Broń sieczna

Wydawnictwo: Volumina.pl
978-83-92905-61-4
broń, sieczna, miecz, szabla, broń polska
historia

Broń sieczna Józefa Łepkowskiego to wyjątkowo ciekawa praca poświęcona historii oręża, oparta na badaniach archeologicznych prowadzonych w czasach współczesnych autorowi. Łepkowski zauważa, że „oręż może być kluczem do osądzenia oświaty ludu, który go używa – ile to stopni wykształcenia od ości rybiej, konchy morskiej, od kości i kamienia użytego do krajania, aż do skomplikowanej machiny XIX stolecia; od noża i oszczepu aż szabli i karabina! [...] Wojny to rdzeń historyi ludów: bitwy rozstrzyga oręż myślą prowadzony; z wykształcenia więc i rodzaju zbroi i oręża i o dziejach narodu sądzić można. Są wieki co tylko miesz za godło swe mają: on panuje, rozstrzyga i na ostrzu Bóg losy narodów składa.”Autor opisuje historię powstania broni siecznej, jej rozwój, najważniejsze obyczaje tyczące się mieczy (łamanie, rzucanie na ziemię po śmierci władcy, sposób oddawania broni przez pokonanego rycerza), a nawet najważniejsze kolekcje broni białej. Książkę wieńczą cztery tablice z rycinami przedstawiającymi miecze, szable i pałasze.

źródło opisu: http://www.volumina.pl/jozef-lepkowski-bron-sieczna.html

źródło okładki: http://www.volumina.pl/jozef-lepkowski-bron-sieczna.html