Rudy / Prawo do życia

Okładka książki Rudy / Prawo do życia
Jack Ketchum Wydawnictwo: Papierowy Księżyc horror
Kategoria:
horror
Tytuł oryginału:
Red / Right to Life
Wydawnictwo:
Papierowy Księżyc
Data wydania:
2012-09-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-09-01
Język:
polski
ISBN:
9788361386209
Tłumacz:
Bartosz Czartoryski, Marcin Kiszela
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Lśnienie w ciemności. Dla uczczenia dwudziestolecia Lilja’s Library Clive Barker, P. D. Cacek, Ramsey Campbell, Richard Chizmar, Brian Keene, Jack Ketchum, Stephen King, Stewart O'Nan, Edgar Allan Poe, Kevin Quigley, Bev Vincent
Ocena 6,2
Lśnienie w cie... Clive Barker, P. D....
Okładka książki Zaburzenia snu Jack Ketchum, Edward Lee
Ocena 6,2
Zaburzenia snu Jack Ketchum, Edwar...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Zadać ból to rzecz ludzka, choć nieuprzejma…



666 428 114

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
455 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
435
17

Na półkach: ,

Rzadko się zdarza, bym rozpoczęła i skończyła książkę tego samego dnia. Jako że obecnie mam więcej wolnego czasu, który można poświęcić na czytanie, skwapliwie z tego skorzystałam dziś. To nie jest moje pierwsze spotkanie z Ketchumem – parę lat temu zafascynowana (o ile to dobre określenie w tym wypadku) i jednocześnie przerażona przedzierałam się przez kolejne słowa „Dziewczyny z sąsiedztwa”, „Poza sezonem”, „Jedynego dziecka”. Mój ulubiony King i jego wyobraźnia to czytanki dla przedszkolaków w porównaniu z twórczością zmarłego niedawno wyżej wspomnianego. Wiedziałam, czego mogę się spodziewać po tych dwóch opowiadaniach, że otoczy mnie makabra, ohyda, obrzydzenie i zdegustowanie, a mimo to wiedziałam również, że przecież i tak je przeczytam, bo w tym przypadku jestem masochistką.

„Rudy” był lekkim zaskoczeniem, wcale nie negatywnym. Opowieść o starszym człowieku szukającym sprawiedliwości za bezsensowną i paskudną śmierć ukochanego psa nie zapowiadała ogromu przemocy, jaką zazwyczaj mamy u Ketchuma, historia płynie w miarę spokojnym tempem i choć następuje eskalacja zdarzeń, nie jest ona aż tak niespodziewana. Postaci są nieco jednowymiarowe, przez co cały czas kibicujemy głównemu bohaterowi, co zresztą nie powinno dziwić żadnej empatycznej osoby, która dowiaduje się o krzywdzie zwierząt. Ostatnio pojawiły się doniesienia o dwóch kobietach, które próbowały żywcem skatować, a następnie utopić własnego psa. Jak na ironię, takie informacje szokują obecnie dużo bardziej opinię społeczną niż wieści o przemocy wobec ludzi. To, według mnie, również dobre określenie tego opowiadania, gdy życie zwierzęcia nie dla wszystkich ma taką samą wartość jak własne.

Z „Prawem do życia” sprawa wygląda nieco inaczej. Zarówno temat aborcji, jak i protestów wobec tej praktyce są mocno kontrowersyjne. Ketchum dorzuca do tego ogródka jeszcze swój kamyk, wplatając te wątki w historię kobiety w ciąży porwanej sprzed kliniki aborcyjnej przez fanatyczne małżeństwo, by przejść półroczną gehennę. Torturowanie, wypalenie piętna „właściciela”, biczowanie, gwałty, zamykanie co noc w drewnianej skrzyni przypominającej trumnę, psychiczne znęcanie się w formie gróźb pod adresem najbliższych dziewczyny, nakładanie na głowę pudełka bez dostępu światła i dźwięków jako kary za każde najmniejsze przewinienie, czyli w mniemaniu mężczyzny niespełnianie jego rozkazów. Powiecie „Co za chory umysł mógł wymyślić takie rzeczy?”. Wymyślił, ale to nie był Ketchum. Ta historia wydarzyła się naprawdę – poczytajcie o porwaniu Colleen Stan. Piekielnie trudno jest ocenić opowiadanie traktujące o rzeczywistym zdarzeniu, bo normalnemu człowiekowi coś podobnego nie mieści się po prostu w głowie. Czułam się nieco, jakbym czytała relację tej kobiety, a zwięzły i rzeczowy język dodatkowo powodował dyskomfort. Prawdopodobnie taki właśnie był zamysł autora słynnącego z brutalnej tematyki. W tej opowieści na pierwszy plan wysuwają się oczywiście opisy przemocy, jednak rys psychologiczny postaci nie został pominięty, a to równie istotny element.

Na tle pozostałych książek Ketchuma w kategoriach makabry ta również może uplasować się dosyć wysoko. „Rudy”, choć mniej straszny, nie pozostawia czytelnika obojętnym – zwłaszcza na krzywdy wyrządzane słabszym, niezależnie od faktu bycia człowiekiem czy zwierzęciem. Tak, te opowieści nie są przeznaczone dla osób o słabszych nerwach i żołądkach, nie są też lekturą obowiązkową. Ale pod otoczką gore skłaniają do refleksji nad moralnością czy odpowiedzialnością ludzką, nawet jeżeli to dla nas niekomfortowe.

Rzadko się zdarza, bym rozpoczęła i skończyła książkę tego samego dnia. Jako że obecnie mam więcej wolnego czasu, który można poświęcić na czytanie, skwapliwie z tego skorzystałam dziś. To nie jest moje pierwsze spotkanie z Ketchumem – parę lat temu zafascynowana (o ile to dobre określenie w tym wypadku) i jednocześnie przerażona przedzierałam się przez kolejne słowa...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    589
  • Przeczytane
    562
  • Posiadam
    213
  • Horror
    24
  • Ulubione
    14
  • 2013
    11
  • 2018
    10
  • 2014
    8
  • Teraz czytam
    8
  • Chcę w prezencie
    7

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rudy / Prawo do życia


Podobne książki

Przeczytaj także