Czarna owca

Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Czarna owca
978-83-61184-83-6
Katarzyna

"Czarna Owca" to opowieść o energicznej, pełnej życia i radości nastolatce o imieniu Jagoda. Jej historia rozpoczyna się w Ladispoli - jednej z rzymskich prowincji Włoch. Jagoda nie ma prawa narzekać na własne życie. Ma wspaniałych rodziców, którzy spełniają jej marzenia, nianię, która kocha ją jak własne dziecko i prawdziwą przyjaciółkę Carlę. Jest pół Polką, pół Włoszką. Dzięki patriotycznej matce doskonale zna język polski, choć w kraju tym bywała tylko w dziecięcych latach. Życie Jagody wygląda mniej więcej tak jak przeciętnej nastolatki. Dziewczyna przeżywa radosne chwile i odkrywa zawiłości życia przeplatające się wzajemnie z młodzieńczymi miłostkami. Ma zwariowanych kolegów i koleżanki oraz jak tylko potrafi stara się pomagać przyjaciółce w randkach z wyśnionym chłopakiem. Jednak jej życiowa bajka szybko się kończy. Tragiczna śmierć rodziców sprawia, że wszystko legnie w gruzach. Dziewczyna nagle zostaje sama z nianią, która niestety nie ma do niej prawa opieki. Bliższą rodzinę stanowią dziadkowie ojca, którzy nigdy nie akceptowali wnuczki ze względu na pochodzenie matki i status majątkowy. Jest również ciotka mieszkająca w Polsce, bliźniacza siostra Karoliny - matki Jagody. Dziewczyna nie chce opuszczać przyjaciół i niani. Nie jest jeszcze gotowa na rozłąkę, jednakże nie ma wyboru - chcąc nie chcąc musi opuścić ukochane Włochy. W zasadzie dopiero w Polsce rozpoczyna się jej prawdziwa przygoda. Poznaje smak nadmorskiego klimatu oraz odkrywa tajemnice rodzinne. Nieznana dotąd ciotka Matylda, okazuje się wspaniałą osobą, która nie narzuca jej swojego stylu bycia. Okazuje się również, że łączy je wspólna pasja do malowania. Pojawiają się też nowe postacie, oczywiście na zmianę przeplatające się z dawnym życiem Jagody. Najbardziej interesujący są bracia, bardzo swobodnie zachowujący się w domu Matyldy. Starszy z nich Mikołaj - świetny gitarzysta i jak się okazuje obiekt zainteresowania głównej bohaterki oraz Przemek - artysta, którego uczy Matylda, wprowadzają do życia Jagody niezły zamęt. Zakochani chłopcy konkurują ze sobą w widoczny dla niej sposób. Oczywiście nie obyłoby się bez czarnego charakteru w postaci Landryny, która nieraz zirytuje bohaterkę oraz później pojawiającego się nie wiadomo skąd Hobbita - byłego chłopaka Jagody. No cóż, karygodne byłby opowiadanie wszystkiego, dlatego należy pozostawić pare niedomówień i zadać kilka pytań, które mogą nękać podczas czytania a mianowicie: Czy Jagoda będzie potrafiła pójść za głosem serca? Czy przyjaźń Carli i Jagody przetrwa z biegiem czasu? Czy dziewczyna powróci do ukochanych Włoch? Jak brzmi prawdziwa rodzinna historia? Na te oraz na wiele innych pytań znajdzie się odpowiedź tylko po przeczytaniu "Czarnej Owcy".

źródło opisu: http://www.nexto.pl/ebooki/czarna_owca_p13192.xml

źródło okładki: http://www.nexto.pl/ebooki/czarna_owca_p13192.xml

Lena | 2015-09-02

Każda z książek które przeczytałam od Sobolewskiej jest świetna mimo iż są to książki młodzieżowe. Książka potrafi rozśmieszyć, poruszyć do stopnia uronienia łez jak również wprowadzić czytającego w zadumę. Książka jest napisana prostym językiem. Pokazuje jak bardzo może się zmienić człowiekowi życie w ciągu kilku chwil, jak trzeba docenić to co się posiada. Książka dla mnie jest naprawdę dobra. Świetnie jest napisana. Jej starania (głównej bohaterki) by na nowo zacząć żyć, by zaakceptować sytuację w której się znalazła. Książkę bardzo szybko się czyta, z racji tego, że nie da sie od niej oderwać. Gorąco polecam !:)

WiosnaxD | 2012-12-20

Pokazuje życie. Jak ono może wyglądać u większości osób. Pokazuje, że każdy w życiu musi dokonywać pewnych wyborów, aby iść na przód.
Polecam.

Muniette | 2014-06-30
Na półkach: Przeczytane, Młodzieżowe, 2014
Przeczytana: 27 czerwca 2014

Utrata rodziców zmienia życie Jagody. Znika uporządkowana rzeczywistość i zaczyna się etap zmian. Zmuszona do przeprowadzki i zamieszkania z nieznaną dotąd ciotką, sądzi, że los nigdy się do niej nie uśmiechnie.

Ogólnie książka nie zachwyca. Akcja jest do bólu przewidywalna, a główna bohaterka to w gruncie rzeczy osoba bez charakteru. Jagoda nie jest stanowcza, ale też nie uległa, nie arogancka, ale też nie nieśmiała... Żyje w cieniu innych ludzi, a mimo to wyróżnia się wśród nich. Brakuje jej pogłębienia psychologicznego, co sprawia, że jest wyjątkowo papierową postacią.
Po jej przeprowadzce do Polski zastanawiałam się, jak autorka rozwiąże kwestie języka - Jagoda znała polski, ale zastanawiałam się, czy nie będzie miała żadnych problemów z językiem w szkole, który wiadomo, że może być specyficzny. Jagoda jednak nie miała z tym najmniejszych problemów, które pewnie napotkałyby inna osoba w jej sytuacji.
Rzeczy, które powinny intrygować (niechęć Fabia do Carli, tajemnica matki...

Hmmm | 2012-12-05

Fabuła fajna :) Nie podoba mi się tylko sposób opisu charakteru...

PS: Nie wiem jakim cudem ale czasem występują błędy językowe i ortograficzne, co bardzo pogarsza moją ocenę tej książki :(

Ewcia123450 | 2013-07-25
Przeczytana: 30 lipca 2013

Książka tak banalna,że aż mdli...

Zaczytana | 2016-04-17

Ksiażka... najlepsza jaką do tej pory przeczytałam. Na samym początku nie spodziewałam się tego, że wzbudzi we mnie tyle emocji. Wręcz nie miałam zamiaru jej czytać. Na szczęście sięgnełam po nią i doszłam do wniosku, że nie chcę aby się skończyła. Nie wiem co tak bardzo 'przywiązało' mnie do niej. Może to, że Jagoda ma bardzo podobny charakter do mojego, a może to, że zakochałam się w Mikołaju. Często
się to zdarza hehe. Poprostu sama w sobie jest wspaniała. Wydarzenia mnie zaskakiwały, przy czym czułam i
tak sama przeżywałam to co główna bohaterka. Wspaniałe uczucie nie do
opisania. Teraz czuję niedosyt hehe. Szczeże z podniesioną głową należą
się owacje na stojąco dla autorki. Zakochałam się w tej książce i na pewno nie raz jeszcze po nią sięgnę, bo zamierzam ją kupić.
A i jeszcze jedno kocham kasiążki, z których mogę wynieść jakieś wartości. Ta, właśnie taka jest. Dzięki niej chce wrócić do swojej dawnej - największek pasji - jakim jest nalowanie. Na prawdę cudowna...

Lady_Carla | 2015-03-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

Typowa książka o trudnych decyzjach, pierwszej miłości i takie tam. Idealne dla nastolatek, dlatego też mi się podobała. ;) Nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale i tak jest niesamowita. Polecam. ;)

domi14503 | 2013-12-07

Bohaterką książki jest Jagoda pół polka pół włoszka ma 15 lat mieszka w Ladispoli we Włoszech ma przyjaciółkę Carlę która jest w jej wieku jej rodzice mama polka tata włoch wyjechali na weekend do Paryża kiedy lecieli do domu samolot się rozbił i rodzice Jagody zginęli przez co dziewczyna musi wyjechać do polski do siostry bliźniaczki jej mamy Matyldy i musi tam zostać 3 lata u Matyldy są stałymi bywalcami Mikołaj 18 lat i Przemek 15 lat Jagoda od razu znajduje z nimi wspólny język Przemek zakochuje się w dziewczynie lecz ona skrycie kocha się w Mikołaju przekonana że nie ma u niego szans po trzech latach Jagoda musi zdecydować zostać w Polsce czy wrócić do Włoch Bardzo bardzo polecam bo to bardzo bardzo fajna książka ogólnie lubie bardzo książki Iwony Sobolewskiej

narvhales00 | 2014-07-19

"Czarna owca" hmmmm... aż brak mi słów.
To historia o dziewczynie, która będąc w młodym wieku tak wiele przeszła. Książka jest świetna, bardzo miło i szybko się ją czyta ;)
Polecam każdemu.

Maciej | 2012-05-25
Przeczytana: 07 maja 2012

Historia sama w sobie jest w porządku, ale natłok błędów mnie zmęczył. Usprawiedliwieniem może być wiek autorki. Szkoda, że książka nie przeszła przez ręce redaktora i korektora.