Niedziela na basenie w Kigali

Tłumaczenie: Grażyna Majcher
Wydawnictwo: Muza
Un dimanche à la piscine à Kigali
83-7079-691-5
literatura faktu
Bartłomiej

Akcja umieszczona jest w stolicy Rwandy, Kigali. Jej tematami są miłość dojrzałego Kanadyjczyka i młodej mieszkanki Rwandy, problem AIDS i masakra ludności Tutsi przez Hutu w Rwandzie z 1994 roku. Wzorem dla postaci w tej powieści były autentyczne postaci, poznane przez autora w Kigali, z których większość zginęła.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Niedziela_na_basenie_w_Kigali

źródło okładki: internet

Salma | 2013-07-07

Trudno było mi zacząć czytanie tej książki, gdyż spodziewałam się nagromadzenia krwawych opisów ludobójstwa i innych masakrycznych zbrodni. Owszem, nie zabrakło ich, jednak na początku "Niedziela..." w dużej mierze skupia się na genezie wojny w Rwandzie, opisuje zepsucie społeczeństwa, od władz począwszy, a kończąc na głupocie ludu omamionego durnymi przekonaniami na temat swojego pochodzenia, pozycji w kraju i praw przynależnych(jakby) z natury, które doprowadziły do tragedii. Ta będzie przyczyną wstydu jeszcze wielu pokoleń. Czyta się tę książkę z wypiekami na twarzy, ze złością, z poczuciem smutku, zwłaszcza dlatego, że Courtemanche nie pisze o tłumie, a przedstawia historie poszczególnych osób, ponadto wspominając, że osoby te istniały naprawdę.

Bartłomiej | 2011-04-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 05 kwietnia 2011

Historia miłosna z ludobójstwem w Ruandzie w tle.
Książka poruszająca opisami normalności życia Tutsi z widmem rzezi nad głową.
Ostatnie 30 stron jeszcze długo o sobie przypomina po lekturze.
Bardzo polecam.

Ageszi | 2013-10-22
Przeczytana: 04 marca 2007

Książka straszna, bo prawdziwa, opisująca rzeź ludzi w Rwandzie. Moim zdaniem powinien przeczytać ją każdy,żeby mieć świadomość co tam się wydarzyło.

BaskaB | 2012-02-26
Przeczytana: lipiec 2005

Wstrząsająca lektura - zwłaszcza, że oparta na faktach. Możemy wyobrazić sobie tragiczne losy mordowanych bez litości.

mckaszz | 2012-05-16
Przeczytana: 2013 rok

Strasznie bolesna prawda. Pokazuje, jak kiedyś uciskani potrafią zadawać ból swym oprawcom w jeszcze bardziej drastyczny sposób.
Czyta się jednym tchem.

Macug | 2011-07-05

Książka wywołująca często odruchy wymiotne, szokująca, odrażająca, a jednak warta polecenia. Nie dla każdego.

Lucre | 2012-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2012

Wstrząsająca historia, którą naprawdę warto poznać ...

książek: 1955
Monika | 2013-06-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Afryka

straszne czasy opisane w tej ksiazce

JuW | 2017-04-08
moniaL | 2017-04-02