rozwiń zwiń

Grona gniewu

Okładka książki Grona gniewu
John Steinbeck Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Ekranizacje: Grona gniewu (1940) literatura piękna
672 str. 11 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Grapes of Wrath
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2012-07-26
Data 1. wyd. pol.:
2012-07-26
Liczba stron:
672
Czas czytania
11 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378392163
Tłumacz:
Alfred Liebfeld
Ekranizacje:
Grona gniewu (1940)
Tagi:
bezrobocie bieda Kalifornia klasyka literatury kobieta mężczyzna poszukiwanie pracy powieść amerykańska Pulitzer rywalizacja USA uczucie walka o przetrwanie wielki kryzys
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Lektura obowiązkowa



1097 48 165

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
3533 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
701
46

Na półkach: , , , ,

Grona Gniewu

„Grona gniewu” to powieść amerykańskiego pisarza Johna Steinbecka laureata literackiej nagrody Nobla, a także nagrody Pulitzera. Powieść kultowa i ponad miarę znana. Nosząca obecnie tytuł klasyki literatury amerykańskiej. Jest to MONUMENTALNA opowieść o rodzinie Joadów- farmerów, którzy jak wiele innych ludzi podczas wielkiego kryzysu musieli porzucić cały dorobek swojego życia i wyjechać w nieznane w poszukiwaniu pracy. Porzucić swoje ojczyste strony i skierować się w kierunku tajemniczej i nieznanej Kalifornii gdzie jak się szybko okaże, nikt na nich nie czeka z otwartymi ramionami i pracą jak błędnie głoszą ogłoszenia i ulotki. Jedyne czego mogą oczekiwać to pogarda i nienawiść. Gdy już dotrą do swojej Ziemii Obiecanej, wcale nie czeka na nich tam raj. Pracy nie ma albo jest za takie stawki, które nie pozwolą przetrwać nawet jednej osobie. Trafią do świata, którego zupełnie nie rozumieją.

Steinbeck dokonał tu miażdżącej krytyki kapitalizmu i całej burżuazji. Cała obłuda i paradoks tego systemu jest tutaj widoczna jak na dłoni. Dobitnie można podsumować go tym cytatem, który mówi sam za siebie, tak właściwie mógłbym zostawić tutaj ten jeden jedyny cytat i nic więcej nie trzeba byłoby dodawać.

„Oto zbrodnia, na którą nie ma słów potępienia. Oto cierpienie, którego nie potrafią wyrazić żadne łzy. Oto klęska, która obala wszelkie nasze osiągnięcia. Żyzna ziemia, równe, proste rzędy drzew, mocne, zdrowe pnie i dojrzałe owoce. I dzieci umierające z niedożywienia, dzieci, które muszą umierać, gdy bowiem nie ma na pomarańczach zysku-nie ma i pomarańczy. Koroner pisze w aktach zgonu: „Zmarł z niedożywienia”, żywność bowiem musi gnić- i robi się, co można, by gniła.”

Książka, która boli, gdy widzi się tragedię tych niczemu niewinnych ludzi. Co najgorsze problem jest aktualny do dnia dzisiejszego. Ile ludzi w tym małych dzieci umiera z głodu a TONY żywności są wyrzucane ot, tak sobie. I gdyby tego było mało oczywiście dochodzi jeszcze chore prawo, które nie pozwala tej żywności nikomu tknąć. Lepiej coś wyrzucić niż dać potrzebującym. Jest to również świetna powieść drogi ukazująca, do czego zdolny jest człowiek, by tylko przeżyć. Jak wielka może być chęć przetrwania.

Ale nie tylko historia zasługuje tutaj na uwagę. Steinbeck wykreował gamę fascynujących postaci, z którymi zżywamy się podczas tej długiej i mozolnej wędrówki. Szczególnie warte zauważenia są postacie kobiece.

I do tego dochodzi jeszcze ten niesamowicie plastyczny styl pisania, który fascynuje, hipnotyzuje i sprawia, że zbyt szybko od lektury się nie oderwiemy. Chyba jeszcze nikt tak nie oczarował mnie swoim słowem, jak Steinbeck. Powiem tak: nie wiem, czy ktokolwiek inny byłby w stanie napisać cały rozdział o próbującym przejść przez drogę żółwiu. Tego geniuszu nie da się wyrazić słowami, trzeba samemu przeczytać.

„Grona gniewu” to powieść ociekająca pesymizmem, gniewem i nienawiścią. Historia, która poruszy Was do reszty i z pewnością pozostanie z wami na bardzo długi czas. Sprawi również że znienawidzicie kapitalizm i razem z bohaterami będziecie gardzić bogaczami, którzy bez mrugnięcia okiem patrzą na tragedie milionów ludzi, dla których liczy się jedynie zysk a człowiek znaczy mniej niż zero.

I na koniec mój ulubiony cytat:
„Klęska wyziera z oczu tych ludzi. Z oczu tych zgłodniałych wyziera rosnący gniew. W sercu ich wzbierają i dojrzewają grona gniewu-zapowiedź przyszłego winobrania.”

Grona Gniewu

„Grona gniewu” to powieść amerykańskiego pisarza Johna Steinbecka laureata literackiej nagrody Nobla, a także nagrody Pulitzera. Powieść kultowa i ponad miarę znana. Nosząca obecnie tytuł klasyki literatury amerykańskiej. Jest to MONUMENTALNA opowieść o rodzinie Joadów- farmerów, którzy jak wiele innych ludzi podczas wielkiego kryzysu musieli porzucić cały...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8 961
  • Przeczytane
    6 479
  • Posiadam
    1 358
  • Ulubione
    373
  • Teraz czytam
    201
  • Klasyka
    101
  • Chcę w prezencie
    88
  • Literatura amerykańska
    81
  • 100 książek BBC
    66
  • 2022
    65

Cytaty

Więcej
John Steinbeck Grona gniewu Zobacz więcej
John Steinbeck Grona gniewu Zobacz więcej
John Steinbeck Grona gniewu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także