Niepokój stadionów

Wydawnictwo: Biały Kruk
978-83-7553-131-2
sport
euro_proof

„Niepokój stadionów” to bogato ilustrowana książka ukazująca się w przededniu Euro 2012. Napisana jest porywającym językiem, a starannie dobrane zdjęcia pozwalają wczuć się w klimat opisanych wydarzeń. Autorami są dwaj znakomici dziennikarze sportowi: Rafał Zaremba i Marek Bobakowski. Autorzy analizują problem wielkich emocji, które w różny sposób towarzyszą rozgrywkom sportowym. Zadają wiele pytań:
– Który sportowiec zarobił najwięcej w całych dziejach?
– Gdzie miały miejsce największe tragedie stadionowe XX i XXI wieku?
– Dlaczego na Heysel UEFA kazała grać, gdy obok liczono zabitych?
– Czy ostre represje są w stanie poskromić niesiony emocjami tłum?
– Kto zabrania okazywania zwykłej sympatii jakiejkolwiek sprawie, gdy jest ona polska?
– Czy upadek kulturalny społeczeństwa powoduje wzrost chamstwa stadionowego?
– Winą obarcza się samych kibiców – czy słusznie?
– Jakie są tła polityczne tragedii na stadionach?
– Dlaczego jedna z najpiękniejszych dyscyplin sportowych, wielbiona przez miliony ludzi na całym świecie, zamiast radości potrafi przynieść śmierć?
Na jedne znajdują odpowiedź, na inne nie. Jedno jest pewne: duże emocje towarzyszyły i towarzyszyć będą wielkim, ale i małym, widowiskom sportowym. A skoro tak, to rodzi się pytanie, gdzie te emocje skierują sami kibice oraz ludzie organizujący im widowiska. Mogą być skierowane w stronę chamstwa, a nawet bandytyzmu, ale mogą i w kierunku szlachetnym. Na przykład w kierunku patriotyzmu.

Proponujemy przede wszystkim ustanowienie i systematyczne organizowanie ogólnopolskiego Dnia Pojednania Kibiców, najlepiej w 3 lub 8 kwietnia, a więc w rocznicę pamiętnej Mszy św. na stadionie Cracovii albo w rocznicę pogrzebu Jana Pawła II.

źródło opisu: http://www.bialykruk.pl

źródło okładki: http://www.bialykruk.pl

FCBTVpl | 2018-01-11

Autorami są Rafał Zaremba i Marek Bobakowski, dwaj znani i doświadczeni dziennikarze. Analizują oni problemy i przyczyny tragedii na stadionach na wiele sposobów. Zadają wiele pytań i próbują na nie odpowiadać posiłkując się pracami i wypowiedziami socjologów, psychologów a nawet biologów.

Album z wieloma kolorowymi i ciekawymi zdjęciami z niezwykłych ujęć kibiców w akcji obrazuje społeczeństwo chuliganów nie tylko na stadionach, ale także i poza nim. Poznajemy szczegóły tragedii w Europie, Afryce, a nawet w starożytnym Rzymie. Nie zabraknie także mowy o Polsce.

Już z przedmowy wydawcy dowiadujemy się... kim jest (a właściwie był) najbogatszy sportowiec świata. Nie, nie jest to ani Messi, ani Ronaldo, ani Beckham itd. Jest to nijaki Gajusz Apolejusz Diokles, który za wyścigi rydwanów w 1437 roku zarobił, w przeliczeniu na nasze, 15 miliardów dolarów.

Ponadto nawet opisane w książce dramaty i dziesiątki zabitych czy to na Heysel, Hillsborough, Bradford, czy jakichkolwiek innych...

agata19 | 2014-05-10
Przeczytana: 10 maja 2014