Rytuał superformuły. Karlheinz Stockhausen "Licht: Die sieben tage der woche"

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
ultramarynara

Karlheinz Stockhausen należał do najbardziej kontrowersyjnych, fascynujących i wpływowych osobowości artystycznych XX wieku. Twierdził, że pochodzi z Syriusza, ma kontakty z Lucyferem, a zamach na WTC jest największym dziełem sztuki wszech czasów. Niektórzy widzą w nim geniusza muzycznego, który niczym mnich poświęcił się swej sztuce. Inni - hochsztaplera z wyrachowaniem kreującego swój...

Niektórzy widzą w nim geniusza muzycznego, który niczym mnich poświęcił się swej sztuce. Inni - hochsztaplera z wyrachowaniem kreującego swój medialny wizerunek. Co kryje utrwalona na zdjęciach chmurna twarz kompozytora? Jakiego rodzaju doświadczenia, idee i pragnienia legły u podłoża jego utworów, np. kwartetu na smyczki i cztery śmigłowce?
Rytuał superformuły przez pryzmat tworzonego przez 26 lat, monumentalnego cyklu operowego LICHT ukazuje muzyczne, biograficzne i światopoglądowe źródła estetyki Stockhausena. To pierwsze w Polsce obszerne i zarazem przystępne ujęcie jego twórczości.

źródło opisu: Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2011

źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/

Grzegorz Skwarliński | 2013-09-16

"Rytuał superformuły" nie jest typową biografią Stockhausena. Poznajemy tylko pewne fragmenty z jego życia. Fakty, które miały wpływ na działalność artystyczną, inspirowały, budziły pomysły. Książka skupia się na cyklu siedmiu oper zatytułowanym "Licht". To wielkie dzieło Stockhausen skomponował w latach 1978 – 2003. Całość to ponad 28 godzin muzyki. Poszczególne części noszą nazwy dni tygodnia ale nie zostały skomponowane w porządku chronologicznym. Zaczyna się od Donnerstag, a kończy na Sonntag. W książce napotkamy dokładny opis poszczególnych części. Stockhausen nie tylko je skomponował, ale i opracował (libretto, układy sceniczne itp.). Umiejętnie wplecione dygresje odsyłają do różnych wydarzeń z życia kompozytora. Dowiadujemy się między innymi jaki wpływ na "Licht" miała Księga Urantii, jak trudno artyście było realizować swoje zamierzenia, jaką niemalże obsesją kompozytora była intermodulacja*, co kryje się pod terminem superformuła i wiele innych zagadnień, nie tylko...

Andrzej Ślązak | 2017-07-10
ryszardlub | 2015-06-23