Wyobraźnia i wzniosłość. Teoriopoznawcze podstawy wybranych brytyjskich koncepcji estetycznych XVIII wieku

Wydawnictwo: Tako
978-83-924110-7-9
historia estetyki, estetyka
popularnonaukowa
jagarkar

Rozprawa Krzysztofa Wawrzonkowskiego nawiązuje do zamierającej dziś w Polsce, choć niegdyś świetnie u nas prosperującej dyscypliny, jaką jest historia estetyki. Dzieło Władysława Tatarkiewicza, Historia estetyki, będące chlubą kultury polskiej, kończy się niestety na omówieniu poglądów myślicieli siedemnastowiecznych. Toruńska szkoła estetyczna, nawiązująca do tradycji Henryka Elzenberga, podejmuje kontynuację tej tradycji. Niniejsza rozprawa Krzysztofa Wawrzonkowskiego, wraz z jego pracą Smak, geniusz, sztuka. Filozofia piękna Alexandra Gerarda w świetle estetyki kantowskiej, oraz książkami Adama Grzelińskiego (Angielski spór o istotę piękna. Koncepcje estetyczne Shaftesbury`ego i Burke`a) i Marty Śliwy (Teoria piękna w filozofii Francisa Hutchesona) dostarcza wyczerpującej prezentacji historii osiemnastowiecznej estetyki brytyjskiej. Tym samym, mimo luki pokoleniowej, podjęta zostaje kontynuacja problematyki tak istotnej dla polskich estetyków minionych generacji.
(z recenzji prof. dr. hab. Mirosława Żelaznego)

źródło opisu: http://tako.biz.pl/wyobraznia.htm

źródło okładki: http://tako.biz.pl/wyobraznia.htm

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!