszej części. I tu nie ma żadnego rozczarowania a spory zachwyt, choć się tego nie spodziewałem. Lata przed 1900 rokiem niezbyt bardzo interesowały mnie pod kątem historii, ale sposób dedukcji i przewidywania Sherlocka to kwintesencja bycia tak osławionym detektywem. Bardzo wysoka ocena za składnię, akcję pociągającą czytelnika strona po stronie, żeby dojść do prawdy. Oczywiście duża szczegółowość i analiza postaci to podstawa tego typu powieści. Po przeczytaniu kilku książek wielu „najlepszych” autorów polskich kryminałów uważam, że dopracowanie postaci i akcji w ich książkach to niska półka względem Doyla.

9/10
Jak do tego doszło, że Sherlock Holmes poznał dr Watsona? I jaka była pierwsza sprawa, którą on opisał? Jeżeli chcecie się tego dowiedzieć - sięgnijcie po „Studium w szkarłacie”. Jest to jedna z pierwszych opowieści o najsłynniejszym detektywie świata.

W „Studium” Sherlock Holmes mierzy się z zabójstwami, które trudno wytłumaczyć. W jaki sposób tym razem detektyw rozwiąże ten kłopot?

Uwielbiam Sherlocka Holmesa. Więc szczerze polecam „Studium w szkarłacie”!

9/10

Klasyka nad klasykami.
Już samym mistrzostwem jest stworzenie postaci Watsona i Holmes'a; pierwszy spokojny i opanowany, drugi wybitny, szalony i nieskromny. Teoretycznie nic ich nie łączy a jednak świetnie się uzupełniają.
Zagadka oczywiście zagmatwana, na pierwszy rzut oka morderstwo doskonałe, choć śledząc potem tok myślenia Sherlocka wszystko wydaje się tak proste i oczywiste. Zwykłe znaki i sytuacje, na które wystarczyło tylko spojrzeć uważniej.
I kiedy zagadka rozwiązana a do końca została jeszcze połowa książki zastanawiamy się co dalej ...
A tu autor zaskakuje nas opowiadając historię mordercy, która zamienia się we wzruszającą opowieść.
Genialne połączenie kryminału, powieści obyczajowej i romansu.

Klasyka nad klasykami.

"Studium w szkarłacie" to moje pierwsze zanurzenie w świat Sherlocka Holmesa w formie książek, już po wcześniejszym obejrzeniu udanego serialu. Pomimo początkowego powolnego tempa, druga część mnie zaintrygowała, wywołując nawet współczucie wobec pewnej postaci.

Arthur Conan Doyle zgrabnie rysuje postać Sherlocka - błyskotliwego i posługującego się niezwykłymi metodami detektywa. Jego wyjątkowe zdolności dedukcyjne wciągają czytelnika w intrygujący świat zagadek. Książka, choć krótka, okazała się niezwykle treściwa. Holmes jest zdecydowanie kultową postacią, która skłania mnie do sięgnięcia po kolejne części przygód nietypowego śledczego.

Współczesne filmy o Sherlocku Holmesie mnie nudzą, za to powieści - to pierwszy liga. Odkryłam to zresztą całkiem niedawno biorąc się przez przypadek za czwarty tom cyklu.
Tutaj, w pierwszym tomie jest jeszcze lepiej i wszystko co trzeba:
* główny bohater: dziwadło na tyle, na ile trzeba, specjalista w zakresie chemii i medycyny sądowej, a sposób, w jaki posługuje się logiką toż to dzieło sztuki.
* intrygująca zagadka i podążanie przez czytelnika za detektywem - geniuszem w odkrywaniu kolejnych tropów i powiązań.
* sposób, w jaki historia została opowiedziana - najpierw morderstwo i odnalezienie sprawcy, potem wycieczka w przeszłość, w zupełnie inne okolice i wyjaśnienie przyczyny zbrodni. Piękno i wyjątkowość tej książki leży właśnie w drugiej części. A zresztą nie wiem - pierwsza część też znakomita. Dystyngowana i wytworna.
* dwie niezależne scenerie - wiktoriański Londyn i mormońska osada na Dzikim Zachodzie.
Atrakcyjny kryminał, świetna rozrywka, mimo iż powieść ma ponad 100 lat. Jeśli ktoś nie przepada za kryminałami, może niech spróbuje spotkania z Holmesem i Watsonem?

Tutaj, w pierwszym tomie jest jeszcze lepiej i wszystko co trzeba:

• Kryminał