Wielka Armia

Wydawnictwo: Bellona
Wielka Armia
83-11-08284-7
Getos

Znakomite dzieło specjalisty z dziedziny epoki napoleońskiej, uznanego autorytetu - Roberta Bieleckiego. Doskonała książka dla każdego zainteresowanego militariami i taktyką. Kompendium wiedzy o armii francuskiej okresu Wielkiej Rewolucji, Republiki i Cesarstwa. Zawiera charakterystykę formacji wojskowych, ich wyposażenia, uzbrojenia, technik walki, biografie dowódców, analizę socjologiczną francuskich kadr wojskowych, a także arcyciekawe uzupełnienia - np. opis roli chirurgów w kampaniach wojennych. Jest dziełem wszechstronnym i bardzo bogato ilustrowanym. Zwraca uwagę obszerne wykorzystanie przez autora źródeł zarówno francuskich, jak i pochodzących z innych krajów. Książka napisana niezwykle barwnie i interesująco.

źródło opisu: www.bellona.pl

Prus | 2019-05-06
Przeczytana: 06 maja 2019

Nie przeczytałem od deski do deski. Przyznam, że dość pobieżnie przejrzałem rozdział o transporcie i o opiece medycznej. Życie koszarowe czytałem na wyrywki, opuściłem informacje o niektórych oddziałach cudzoziemskich. Wymienione powyżej zagadnienia potraktowałem jako dość marginalne i mało interesujące. Natomiast cała reszta wciągnęła mnie dość mocno, aż sam byłem zaskoczony, zwłaszcza, że na rzecz "Wielkiej Armii" przerwałem czytanie Tolkiena.
Książka stanowi solidne kompendium wiedzy o armii Napoleona, o jej strukturze, uzbrojeniu i taktyce. Tu i tam dowiedziałem się czegoś nowego, często natomiast autor poukładał i usystematyzował mi to, co już wcześniej wiedziałem. Jako laik i początkujący entuzjasta czasów napoleońskich mogę tę książkę tylko polecić.
Na koniec zachwytów powiem co mi się nie podobało. Po pierwsze wolałbym, by taktyce poświęcono nieco więcej treści (ale to może zbyt subiektywna uwaga). Następna sprawa - w kilku kwestiach książka chyba się nieco...

Ksawery Szaniawski | 2012-09-26
Przeczytana: wrzesień 2012

Wyczerpująca pozycja o organizacji, składzie armii Napoleona.
Autor w sposób gruntowny przedstawia nam Wielką Armię od rysu historycznego sprzed rewolucji do jej upadku pod Waterloo.
Dokładnie przedstawiony jest skład, jakościowy i ilościowy wszystkich formacji armii Napoleona: piechoty, kawalerii, artylerii, wojsk technicznych, służby zdrowia, sztabów, administracji i elity armii - gwardii.
Przedstawiona jest pokrótce biografia Cesarza jak i jego marszałków i najważniejszych generałów.

Poznamy także życie codzienne prostych żołnierzy od zasad werbunku, życia w koszarach, sposobach przemarszów i biwakowania, sposobach motywowania żołnierzy oraz tym co robiły kobiety w armii.
W osobnym rozdziale opisane są losy Polaków w Wielkiej Armii, od powołania legionów we Włoszech poprzez walki w Hiszpanii aż do utworzenia Wojska Polskiego przed inwazją na Rosję.

W książce zawartych jest także mnóstwo ciekawostek. Dowiemy się kto jeździł na kiełbasie, kto handlował wódką, dlaczego piechurzy...