Pracowałem dla cesarza

83-7180-859-3
historia, Japonia, Hiroszima
literatura faktu
keiko

Wyjątkowa to w Polsce lektura. Czytając tę książkę, wędrujemy przez Japonię taką, jaką widzi ją mieszkający tam przez wiele lat Europejczyk - profesor ekonomii pracujący na Uniwersytecie w Hiroshimie. Nie jest to Japonia rodem z kolorowych przewodników turystycznych, których zdjęcia zapierają nam dech w piersiach. Kraj ten bowiem to nie tylko egzotyczne pejzaże, wspaniałe dzieła sztuki i niepowtarzalna architektura. To także labirynt praw rządzących codziennym życiem jego mieszkańców, tak trudny do zrozumienia dla cudzoziemca. Praw niejednokrotnie skrzętnie ukrywanych przed obcymi.

Książka ta zdumiewa i zachwyca prezentowaną różnorodnością rozwiązań, które wydawałoby się, że są jedyne. Stawia również pytanie o oczywistość naszego własnego świata.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Pracowalem_dla_cesarza-p-706-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Pracowalem_dla_cesarza-p-706-.html

Zyrg | 2015-05-20
Przeczytana: 19 maja 2015

Książka niby krótka, niby ciekawa, ale po połowie już wyglądałem końca. Może to dlatego, ze nie lubię Japonii i tylko się utwierdziłem o totalnym braku kompatybilności Japonii z resztą świata?

Joanna1969 | 2014-05-14
Przeczytana: 14 maja 2014

Książka zawierająca dużo ciekawych i rzetelnych informacji o Japonii, chociaż napisana trochę podręcznikowo, przez co niektóre rozdziały czytało się dość trudno.Pomimo tego gorąco polecam bo warto przeczytać coś więcej niż tylko informacje w google.

szaramysz | 2014-04-09

Kiedy dostałam tę książkę do przeczytania z opinią” Musisz przeczytać” trochę się obruszyłam. Nie przepadam za kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni. Pomyślałam, no cóż liznę trochę japońskiej historii, poznam trochę tajemnic japońskiego dworu… i jakież było moje zdumienie gdy zaczęłam tą przygodę! Przedziwna to książka… przede wszystkim tytuł – wprowadzający zamieszanie, bo o cesarzu to my w tej książce na pewno nie przeczytamy. Próżno też szukać w niej pocztówkowego obrazu Japonii, nie jest to bowiem przewodnik po tym kraju, lecz kompendium wiedzy o japońskich stosunkach społecznych. Z pozycji cudzoziemca w tym jakże dziwnym kraju, autor książki opisuje pracę wykładowcy – Europejczyka na Uniwersytecie w Hiroszimie i jego zderzenie z japońskimi zasadami.
Pozycja napisana fantastycznym, lekkim piórem, krótkie rozdziały zachęcają do czytania - w zasadzie książkę można połknąć w jeden wieczór. Mnie zajęło to nieco więcej czasu gdyż mimo, że nie przepadam za kulturą Japonii, tym razem...

Toshii | 2012-04-27
Na półkach: Przeczytane, Azja i o Azji

Jedna z moich ulubionych książek o Japonii, z której można dowiedzieć się masy interesujących rzeczy dotyczących m.in. funkcjonowania w świecie pracy, relacji międzyludzkich, barier kulturowych. Wszystko to jest opisane b. rzeczowo i zgrabnie, i - co istotniejsze -z "pierwszej ręki". Jest tu opisanych wiele ciekawych zjawisk, o których wzmianek próżno szukać w innych pozycjach traktujących o Japonii. Jeśli chcesz się dowiedzieć co oznacza "okopywanie korzeni", jicho, czyli "szacunek dla siebie" czy jak wyglądają i czemu służą poranne zebrania pracownicze - ta książka jest dla Ciebie.