Africanus. Wojna w Italii

Okładka książki Africanus. Wojna w Italii
Santiago Posteguillo Wydawnictwo: Esprit powieść historyczna
590 str. 9 godz. 50 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
Las legiones malditas
Wydawnictwo:
Esprit
Data wydania:
2012-06-20
Data 1. wyd. pol.:
2012-06-20
Liczba stron:
590
Czas czytania
9 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361989868
Tłumacz:
Patrycja Zarawska
Tagi:
Imperium rzymskie Kartagina Hannibal
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
70 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
469
371

Na półkach: , , , ,

..."Połowiczne rozwiązania nie były u Rzymian w cenie: sukces albo porażka, zwycięstwo absolutne lub klęska, życie albo śmierć"...

Powieść - część druga cyklu - zaczyna się mocnym uderzeniem - czyli bitwą pod Kannami. Jest to jedna z największych bitew Starożytności, największe zwycięstwo Hannibala, wzorcowy sposób zadania klęski liczniejszemu przeciwnikowi, poprzez okrążenie go, zmiażdżenie i wybicie do nogi. Rzym, w całej swojej dotychczasowej historii - nigdy - nie stanął tak blisko, na krawędzi upadku!

W powieści wspaniale opisano tę bitwę, widziałam te tumany kurzu, śmierć, zamieszanie w szeregach rzymskich, widziałam nawet tego idiotę Warrona!:)

Natomiast zachowanie dwóch ludzi - konsula Emiliusza w czasie bitwy i trybuna Scypiona już po klęsce - to moim zdaniem jeden z powodów - dlaczego Rzym zawładnął światem. Zwłaszcza widać to po zachowaniu Scypiona - to zaciśnięcie zębów po przegranej, straszliwej bitwie, to namówienie towarzyszy, aby przestali uciekać i wrócili do Rzymu - wszystko to niezbicie świadczy o niezłomności charakteru tego bardzo młodego chłopaka! A przecież wtedy, nie mógł przewidzieć - czy Hannibal nie wyda rozkazu frontalnego ataku na Rzym i wiedział doskonale, że legiony Rzymu przestały istnieć.

To był jeden z momentów zwrotnych historii - których nikt sobie nie uświadamia - ale jedna decyzja Scypiona o powrocie do Rzymu i jedna decyzja Hannibala o nie atakowaniu miasta - na pewno zmieniły oblicze historii świata - jaką znamy obecnie:)

A swoją drogą, rozmowa Hannibala z Maharbalem, o tym czy zdobywać Rzym - to jedna z tych scen, kiedy człowiek czuje ciarki na plecach - bo nie wiadomo, co się zaraz stanie:)

W tej części - mimo woli - kibicowałam bardziej Scypionowi - zwłaszcza gdy doszły do niego wieści z Hiszpanii. Nie umiem sobie nawet wyobrazić bólu, jaki musiał odczuć! Znalazł się wtedy na dnie rozpaczy, a jego myśli o własnych dokonaniach były tego najlepszym przykładem - jak bardzo wtedy nie doceniał samego siebie! Autor bardzo dramatycznie opisał to nagłe pojawienie się posła i jego drogę, przerywaną opisem tego, co wydarzyło się w Hiszpanii. Po prostu ścisnęło mi się serce! Straszne to było i bardzo smutne!

Bardzo lubiłam Emilię - była niezwykła. To jak przyjęła wieści od Scypiona po bitwie pod Kannami, jej rozpacz, a później sposób w jaki się pogodzili - wszystko zostało wspaniale opisane:) A Scypion - zwyczajnie miał wielkie szczęście w wyborze żony!

W tej części - odwrotnie niż w pierwszej - całkiem lubiłam Kunktatora - czyli Kwintusa Fabiusza Maksimusa. Oczywiście, nie przestał był wrogiem Scypionów, i nadal będzie knuć swoje intrygi, ale w obliczu ogromnej klęski - naprawdę wykazał się wielkim opanowaniem! A to jak przekonał wszystkich - by nie wchodzić w żadne układy z Hannibalem zasługuje na uznanie, choć było dość okrutne - zwłaszcza wobec jeńców. Albo - kiedy w końcu stracił opanowanie i krzyczał do senatorów: "Wyglądamy bardziej na przerażone dziewki niż na rzymskich senatorów!":D Ale ponad wszystko - to on właśnie - choć wtedy nie zdawał sobie z tego sprawy - oddał naczelne dowództwo Scypionowi:)

A sam Scypion i opis zdobycia Nowej Kartaginy - to majstersztyk:) Cały czas się uśmiechałam - bo autor wspaniale opisał geniusz taktyczny Scypiona i jego szaleńczą odwagę, kiedy zdobywał miasto! -do momentu wypadku Leliusza - bo wtedy mój uśmiech zamarł - ale tylko na chwilę!:D

Przerywniki dotyczące Tytusa Makcjusza (Plauta) - strasznie mnie irytowały, zwłaszcza, że jeden z nich następuje po opisie bardzo romantycznej nocy poślubnej:), a później, kolejne przerywają kampanię Scypiona w Hiszpanii i zdobycie Nowej Kartaginy!! Ale scena odgrywania pierwszej sztuki i problemy z aktorami - wszystko to było bardzo zabawne:) A triumf Plauta i opis jego uczuć, po usłyszeniu braw widowni, było po prostu wspaniałe.

Obecnie niecierpliwie czekam na kolejną część - będzie to pewnie wojna w Afryce!!:)

..."Połowiczne rozwiązania nie były u Rzymian w cenie: sukces albo porażka, zwycięstwo absolutne lub klęska, życie albo śmierć"...

Powieść - część druga cyklu - zaczyna się mocnym uderzeniem - czyli bitwą pod Kannami. Jest to jedna z największych bitew Starożytności, największe zwycięstwo Hannibala, wzorcowy sposób zadania klęski liczniejszemu przeciwnikowi, poprzez...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    111
  • Przeczytane
    90
  • Posiadam
    30
  • Ulubione
    9
  • Powieść historyczna
    4
  • Recenzyjne
    3
  • 2012
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Historia
    1
  • Rok 2014
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Africanus. Wojna w Italii


Podobne książki

Przeczytaj także