Ostatnia miłość

Wydawnictwo: Czytelnik
Ewa

Przed r. 1880 w twórczości Orzeszkowej przeważała poetyka tendencyjności, którą wtedy pisarka uważała za warunek twórczości prawdziwie wartościowej. Nie sztuka dla sztuki i nie "wyuzdane fantazje", bajkowe postacie i dziwaczne fabuły mają ożywiać literaturę nowoczesną, lecz zgodne z rozumem odtwarzanie "całkiem ziemskich rzeczy", użyteczność i aktualne cele szlachetne. Zaliczała do nich przedsiębiorczość, pracowitość, kształcenie synów szlacheckich w zawodach mieszczańskich, zrywanie z salonowym snobizmem, równouprawnienie obyczajowe kobiet, ich prawo - w wypadku nieudanego małżeństwa - do legalnego rozwodu, przygotowywanie do zawodów praktycznych, sprawiedliwe opłacanie ich pracy itp. "Ostatnia miłość" jest własnie jedną z tych powieści, które zawierają owe tezy, gdzie mentorska wszechwiedza narracyjna idzie w parze z jednoznacznymi ocenami świata przedstawianego, a bohaterowie, ich wypowiedzi i zdarzenia są ilustracjami założonych dążności. Jakkolwiek ta zasada twórczości prowadziła do schematyzmu w ujmowaniu postaci (czarne lub jasne charaktery), do upraszczania fabuł i naiwnie "wymownych" zakończeń, to jednak niektóre z powieści i nowel tendencyjnych przekazywały sporo realistycznej wiedzy o ówczesnym społeczeństwie.

źródło opisu: http://literat.ug.edu.pl/autors/orzeszk.htm

źródło okładki: zdjęcie autorskie

GutatoLama | 2016-10-17

Nie spodziewałam się, że będzie mi się tę powieść tak przyjemnie czytało. Historia jest co prawda dość banalna, ale całkiem miło się przy niej odpoczywa i przyznam, że naprawdę mnie wciągnęła.

książek: 2047
Magda | 2012-11-27
Przeczytana: listopad 2012

Typowa powieść tendencyjna... ma jednak swój klimat. Osobiście jestem wielbicielką prozy pozytywistycznej. Może dlatego z przyjemnością wtopiłam się w historię tajemniczej bohaterki.

Korynna | 2016-09-19
Paulina | 2016-06-28