Niemcy bronią się przed Polską. Ewolucja taktyki Blitzkriegu 1918-1933

Okładka książki Niemcy bronią się przed Polską. Ewolucja taktyki Blitzkriegu 1918-1933
Robert Citino Wydawnictwo: Erica, Tetragon Seria: Biblioteka Wojskowa historia
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Biblioteka Wojskowa
Tytuł oryginału:
The Evolution of Blitzkrieg Tactics: German Defends Itself Against Poland, 1918-1933
Wydawnictwo:
Erica, Tetragon
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362329540
Tłumacz:
Juliusz Tomczak
Tagi:
militaria wojskowość III Rzesza
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
168
166

Na półkach: ,

(recenzja pierwotnie ukazała się na Szortal.com)

Obiektywnie patrząc…

Hubert Przybylski

Na samym wstępie wypada wspomnieć, że „Niemcy bronią się przed Polską. Ewolucja taktyki Blitzkriegu 1918 – 1933” Roberta M. Citino, jest opracowaniem szczególnym. Nie tylko ze względu na szczegółowość opisu problematyki, czy na pokrycie w dokumentacji historycznej. Nie, książek o historii militariów spełniających takie warunki znajdzie się na rynku całe mnóstwo. A to opracowanie wyróżnia się z tego „tłumu” tym, że jest absolutnie bezstronne. I z tego względu zdecydowałem, że moja recka tegoż opracowania nie skończy jako jedna z części „Poradnika dla początkującego autora-militarysty”, choć niewątpliwie opisy manewrów przeprowadzanych przez armie Niemiec i Polski mogłyby stanowić świetne źródło materiałów szkoleniowo-poglądowych dla takiego twórcy. Decyzja moja jest także spowodowana faktem, że ta książka skupia się równie mocno co na wojskowych, także na politycznych aspektach zagadnienia.

Zacznijmy od technikaliów – opracowanie to, jak sam jego tytuł wskazuje, jest pełnym kompendium wiedzy na temat budowy, rozwoju i taktyki sił zbrojnych i paramilitarnych Niemiec od momentu zakończenia pierwszej wojny światowej do chwili dojścia Hitlera do władzy. Na te materiały nałożona jest nieco mniej obszerna (ale w dalszym ciągu bardzo bogata) porcja wiedzy na temat armii II RP w jej pierwszych piętnastu latach istnienia. To wszystko jest opatrzone wyczerpującym komentarzem dotyczącym stosunków politycznych pomiędzy Niemcami i Polską, a także ogólnie stosunków politycznych w Europie po pierwszej wojnie światowej, które doprowadziły do takiego, a nie innego ukształtowania się stosunków pomiędzy Niemcami a Polską. Wszystkie przytoczone informacje są w pełni podparte niezwykle bogatą dokumentacją historyczną, do której Autor odwołuje się ponad trzysta razy. A że większość tej dokumentacji stanowią albo przejęte przez Amerykanów archiwa niemieckie, albo dokumenty sporządzane dla lub przez amerykański wywiad wojskowy, tym lepiej to świadczy o rzetelności przytoczonych informacji. Dodatkowo polskie wydanie zawiera także kilkujęzyczny (niemiecki, polski i w niektórych przypadkach także rosyjski) spis nazw geograficznych oraz mapki obrazujące założenia i przebieg najważniejszych manewrów wojsk niemieckich.

Jak już wspomniałem na początku, opracowanie jest całkowicie bezstronnym podejściem do tematu stosunków polsko-niemieckich i ich wpływie na budowę i rozwój obu armii. Dzięki temu obala wiele mitów czy wręcz kłamstw historycznych, które wyniknęły z propagandy stosowanej w naszym kraju przed i po drugiej wojnie światowej. Także teraz. Zwłaszcza raporty przesyłane przez amerykańskich attaché są tutaj najbardziej wiarygodne i rzeczowe, gdyż mieli oni praktycznie nieskrępowany wgląd w rozwój sytuacji po obu stronach granicy, a jednocześnie dzięki izolacjonistycznej postawie USA nie byli oni ograniczeni proniemiecką lub propolską polityką. Wyłaniający się z ich opisów wygląd armii Niemiec i armii Polski, może być ciężką pigułką do przełknięcia, zwłaszcza dla wielbicieli marszałka Piłsudskiego. Z drugiej strony, dzięki wnikliwemu spojrzeniu Autora na mapę stosunków polityczno-gospodarczych Europy (a zwłaszcza wpływów wywieranych przez Wielką Brytanię i Francję), można łatwo zrozumieć, co spowodowało takie, a nie inne wyniki prób rozbudowy i przebudowy sił zbrojnych obu tytułowych państw.

To, co można temu opracowaniu zarzucić, to zbytni chaos w przedstawianiu informacji. Wielokrotnie są one powtarzane w całości i w prawie niezmienionej formie, co mnie osobiście irytowało. Kilka razy udało się też Autorowi niechcący „przyspieszyć” rozwój wojsk, używając współczesnego nazewnictwa – np. komandosi. Ale największą pretensję do Autora mam o to, że opisując rozwój techniczny sprzętu wojskowego Niemiec nie wspomniał ani razu o współpracy handlowej i naukowo-technicznej, jaką Niemcy nawiązali z innymi państwami zaraz po zakończeniu pierwszej wojny światowej, np. z Japonią, Argentyną, Holandią, Turcją czy Hiszpanią. Nawet o najważniejszej dla ograniczonej licznymi traktatami (głównie traktatem wersalskim) armii Niemiec współpracy z Sowietami, Autor tylko napomknął. Dziwi to tym bardziej, że tematowi wymiany handlowej, pomocy zagranicznej i prac badawczych, które wpływały na rozwój techniczny wyposażenia polskiej armii, Autor poświęcił dużo więcej uwagi.

Ale mimo tych „uchybień”, opracowanie Roberta M. Citino jest niewątpliwie jedną z najważniejszych pozycji dotyczących rozwoju i taktyki armii niemieckiej, a także i polskiej, w pierwszym, przedhitlerowskim okresie międzywojnia. I gdyby to ode mnie zależało, to książka ta powinna trafić na listę lektur obowiązkowych na wszystkich studentów historii (nie tylko wojskowości) i politologii, gdyż pokazuje, jak wiele łączy politykę i wojsko. I jak wiele można stracić, gdy się tego powiązania nie widzi. Jak na ten przykład, niepodległość. Moja ekstraordynarnie subiektywna ocena książki, to 9/10. Polecam bardzo gorąco.

(recenzja pierwotnie ukazała się na Szortal.com)

Obiektywnie patrząc…

Hubert Przybylski

Na samym wstępie wypada wspomnieć, że „Niemcy bronią się przed Polską. Ewolucja taktyki Blitzkriegu 1918 – 1933” Roberta M. Citino, jest opracowaniem szczególnym. Nie tylko ze względu na szczegółowość opisu problematyki, czy na pokrycie w dokumentacji historycznej. Nie, książek o...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    39
  • Przeczytane
    19
  • Posiadam
    14
  • Historia
    5
  • historia
    3
  • Do kupienia
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Militaria
    2
  • Sprzedane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Niemcy bronią się przed Polską. Ewolucja taktyki Blitzkriegu 1918-1933


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne