Młody Sherlock Holmes. Czerwona pijawka

Cykl: Młody Sherlock Holmes (tom 2)
Wydawnictwo: W.A.B.
Young Sherlock Holmes. Red Leech
978-83-7747-736-6
Sherlock Holmes
Ag2S

Sherlock Holmes zawsze był ciekawy świata, wręcz wścibski. Już jako czternastolatek wplątał się w międzynarodową aferę, w której stawił czoło amerykańskim gangsterom. Kiedy okazało się, że jego brat Mycroft pomaga ukrywać się groźnemu mordercy, nie mógł pozostać bezczynny. Wartka akcja, dziewiętnastowieczne realia i barwne postacie. Powieść z zainteresowaniem przeczytają młodzi wielbiciele angielskiego detektywa i miłośnicy historii przygodowych.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2012

źródło okładki: http://wab.com.pl/?ECProduct=1391

allison | 2013-08-29
Na półkach: Holmes, Watson i Doyle
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

Wciągająca powieść łącząca elementy przygodowe i sensacyjne.
Można tu, oczywiście, znaleźć też typową dla pierwowzoru konwencję dochodzenia do prawdy metodą dedukcji. Daje to wybuchową mieszankę, zwłaszcza, że młody Holmes jest nie tylko inteligenty, pomysłowy, dociekliwy, ale i żądny przygód, które nieraz wpędzają go w tarapaty.

Pełna niespodzianek akcja na pewno spodoba się miłośnikom twórczości A. Conan Doyle'a, zwłaszcza, że młody tytułowy bohater ma już sporo cech typowych dla późniejszego detektywa wszech czasów.

"Czerwona pijawka" to powieść dla czytelników w każdym wieku. Autor zadbał o jasne, logiczne i przystępne wyjaśnienie tła historycznego, czyli genezy i przebiegu wojny secesyjnej, co na pewno pomaga młodszym odbiorcom w pełnie zrozumieć treść. Mogą ich trochę odstręczać brutalne sceny przemocy oraz obrzydliwe opisy pijawek, ale większość zapewne zna gorsze obrazy z telewizji...

Przeczytałam tę książkę jednym tchem i mam nadzieję, że trafi mi się jeszcze okazja...

shczooreczek | 2012-09-04

Gdy rok temu w moje ręce trafiła pierwsza część przygód Młodego Sherlocka Holmesa, która wyszła spod pióra Andrew Lane’a oczekiwałam wielkich emocji, ale też – nie chciałam nastawiać się na wielki literacki sukces. Nauczona doświadczeniem wiem, że ci, którzy próbują osiągnąć powodzenie i zdobyć popularność, posiłkując się sławnymi nazwiskami – najczęściej mijają niezauważeni.
Inaczej rzecz ma się jednak z serią Lane’a, która wydawana jest za oficjalną zgodą i aprobatą spadkobierców Arthura Conana Doyle’a. Już pierwsza część okazała się być emocjonującą przygodą przeżywaną z niedoświadczonym jeszcze młodym detektywem, który dopiero zdobywa pierwsze szlify, szkoli się w trudnej sztuce dedukcji i zdobywa wiedzę, która stanie się dla niego nieodzowna w dorosłym życiu.
Czerwona pijawka, to druga część cyklu, nie mniej porywająca niż pierwsza, z równie misterną intrygą obfitującą w szereg zagadek.
Jedną z najmocniejszych stron tej książki jest wartka akcja nie pozwalająca oderwać się od...

Saberhagen | 2014-08-03
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Andrew Lane po raz drugi mierzy się z postacią Sherlocka Holmesa. Konfrontacja przebiega pomyślnie jednak nie bez niewielkich zgrzytów. Zainteresowanych odsyłam również do mojej mini-recenzji pierwszego tomu, tutaj skupię się na wydarzeniach z „Czerwonej pijawki”, unikając zbędnych powtórzeń.

W tym tomie wyraźnie widać, że osobowość Sherlocka zaczyna powoli zmieniać się pod wpływem ostatnich wydarzeń jak i otaczających go ludzi. Nadal jest on uczuciowym młodzieńcem jednak sam zaczyna kwestionować zasadność takiej emocjonalności. Ponadto jak w późniejszych tekstach Doyle’a, Sherlock wypracowuje swój własny kodeks moralny, który nierzadko nie pokrywa się z literą prawa. Postać młodego detektywa prowadzona jest nienagannie. Nie mam autorowi do zarzucenia rażących uchybień. Jak można zauważyć odjąłem jedną gwiazdę w porównaniu do pierwszego tomu. Jest to czysto subiektywne odczucie. Moim zdaniem w książce było zbyt dużo akcji i widowiskowych scen. Akcja zdominowała dedukcję – a jak...

Czytelniczka | 2014-02-17
Przeczytana: lipiec 2013

Uwielbiam takie książki ! Przygoda, adrenalina, zagadka... Powieść wciąga od samego początku, tym bardziej, że w niej zawarty jest opis młodego Sherlocka. Autor opisuje nam go, kiedy był jeszcze młodzieńcem. W niezwykły sposób dowiadujemy się, jak odkrywał swoje zdolności detektywistyczne i w jakch celach je potem wykorzystywał. Punkt kulminacyjny jest niesamowity !
Polecam wszystkim, którzy uwielbiają przygody i tajemnicze wydarzenia. Nie będziecie się mogli od niej oderwać ! :)

mechaniczna_królewna | 2016-08-03
Na półkach: Andrew Lane
Przeczytana: 29 lipca 2016

"Myślę, że gdziekolwiek człowiek się obróci, wszędzie czyha jakieś niebezpieczeństwo. Można je albo zignorować, albo owinąć się w koce, żeby nic nam się nie stało, albo stawić mu czoła i rzucić wyzwanie. Jeśli zrobisz to pierwsze, niebezpieczeństwo cię zaskoczy. Jeśli zrobisz to drugie, spędzisz życie okutany i skulony w ciemności, a życie cię ominie. Jedynym logicznym rozwiązaniem jest więc wyjść niebezpieczeństwu naprzeciw. Im bardziej się do niego przywyknie, tym łatwiej sobie z nim poradzić."

Rydzek | 2013-07-20
Przeczytana: 15 lipca 2013

Bardzo dobra książka dla wielbicieli Holmesa i historii przygodowych. Dla tych, którzy swoją przygodę z Sherlockiem zaczynają, polecam rozpoczęcie od serii o młodym detektywie. Książka jest niezwykle emocjonująca, przeczytałem ją dość szybko. Mimo ponad 300 stron akcja nie opuszcza nas ani na chwilę. Co ważne, nie gryzie się z oryginalną serią, ale wręcz ją uzupełnia, a nawet wyjaśnia pewne wątki. Polecam.

Natalia | 2013-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Jestem fanką Sherlocka Holmesa, dlatego zaciekawił mnie ten tytuł. Jednak nie spodziewałam się niczego więcej niż prostej przygodówki dla młodzieży. Nie pomyliłam się. Książka lekka i przyjemna. Choć muszę przyznać, że zmuszałam się do przeczytania końcówki. Daleko jej do dzieł A.C.Doyle'a, ale z pewnością mogę ją polecić młodym czytelnikom, którym sztuka dedukcji jest jeszcze obca.

Aredhel | 2015-06-13
Na półkach: Sherlock
Przeczytana: 31 maja 2015

Zauważam tendencję wzwyżkową :).
Wydaje mi się, że ta część była lepsza od "Zabójczej chmury".Wciąż mogę zrzędzić na dość oszczędny i prosty język, ale w sumie to już się chyba przyzwyczaiłam, bo nawet mi aż tak nie przeszkadzał.Wydaje mi się, że Lane wciąż czasem tłumaczy raczej oczywiste rzeczy i daje zbyt wyraźne wskazówki czytelnikowi, ale przynajmniej nie trzeba się zbytnio wysilać przy lekturze, tylko można z tego zrobić taki odstresowywacz :).

"-Jedyna melodia, jaką rozpoznaję, to wasz hymn narodowy, i to tylko dlatego, ze ludzie wstają, kiedy jest grany."

Jest tutaj nawet więcej zwrotów akcji, niż w pierwszej części.Dzieje się dużo, a końcówkę pochłonęłam bardzo szybko.Autor zdołał niejednokrotnie rozbudzić moją ciekawość i choć niekiedy bez zbytniego trudu domyślałam się przebiegu fabuły, to niektóre kwestie mnie zaskoczyły, jak chociażby tytułowa pijawka i sprawa z nią połączona.

"Wzdrygnął się.Nie czas na wspomnienia.Tuż za nim biega wariat z bronią."

W tym...

Halcik | 2014-12-04
Przeczytana: 28 października 2014

Interesujące. Historia młodego Sherlocka...
Naprawdę niezwykłe przygody przyszłego genialnego detektywa i jego dwójki przyjaciół. Niewiarygodny spisek, mający źródło u wojny secesyjnej.
Nie podoba mi się jedno. Idealność Holmesa. Jazda konna? No problem. Ciskanie z procy? Spoko. Strzelanie z łuku? Co z tego, że robię to po raz pierwszy. I tak trafię w oddalone balony. I jeszcze było parę takich przykładów, ale zapomniałam :P

W każdym razie warto przeczytać tą książkę. Przedstawia dzieciństwo i początki nauki Sherlocka, jego pierwsze zadanie... Cały czas trzyma w napięciu.

Katarzyna | 2015-06-23
Na półkach: 2015
Przeczytana: 01 marca 2015

Bardzo fajny pomysł i wykonanie. Może lekko przesadzona w niektórych rozwiązaniach, ale i tak fajna. Nie żałuję, że kupiłam.