Extra Virgin

Extra Virgin
Włochy, Italia, Oliwa z Oliwek
literatura piękna
Matacz

Annie Hawes wraz z siostrą kupuje starą rozsypującą się chałupę we Włoszech na zboczu liguryjskiej góry. Muszą nauczyć się nowego życia, poznać zasady uprawy oliwek i warzyw, adoptować domostwo tak, by choć trochę spełniało ich wcześniejsze wielkomiejskie oczekiwania. A przede wszystkim ustalić reguły współżycia z mieszkańcami wioski. Jak pogodzić chęć do swobodnego korzystania z uroków otoczenia, w tym plaży i morza, z konserwatywnymi poglądami sąsiadów?

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2010

źródło okładki: www.zysk.com.pl/

graz | 2017-08-22
Przeczytana: sierpień 2017

chyba najlepsza z serii - lekka, pełna dowcipu, ironii.

książek: 2034
MaratikS | 2016-04-16
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

Nietuzinkowa książka. Nie wiem co powiedzieć. Myślałam, że będzie drugie "Pod słońcem Toskanii", a tu coś innego. Podobnego, ale innego. Nie umiem Wam zachwalić. Ta książka, mimo zwartego tekstu , "bezdialogowego", sama się czyta.

Anuszka | 2015-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Przyznam, że już od dawna nie przeczytałam czegoś tak fantastycznego :)

anika | 2014-10-12

Zwykle nieufnie podchodzę do książek, które opowiadają o tym jak to kobietom cudzoziemkom wychodzi życie na obczyźnie. Co tu dużo gadać – do tej pory żadnej takiej książki nie udało mi skończyć. Już po kilku stronach opisów, jak to panie remontowały dom, uczyły się gotować, itp.- pasowałam. Przepisów na potrawy to ja szukam w książkach kucharskich, a remontuję,co umiem, od reszty są fachowcy.

Tym razem przeczytałam "Extra virgin" i jej kontynuację "W krainie oliwek" dosyć szybko, pewnie dlatego, że bawiły mnie opisy przeróżnych faux pas, jakie może popełnić nieświadomy turysta. No bo skąd niby można wiedzieć, że obiad w liguryjskiej gospodzie należy zamówić dzień wcześniej, że wypicie trzech kaw dziennie grozi poważną chorobą, jeśli nie śmiercią (aż się dziwię czasem, że ja jeszcze żyję ;-)), co znaczy „wino z winogron” i do czego może służyć wapno (a raczej do czego wapna nie używać, bo to byłoby łatwiej wymienić)?

Minusem książek jest dla mnie leniwa akcja, sporo opisów potraw...

elau66wr | 2013-08-23
Przeczytana: 08 czerwca 2013

Uwielbiam zapach lawendy, bazylii, rozmarynu.
A najbardziej smak pomidorów rwanych prosto z krzaka.
Dlatego też, to moje zamiłowanie do krajów śródziemnomorskich.
Osobiście nigdy tam nie byłam, ale marzy mi się takie wspólne gotowanie jak w książkach Annie Hawes.

Szczęściara z niej. Mieszkała w Ligurii. I ja, dzięki jej książkom, pomieszkałam tam.
Autorka wraz z siostrą zamieszkała w miejscowości Diano San Pietro. Urocze miasteczko.
Tam uczyły się życia wśród gajów oliwnych, ordo (ogródki warzywne) i winorośli.Poznawały miejscowe obyczaje i kuchnię. I ta kuchnia dla mnie jest najwspanialsza. Ileż oni potrafią zjeść. I jak!!! Hmmm kończę, bo ślinka mi cieknie. Wy sięgnijcie po tę książkę na wakacje.

Tak czytam książki.
Czując smak jedzenia w nich opisanego, czując zapach ziół i wina.
Słysząc śpiew przy kolacji.
Żegnaj Ligurio.

Matacz | 2013-04-13
Na półkach: Italia, Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 17 marca 2013

Zastanawia mnie dlaczego tak słoneczna, pełna humoru i anegdot książka jest tak słabo oceniona? i nie potrafię tego wytłumaczyć, gdyż Extra Virgin jest na prawdę Extra! Styl autorki jest prosty i szczery dzięki czemu książkę czyta się w zatrważającym tempie, a perypetie angielskich sióstr często wywoływały uśmiech na mojej twarzy. Jedną z ciekawszych rzeczy jest czas w jakim toczy się akcja - gdyż są to lata w których we Włoszech krzywo patrzono na obcokrajowców, przez co otrzymujemy kompletny obraz prawdziwych Włochów i ich obyczajów.
Wiem, że rynek jest pełny tego typu książek jednak Extra Virgin jest pozycją godną uwagi i już nie mogę się doczekać kiedy sięgnę po "W krainie oliwek" czyli kolejną porcję przygód "włoskich" Angielek.

momarta | 2012-09-07

W zalewie "włoskolubnych" opowieści ta wyróżnia się jakością. Bardzo dobry styl, silne odwołania do włoskich - liguryjskich realiów. Czyta się znakomicie, zwłaszcza we włoskim krajobrazie :)

| 2012-09-02

Fantastyczna relacja o Angielkach podejmujących wyzwanie zamieszkania we Włoszech. Staje się to możliwe dzięki wzajemnym pozytywnym relacjom.

Barbara Z | 2012-08-23
Przeczytana: sierpień 2012

rewelacja na wakacje,
lekka, łatwa i przyjemna i z dużą dozą humoru

frankee | 2012-07-10
Przeczytana: 01 lipca 2012

Pomysł może i dobry, dosyć ciekawa historia, ale niestety styl mi nie odpowiadał. Musiałam ją czytać na raty, bo po prostu się meczyłam