Zgłosuj na książki roku 2017

Czołgi japońskie 1938-1945

Wydawnictwo: Militaria
83-7219-006-2
Koval

Książka obejmuje charakterystykę japońskiej broni pancernej w okresie od wojny w Chinach w 1938 roku do zakończenia działań na froncie azjatyckim kończącym Drugą Wojnę Światową w 1945 roku. Pozycja składa się z dwóch części: pierwsza ma charakter bardziej ogólny i poświęcona jest przedstawieniu genezy powstania jednostek pancernych Japonii, zaś druga część zawiera opisy konstrukcji japońskich...

Pozycja składa się z dwóch części: pierwsza ma charakter bardziej ogólny i poświęcona jest przedstawieniu genezy powstania jednostek pancernych Japonii, zaś druga część zawiera opisy konstrukcji japońskich pojazdów pancernych (nie tylko tytułowych czołgów, lecz także dział samobieżnych, transporterów, samochodów pancernych i pojazdów specjalnych).

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Koval | 2012-04-26
Na półkach: Przeczytane, Militaria
Przeczytana: 26 kwietnia 2012

Tematykę japońskich wojsk pancernych – z punktu widzenia miłośnika militariów i historii – należy traktować jako ciekawostkę. Owszem, ze względu na fakt, że cesarstwo kraju Kwitnącej Wiśni było jednym z państw Osi należy mieć pojęcie, że takowe wojska istniały i brały czynny udział w działaniach wojennych. Jednakże już sam rozmiar książki dobitnie świadczy o tym, jak bardzo były rozwinięte te siły.

Autorzy dokonali gruntownej i rzetelnej analizy pojazdów bojowych wykorzystywanych przez Japończyków i za to należy im się wielki plus. Z drugiej strony trudno ocenić książkę mającą raptem 200 stron, z czego spora część to zdjęcia maszyn bojowych. Samo przygotowanie merytoryczne jest w pełni zadowalające: znajdziemy tu historię powstania czołgów (upraszczam, gdyż pod tym pojęciem będę także rozumiał działa samobieżne, pojazdy opancerzone i wozy specjalnego przeznaczenia), rozwój poszczególnych modeli, ich udział w bitwach oraz parametry techniczne przekładające się na...

ArKo | 2015-05-27

Warto przeczytać i posiadać jak całą serię

Raduss | 2015-12-31
Krzysiek | 2015-06-10