Poezje wybrane

Michał

źródło okładki: Zasoby własne

Medellin | 2018-05-29
Przeczytana: 29 maja 2018

Zaskoczył mnie Ezra Pound bardzo pozytywnie już przy pierwszym spotkaniu. Przed przeczytaniem właściwej treści książki czytam wszelkie wstępy i posłowia (zainspirował mnie do tego jeden z najznakomitszych autorów opinii na LC). Z tekstów tych wynika, że Pound był duchem bardzo niepokornym, dzisiaj powiedzielibyśmy, że człowiekiem zdecydowanie niepoprawnym politycznie. Bo trudno inaczej (chyba, że bardziej dosadnie) określić kogoś, komu bliskie są idee faszyzmu czy antysemityzmu. Za swoje poglądy został ogłoszony zdrajcą stanu i zamknięty w zakładzie psychiatrycznym jako człowiek niepoczytalny.

Po takim przedstawieniu biografii poety, już na wstępie do lektury wierszy, przyznam - nie byłem zbyt pozytywnie nastawiony do nich. Jednak z każdą stroną i każdym wierszem odkrywałem niesamowitą inteligencję i erudycję Pounda (wiem, że zarzucano mu powierzchowność - ale w takim razie świetnie potrafił przemienić ją w atut).

Wiersze zebrane w tym tomiku reprezentują różne okresy i style...