Don't Tell Mummy
Nelyt

Bestseller numer 1 w Wielkiej Brytanii Prawdziwa historia najboleśniejszej zdrady Miłość mamy dawała mi poczucie bezpieczeństwa. Byłam pewna, że każe mu przestać. Ale nie kazała. Matka i córka. Nie widziały się od lat. Teraz Toni czuwa przy umierającej matce i czeka na prośbę o przebaczenie... Patrzy na matkę i widzi siebie – małą, śliczną Antoinette, dziewczynkę, którą była. I o której...

Bestseller numer 1 w Wielkiej Brytanii

Prawdziwa historia najboleśniejszej zdrady

Miłość mamy dawała mi poczucie bezpieczeństwa.

Byłam pewna, że każe mu przestać.

Ale nie kazała.

Patrzy na matkę i widzi siebie – małą, śliczną Antoinette, dziewczynkę, którą była. I o której wspomnienie musiała ukryć głęboko w niepamięci. Żeby móc dalej żyć.

Pierwsze lata życia Antoinette to idylla, u boku dystyngowanej matki i kochającej babci. Ale wszystko się zmienia, kiedy tata wraca z wojska. A po przeprowadzce do Irlandii, do rodzinnej wsi ojca, zaczyna się koszmar.

Toni ma sześć lat, gdy po raz pierwszy tatuś całuje ją… nie tak jak ojciec całuje córkę. „Tylko nie mów mamie - ostrzega - bo przestanie cię kochać.” Jednak Toni mówi mamie. A matka nie chce nawet o tym słyszeć...

Od tej chwili Toni ma z tatusiem wspólną „tajemnicę” - przez osiem lat. Molestowanie, gwałty, ciąża, próba samobójcza – to wszystko dzieje się na oczach matki, ślepej i głuchej na krzywdę własnego dziecka. A kiedy wreszcie prawda wychodzi na jaw, Antoinette zostaje osądzona i odrzucona przez otoczenie, wtrącona w otchłań depresji i autodestrukcji, i znów musi polegać tylko na sobie i w sobie znaleźć nadzieję siłę na zbudowanie szczęśliwego życia.

Tylko nie mów mamie, jej prawdziwa historia dzieciństwa, przebaczenia sobie samej i triumfu nad przeszłością, to napisana pięknym językiem, przejmująca i wzruszająca opowieść. Nic więc dziwnego, że została wydana w 12 krajach. W Wielkiej Brytanii zajmowała 1. miejsce na listach bestsellerów i przez wiele tygodni pozostawała w pierwszej dziesiątce.

Swoje dalsze losy Toni Maguire opisała w książce Kiedy tata wraca do domu.

Dziś wykorzystuje swoje tragiczne doświadczenia i swój wyjątkowy talent literacki, spisując traumatyczne wspomnienia innych molestowanych przez rodziców i opiekunów, by mogli się z nimi uporać.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/ksiazka/1313/tylko-nie-m%C3%B3w-mamie

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/ksiazka/1313/tylko-nie-m%C3%B3w-mamie

Alicja | 2017-09-04
Przeczytana: 04 września 2017

"Szczęście jest tylko chwilowym złudzeniem" (132)
Takie było życie naszej bohaterki, której szczęśliwe dzieciństwo zakończyło się w wieku sześciu lat, a pozostała część to huśtawka kołysząca się w stronę nieszczęścia z rzadkimi wzlotami w drugą stronę. Dziecko molestowane przez ojca za niemym przyzwoleniem matki, pragnące miłości i akceptacji matki, rodziny i rówieśników, nie rozumiejące co się wokół niej dzieje, żyjące w izolacji i nie mające gdzie szukać ratunku i pomocy. Trudne i skomplikowane relacje rodzinne, funkcjonujące na kłamstwie i grze pozorów.Ciągłe przeprowadzki i zmiana otoczenia.Matka obwiniająca córkę o wszelkie niepowodzenia grająca rolę ofiary. Trudne do uwierzenia, lecz to wydarzyło się naprawdę.
"Miałam dwóch ojców, złego i dobrego" (str 81)
Jako dorosła kobieta próbuje zrozumieć zachowanie matki, lecz moim zdaniem nie ma usprawiedliwienia dla osoby, która daje ciche przyzwolenie na krzywdę dziecka i trudno jest mi zrozumieć, dlaczego osoba którą tak...

chrispu | 2014-09-13
Na półkach: Przeczytane, Różne

"Od miłości trudno się odzwyczaić" - takie słowa wypowiada jedna z książkowych postaci. I ta właśnie miłość, a właściwie ciągłe rozczarowywanie się nią, okazuje się zgubna dla bohaterki. Bo gdyby nie to....
Co uderzyło we mnie najbardziej w książce - zaskakująco zgodna reakcja otoczenia na dramatyczny los bohaterki. Oceniając to z naszej perspektywy, wydaje się niepojętą.
Książka na pewno nie jest łatwa w czytaniu dla kogoś nieprzywykłego do tego typu literatury (opisującej dokładnie przemoc fizyczną) lub osób empatycznych. Może wywołać naprawdę duży wstrząs - oparte na własnych wspomnieniach, dosyć drobiazgowe i dokładnie przedstawione okropne (łagodne określenie) przeżycia dziecka urodzonego w patologicznej rodzinie (jakby można to było ją teraz nazwać) żyjącej w powojennej Irlandii Północnej, wśród samych negatywnych osób. Książka porusza ważny temat, który jest często (również współcześnie) traktowany w sposób - "mój dom jest moją twierdzą" i nic wam do tego.
Jak...

Tosiaczek | 2014-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Czytałam tę książkę z przerwami, dużymi przerwami. Dlaczego? Bo tego, co opisała Toni Maguire, nie można czytać jednym tchem. Ciągle zadawałam sobie pytanie: jak można być taką bestią, by zgotować swej córce tak okrutny los? Co spotkało małą Antoinette? Molestowanie ze strony własnego ojca i to za przyzwoleniem matki. Dwoje ludzi, którzy powinni ją bezgranicznie kochać, sprawili, że jej dzieciństwo zamieniło się w koszmar.

Czy po takich przeżyciach, można jeszcze normalnie żyć? Toni zepchnęła te wstrząsające lata w najdalszy zakamarek swojej psychiki. Ale czy tak do końca można uwolnić się od tych bolesnych chwil? Czy można wybaczyć swym najbliższym ich okrucieństwo? Odpowiedzcie sobie sami. Ja nie wiem, czy bym umiała.

Antoinette przeżyła okropną tragedię - tylko nie wiem czy straszniejsze było to, co spotkało ją w rodzinnym domu, czy też całkowite odrzucenie po ujawnieniu prawdy, kiedy to patrząc na nią nie widziano ofiary, lecz winną.

I jeszcze na koniec refleksja, jaka...

Joanna | 2013-04-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Przemoc w rodzinie definiuje się ogólnie jako sytuację w której dochodzi do wykorzystania wbrew woli osoby słabszej. W wyniku działań przemocy osoba krzywdzona doznaje psychologicznego, emocjonalnego i fizycznego urazu. Stając się ofiarą przemocy w rodzinie, a co gorsze ofiarą przemocy seksualnej przez jednego z rodziców wykorzystywane dziecko ponosi bolesne konsekwencje sięgające głęboko w psychikę dorosłego już człowieka. Krzywdzone dziecko ma pełną świadomość tzw. Złego Dotyku, odczuwa silny lęk , najczęściej powodowany przez zastraszanie osoby krzywdzącej , obniżone poczucie własnej wartości, poczucie wykluczenia nie tylko w rodzinie, ale również w grupie rówieśniczej. Poniżenie, wstyd, odrzucenie to najczęstsze konsekwencje, jakie odczuwają ofiary molestowania psychicznego i seksualnego.
„ Tylko nie mów mamie” to prawdziwa historia koszmarnego dzieciństwa jakie zgotowali rodzice małej Antoinette nie zapewniając dziewczynce nie tylko podstawowych potrzeb z zakresu...

Wstrząsająca historia dorosłej kobiety, która w dzieciństwie była wykorzystywana seksualnie przez własnego ojca.
Toni Maguire dorosła już , niezależna kobieta czuwa w hospicjum przy swojej umierającej matce. Próbuje zrozumieć postawę matki, która nie obroniła jej przed ojcem. W hospicjum kobieta wierzy, że matka poprosi ją o przebaczenie. Przez wiele lat wypierała z dzieciństwa straszne wspomnienia, jednak one niespodziewanie wracają jak bumerang.Przypomina sobie ojca, który molestował ją odkąd skończyła 6 lat. Matka, która nie zrobiła nic aby ochronić córkę. Jednak Antoinette wciąż miała nadzieje,że matka któregoś dnia stanie w jej obronie i znów będą razem szczęśliwe. Niestety życie dotkliwie doświadczyło już dość skrzywdzoną przez los dziewczynkę. Kiedy Toni złożyła doniesienie na swojego ojca, ludzie zaczeli wytykać ją palcami , rodzina ze strony ojca odwróciła się od niej. To ona w oczach ludzi była winna, nie ojciec. Antoinette czuła się pogardzana i niekochana....

Ania | 2013-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2013

Książa wywarła na mnie ogromne wrażenie!!!
Wstrząsająca opowieść kobiety,która opowiada piekło jakie przeszła przez swoich rodziców a przede wszystkim ojcaktóry ją gwałcił od siódmego roku życia. To rozdzierające serce prawdziwa historia która na długo pozostaje w pamięci.Jest nie tylko wyjątkowo emocjonalną poruszającą lekturą,pełną drastycznych niewiarygodnych scen przemocy wywołujących wściekłość i łzy czytelnika.Jest ważnym głosem w dyskusji o przemoc w rodzinie.
Tacy ludzie jak rodzice Antoinette w ogóle nie powinni mieć dzieci,dosłownie serce się kraje czytając przez co to dziecko przeszło w swoim życiu.

Norka_93 | 2017-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

Poruszająca historia. W książce ukazany jest sposób funkcjonowania rodziny dysfunkcjonalnej, według niepisanych reguł, ubieranie określonych masek i odgrywanie ról. Dla matki Toni nie ma żadnego usprawiedliwienia, nie była ofiarą przemocy męża, była w pełni świadoma tego co dzieje się w jej domu, nie była zlęknioną osobą, u której nastąpił mechanizm wyparcia. Straszne, nie wiem czy kiedykolwiek czułam taką niechęć do jakiegokolwiek bohatera, jak do matki Toni! W książce ukazana jest ślepa miłość dziecka do matki, mimo świadomości jej wad i przewinień, do końca życia. Historia ukazana w książce rozgrywa się w latach 50. i czytając ją można uświadomić sobie, jak dobrze jest teraz, jeśli chodzi o rozwój pomocy społecznej i oświaty. Naprawdę, bardzo dobrze, że stnieją dziś te wszystkie procedury. Nawet nie chodzi mi o wcześniejsze wykrycie dramatu, bo i dziś zdarzają się na pozór dobre rodziny, skrywające tragedie w czterech ścianach, ale o to co stało się już wtedy, gdy trwało...

Justyna | 2015-03-22

Po przeczytaniu tej książki, byłam naprawdę poruszona, w sumie mało powiedziane.. byłam wstrząśnięta. To, co przeżyła Toni.. po prostu brakuje słów. Jakie miała dzieciństwo? Żadne, pełne bólu, upokorzenia, odrzucona. A mama ? Mama Toni nie chce słyszeć, nie wierzy. Momentami musiałam zrobić przerwę w czytaniu, bo byłam taka zdenerwowana i przerażona bezczynnością matki i krzywdami, które wyrządzał własny ojciec. Powstaje pytanie: Jakim trzeba być człowiekiem, żeby tak skrzywdzić własne dziecko? Biedne, bezbronne dziecko, które powinno mieć wspaniałe dzieciństwo, powinno mieć wspaniałą i kochającą się rodzinę, a bezpieczeństwo, opiekuńczość i czułość rodziców? Tego niestety mała Toni nie miała (prócz pierwszych lat życia), przeżyła za to koszmar, prawdziwy koszmar, którego na pewno nigdy nie zapomni..
Wstrząsająca do granic możliwości.

Iwona | 2015-11-28
Na półkach: Przeczytane, :-), :-), :-)
Przeczytana: 28 listopada 2015

Wstrząsająca!!!! Niewiarygodne jak można własnemu dziecku zrobić tak wielką krzywdę na całe życie. Trudne do uwierzenia. Jak ojciec może niszczyć psychikę dziecka od 6 roku życia gwałcąc i niszcząc psychikę. Jak matka może udawać, że niczego nie widzi i nie wie. Wstrząsające!!!

Alicja | 2014-12-13

Nie potrafią ocenić tej pozycji...
Styl autorki jest bardzo interesujący. Momentami ujmujący. Przepięknie ubiera w słowa myśli i emocje. I tyle mogę powiedzieć.
Treść... cóż... wstrząsająca. Szczegółowe opisy fizycznych gwałtów na dziecku wysysały ze mnie całą energię. Zaciskałam szczęki, napinałam mięśnie, nie oddychałam. Przerażało mnie kiedy zaczynał się kolejny opis. Nie mogłam po nich spać w nocy... Wiem jednak, że to pisanie było formą terapii dla autorki. Reakcje najbliższych i całego otoczenia - nie duo wierzenia po prostu. Aż nieprawdopodobne. Przecież to było małe dziecko...
I ta siła,jaką musiała wydobyć ze swojego wnętrza, żeby mimo wszystko zawalczyć o siebie. Chylę czoła.
Gdybym jednak musiała to:
6/10