Podróż na południe: Powrót do kalabryjskiej ojczyzny

Tłumaczenie: Jacek Spólny
Seria: NAOKOŁO ŚWIATA
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Journey To The South. A Calabrian Homecoming
Włochy, Kalabria
Lady_B

Annie Hawes wie o dalekiej Kalabrii, położonej na samym czubku włoskiego buta, tylko tyle, że jest to dzika kraina bezprawia i biedy, w której roi się od mafiosów. Tak przynajmniej wmawiają jej sąsiedzi z Diano San Pietro. Z kolei wszyscy kalabryjscy krewni jej chłopaka - Ciccia de Gilio - mówią o stronach ojczystych jak o raju na Ziemi, opowiadają o upojnych nocach spędzonych na tańczeniu...

Z kolei wszyscy kalabryjscy krewni jej chłopaka - Ciccia de Gilio - mówią o stronach ojczystych jak o raju na Ziemi, opowiadają o upojnych nocach spędzonych na tańczeniu taranteli, świeżym migdałowym mleku sprzedawanym przy drogach, ciastkach miodowych i amaro robionym z korzenia dzikiej lukrecji...
Annie postanawia wybrać się na Południe. Jednak czy wszystko, czego nauczyła się przez lata spędzone z Liguryjczykami, przyda się jej wśród Calabresi? Czy też czeka ją kolejne trudne wtajemniczenie w zawiłości życia na włoskiej wsi?

Annie Hawes mieszkała kiedyś w Shepherd's Bush, by potem przenieść się do Ligurii. Jej poprzednie książki, Extra Virgin i W krainie oliwek, odniosły światowy sukces.

źródło opisu: www.zysk.com.pl

źródło okładki: www.zysk.com.pl

graz | 2017-08-22
Przeczytana: sierpień 2017

zdecydowanie najsłabsza. Bez dokładniejszego pomysłu, niedokończona. Niby fabuła, ale powciskane fragmenty z książki naukowej.
Wiele się można dowiedzieć o Kalabrii, ale forma pozostawia wiele do życzenia.

marataj4 | 2016-11-05
Przeczytana: luty 2016

Aż się chce tam pojechać i skosztować rarytasów kuchni włoskiej.

Muminka | 2013-12-27
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Do tej pory poznaliśmy z Anne region Ligurii, teraz z włoskim narzeczonym odbywają podróż do mitycznej krainie przodków. Zróżnicowanie zwyczajów, tradycji, kuchni regionalnej tłumaczy dlaczego tak niechętnie Włosi jeżdżą za granicę. U siebie mają dziesiątki małych państw w państwie, okolice Neapolu to zupełnie inna bajka niż północ kraju. Tej różnorodności nie sposób do końca rozszyfrować.
Z okazji pogrzebu dziadka Cenzio członkowie familii ściągają z całych Włoch, podróż w upalne lato to prawdziwe wyzwanie dla matek z małymi dziećmi. Biedne Południe nadal odstaje od bogatej północy, ale gdzie tkwi przyczyna tego, że unijne pieniądze przeznaczone na szczytne cele jak budowy szkół, dróg, autostrad gdzieś się roztapiają i gubią w machinie administracyjnej, że drogę buduje się fikcyjnie i do połowy, a potem takie niedokończone straszydło stwarza tylko zagrożenie dla otoczenia? Problemem jest też działająca z ukrycia mafia. Dość ciekawie omawia wyznaczniki południowej i bolączki...

issska@interia.pl | 2013-01-19

Jak dla mnie nuda, kolejna historia o włoskiej miłości, niczym nie różniąca się od podobnych opowieści.

dosik | 2012-10-26

Świetna książka (trzecia w cyklu tematycznym tej autorki), doskonały sposób na jesienną chandrę.

Aarionne | 2012-07-15
Przeczytana: 13 lipca 2012

Annie Hawes po raz trzeci opisuje swoje włoskie życie u boku Ciccia. Tym razem zabiera nas w podróż na dalekie południe Włoch, do Kalabrii, w której życie zdaje się toczyć zupełnie innym rytmem niż w północnej Ligurii.

Podróż do krainy przodków jej włoskiego narzeczonego okazuje się niemal podróżą życia. Annie co krok nie może nadziwić się, jak bardzo różni się życie ludzi mieszkających w jednym kraju - nie tylko w warstwie językowej, ale także mentalnej. Biedne Południe jest w ciągłej opozycji do bogatej Północy - czy Annie będzie potrafiła odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości? Pranie w bani przy użyciu tary, obowiązkowa jazda na motorze bez kasku (bo jadąc w kasku można nawet stracić życie!), wszechobecna i nieukrywana przed nikim korupcja - to tylko niektóre nowości, z zaakceptowaniem których będzie musiała się zmierzyć bohaterka.

Wydaje się, że jedyne, co łączy Włochy północne i południowe to zamiłowanie do kuchni - towarzystwo włoskiej "teściowej" nie pozwoli Annie...