Ulotne obiekty ataku

Wydawnictwo: Instytut Mikołowski
978-83-60949-49-8
crimewave

Spółkowanie w nicości - tak można pokrótce określić jedyny wysiłek, jaki podejmuje człowiek na drodze życia. Dokąd ona prowadzi? Według Ciorana kierunek jest jasno określony: "Cudowne jest to, że każdy dzień przynosi nam nowy powód do zniknięcia." Wyznania i anatemy są rodzajem księgi powodów, dla których żyć nie warto. Rzecz jasna ozdrowieńczy charakter takiej publikacji nie może ujść uwadze, zwłaszcza tych czytelników, którzy lubią się pośmiać. Sam Cioran jest wielkim apologetą śmiechu. Prawdopodobnie humor jest jedną z niewielu wartości pozytywnych, którą realizował w życiu codziennym ten chroniczny maruda: "Kiedy człowiek zaczyna się zastanawiać nad człowiekiem, nachodzi go przemożna ochota, żeby się tarzać ze śmiechu. W każdym razie w ten sposób odpowiadałem dawniej na zasadzie pytania, na pytania bez odpowiedzi". (fragment książki)

Przemysław Jurek | 2015-02-09
crimewave | 2012-04-30