Gniew oceanu

Tłumaczenie: Grzegorz Kołodziejczyk
Wydawnictwo: Albatros
Hungry as the Sea
ocean, woda, statek, góra lodowa, antarktyda
vivien

Książka wydana również pod tytułem "Głodny jak morze". Nicholas Berg stał kiedyś na czele Christy Marine, jednego z największych armatorów cargo na świecie. Dzięki jego wysiłkom i ambicji niewielka firma w krótkim czasie przekształciła się w konsorcjum dysponujące flotą towarową o nośności setek tysięcy ton. Jeden człowiek sprawił, że Nick stracił wszystko – stanowisko szefa zarządu, warte...

Książka wydana również pod tytułem "Głodny jak morze".

Nicholas Berg stał kiedyś na czele Christy Marine, jednego z największych armatorów cargo na świecie. Dzięki jego wysiłkom i ambicji niewielka firma w krótkim czasie przekształciła się w konsorcjum dysponujące flotą towarową o nośności setek tysięcy ton. Jeden człowiek sprawił, że Nick stracił wszystko – stanowisko szefa zarządu, warte miliony dolarów udziały w firmie i żonę – Duncan Alexander, geniusz finansów, nowy prezes Christy Marine, i nowy mąż jego byłej żony. Berg jest teraz nieliczącym się armatorem: jego osobista flota składa się z dwóch zadłużonych statków, holowników ratowniczych Sea Witch i Warlock. Dokładnie w momencie, gdy obejmuje dowództwo Warlocka, nadchodzi wiadomość SOS: luksusowy statek wycieczkowy jego byłej firmy zderzył się na Antarktydzie z górą lodową. Berg stawia wszystko na jedną kartę: rezygnuje z intratnego kontraktu na holowanie i bierze kurs na cel odległy o kilka tysięcy mil morskich. Jeśli dotrze na miejsce przed konkurencją i uratuje dryfujący okręt, zarobi miliony dolarów. I odegra się na Duncanie – człowieku, którego nienawidzi z wzajemnością. Jeśli wyprzedzi go inna jednostka, zostanie z niczym. Warunki pogodowe są wyjątkowo niekorzystne, zbliża się polarny sztorm. Akcja ratownicza na Antarktydzie to dopiero preludium śmiertelnego konfliktu, którego finał rozegra się na innym kontynencie i doprowadzi do gigantycznej katastrofy ekologicznej...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

wiejskifilozof | 2014-05-08

Kiedy myślę o książkach Wilbura Smitha,przed oczami staję mi afrykańska sawanna.
Pełna zwierząt :lwy,słonie,zebry,czy likaony.
Tu scenariusz,jest zupełnie inny.

Na okładce mamy surowe piękno Antarktydy.Lód,woda.Nie pasują do spieczonej słońcem sawanny Kenii lub Malawi.

Akcja przenosi nas w kierunku Antarktydy,trzeba uratować pasażerów pewnego wycieczkowego statku.

I jak bywa u autora,opis ratowania ludzi jest pełen napięć i konfliktów.
Akcja książki ma wydźwięk proekologiczny,ratowanie statku przewożącego ropę na Karaibach jest głównym filarem książki.

Owszem książka napisana jest dobrych 30-parę lat temu.Mimo,to wiele zagadnięć z ekologii i ochrony środowiska jest jak najbardziej aktualnych.

Po za tym,to typowy Smith.Dużo akcji,zwroty napięcia.Oczywiście musi być też piękna kobieta,która oprócz tego że kocha swoją pracę kocha też seks.I tu taka dziewczyna też jest.

Może Gniew Oceanu odbiega troszkę od innych powieści autora lecz jest na pewno warta przeczytania.

Monika | 2012-09-28
Przeczytana: 28 września 2012

Do tej pory wszystkie powieści pana Wilbur'a zabierały mnie do mojej ukochanej Afryki. Tym razem było inaczej. Wpadłam prosto do oceanu i w oko cyklonu!
Książki wychodzące spod pióra pisarza zawsze wciągają mnie w całości, wsysają i wypuszczają dopiero wraz z ostatnią przeczytaną stroną.
Niezmiernie cieszy mnie fakt, że pan Smith, chociaż już niemłody, wciąż tworzy swoje niesamowite historie.

LadySea | 2014-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Świetna sensacja!
Nicholas Berg stracił wszytko: pieniądze, ukochaną kobietę, Pozostała mu flota złożona z dwóch zadłużonych holowników. Sam zostaje kapitanem jednego z nich i stawia wszytko na jedną kartę ruszając na ratunek zagrożonemu liniowcowi pasażerskiemy, może uratowac nie tylko życie pasażerów ale i dostać nagrodę za uratowanie statku. Na miejscu akcji ratowniczej trwa polarny sztorm...
Kapitan Brg to typ twardego faceta, odważnego i szlachetnego, nieco staroświeckiego.
Książka jest fajnie osadzona w morskich realiach.
Przypomina mi trochę "Złote rendez-vou" Alistaira McLeana.

Marczewek | 2013-12-23
Przeczytana: 27 marca 2013

Przeczytałem Gniew oceanu, wydaną poprzednio jako Głodny jak morze. Jest to druga książka autora, z którą miałem okazję się zapoznać.
Nicholas Berg rozwiódł się z żoną, i stracił zarazem firmę, którą od wielu lat budował. Niestety należy ona do rodziny jego żony, i na jej czele staje Duncan Alexander, finansowy geniusz i nowy wybranek serca jego byłej żony.
Sam obecnie staje się właścicielem ogromnie zadłużonej firmy, składające się na dwa holowniki, które otrzymał jako rekompensatę podczas rozwodu.
Całkiem skomplikowane, a komplikuje się jeszcze bardziej, gdy Nick zmuszony jest płynąć na ratunek luksusowemu statkowi jego byłej firmy, który ugrzązł gdzieś na Antarktydzie.
Akcja ratunkowa kończy się sukcesem, a Nick żąda w nagrodę kilkumilionowego odszkodowania, za ratunek.
Wkrótce Nick dochodzi do wniosku, że w Christy Marine nie dzieje się najlepiej, a supertankowiec który sam kiedyś zaprojektował, niebezpiecznie zmienił budowę.

magdalena | 2017-09-16
Przeczytana: 16 września 2017

Bardzo solidna sensacyjna pozycja. Chociaż temat okołomorski niekoniecznie mnie bardzo interesuje, to muszę przyznać, że wątek sensacyjny wciąga i robi wrażenie.

piwoslon | 2014-12-05
Przeczytana: 03 grudnia 2014

To moja pierwsza powieść Smitha i muszę stwierdzić, że nie zachwycił mnie. Smith opowiedział bardzo przewidywalną historię, którą co prawda miło się czyta to jednak nie trzyma w napięciu tak jak się tego spodziewałem

lukaswilinski | 2017-02-27

Jak dla mnie, nieco przegadana. Może nie mój klimat temperaturowy.

Kasia | 2014-03-12
Przeczytana: 12 marca 2014

Moja ulubiona "morska" tematyka.Świetna książka.Polecam.

ZłaKrólewna | 2013-08-07
Przeczytana: 2013 rok

Książka jest dobra, jak chyba wszystkie książki Smitha, jednak w trakcie jej czytania miałam mały kryzys - gdzieś w połowie książka stała się zwyczajnie nudna... Na szczęście był to tylko krótki fragment. Mimo wszystko jak na razie jest to najsłabsza książka tego autora jaką czytałam.

nuvolau | 2013-03-15
Przeczytana: 27 lutego 2013

Bardzo fajna książka. O bohaterze, którzy powoli odbijał się od dna i ponownie stanął na nogi, odzyskał rodzinę i poznał na nowo smak miłości. Jedna z tych książek, które pozwalają wierzyć, że pewnego dnia zaświeci słońce. A przy tym, ile emocji nam serwuje!