Dokąd odchodzisz ?

Where's Baba Gone?
978-83-928015-1-1
starzenie, umieranie
Majka

Niezwykle nastrojowa książka o starzeniu się i umieraniu adresowana do dzieci i nastolatków (9-14 lat). Zadają oni pytania egzystencjalne o sens życia i śmierci, o archetypowe: dokąd idziemy?. A gdy stykają się z tą graniczną sytuacją, potrzebują wiedzy o tym, że ważne jest przygotowanie się na odejście bliskich. A także o tym, jakie ma znaczenie zarówno dla umierającego, jak i dla tych, którzy pozostają pielęgnowanie pamięci o nim.

Jest to wzruszająca opowieść o głębokiej więzi między wnuczką i dziadkiem oraz o stracie, umiejętności godzenia się z nią i akceptacji tego, co nieuchronne. O wartości utworu stanowi przybliżany przez autora trudny temat procesów starzenia się i umierania. A osadzenie opowieści w egzotycznej dla młodego polskiego czytelnika hinduskiej rzeczywistości, która okazuje się nie tak znowu odległa od naszych rodzimych realiów, jeszcze zwiększa jej atrakcyjność. Indie są miejscem, gdzie dzieci, tak samo jak dzieci w Polsce, chodzą do szkoły, jeżdżą na rowerach, nawiązują przyjaźnie, czytają książki, oglądają telewizję, zadają pytania na temat sensu życia. Z tego względu historia Akszu ma uniwersalny charakter.

Książkę polecamy uwadze nie tylko samych dzieci, ale też rodziców, nauczycieli i wychowawców, którzy pragną prowadzić z nimi szczerą i głęboką rozmowę.?Opowieść ta stanowi bowiem doskonały punkt wyjścia do dyskusji na trudny temat przemijania.

źródło opisu: http://www.fundacjahospicyjna.pl/index.php?page=sh...(?)

źródło okładki: http://www.fundacjahospicyjna.pl/index.php?page=sh...»

Herbi | 2013-12-10
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Książka hinduskiego autora, mająca za zadanie przybliżyć dzieciom tematykę śmierci. Osadzona, co prawda, w hinduskim kręgu kulturowym, ale trochę przez polską tłumaczkę przystosowana i naprawdę ciekawa i mądra.

Jest w niej parę tekstów, które mogą poruszyć - zarówno takich, które wzruszają, jak i takich, które rozśmieszają. Krótkie rozdzialiki, duża czcionka i niewielka ilość stron sprawiają, że czyta się ją błyskawicznie.

Pokazuje z jednej strony podejście religijne, z drugiej racjonalistyczne, w sposób strawny i zrozumiały. Przedstawia historię małej bohaterki i jej dziadka.

Mimo wielu interesujących momentów, jako całość jest trochę mdła, ale mimo wszystko warto poświęcić te kilkadziesiąt minut i ją przeczytać, choćby dla paru fajnych anegdot medyczno-geriatrycznych.

sgoha28 | 2017-10-27
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka