Trauma

978-83-76741-68-0
Masterton, horror, groza, Bonnie Winter
horror
JastrunD

Książka zawiera w sobie powieść "Bonnie Winter" oraz dwa opowiadania: "Bazgroły" i "Szamański kompas". Praca Bonnie nie należy do standardowych – kobieta doprowadza do porządku miejsca zbrodni. Niejedno już widziała, więc naprawdę wiele potrzeba, by zrobić na niej wrażenie. Jednak, o ile środki chemiczne są w stanie usunąć krew i inne oznaki makabry, pewnych grzechów nie da się wymazać. Nawet...

Nawet nie potraficie sobie tego wyobrazić.
Genialna, niepokojąca, wytrącająca z równowagi powieść Grahama Mastertona ukazuje to, co niewyjaśnione, z przerażającą precyzją i elegancją, odnajdując zagrożenie nawet w najzwyklejszych elementach życia codziennego.
Przekrocz granice świata Bonnie Winter. A potem spróbuj o nim zapomnieć.

źródło opisu: www.replika.eu

źródło okładki: www.replika.eu

Bohaterka, która pracuje za dwoje, nie jest szanowana przez męża, wciąż przerzucającego winę za swoje niepowodzenia z pracą na Meksykanów chętniej zatrudnianych za niższa stawkę. W pewnym sensie, jej drugie zajęcie, jako czyścicielki miejsc zbrodni jest odskocznią, ale też trudnym zajęciem, które nie pozostaje bez wpływu na jej życie. W pewnym momencie Bonnie spostrzega podczas doprowadzania do porządku kolejnego domu czarne gąsienice, nawet prosi o ich zbadanie etymologa, ale po tym spotkaniu nic w temacie się nie dzieje, bo opowieść wraca na tory rozgrywek domowych między małżonkami. Osobiste kłopoty Bonnie przytłaczają całą historię tworząc z "Traumy" melodramatyczny twór, w którym znów jakaś zona poświęca się na rzecz rodziny, a kolejny mąż jedynie wylewa swoje frustracje na współmałżonkę i ich dziecko.

Według mnie, "Trauma" to nie horror. Nawet grozy tu tyle, co kot napłakał. Brak poprowadzenia akcji z nastawieniem na zaskakiwanie co kilka stron czytelnika. Dopiero koniec w...

ZARAZA | 2013-05-10
Przeczytana: maj 2013

Pomysł na powieść "Trauma" bardzo mi się spodobał oraz silna osobowość Bonnie Winter. Naprawdę bardzo dobry horror. Nareszcie! Ostatnio do moich rąk trafiały słabe powieści pisarza. Jeżeli chodzi o opowiadania to ich tematyka również bardzo mi się spodobała, zarówno towarzyszące przy czytaniu napięcie. Polecam serdecznie :)

książek: 2010
talka | 2013-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2013

Książka TRAUMA zawiera dodatkowo dwa opowiadania "Bazgroły" i "Szamański kompas". Masterton w mistrzowskiej formie!!

MONIA | 2015-05-20

Dobra i ciekawa. Masterton mnie wciągnął, ale opowiadania mnie trochę rozczarowały.

kasandra_85 | 2012-03-26
Przeczytana: marzec 2012

Isadora | 2012-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2012

Nareszcie Masterton, jakiego lubię! Wystarczyło mu uderzyć w psychologiczną nutę, by mi przypomnieć, za co sobie cenię jego twórczość i czego tak naprawdę w niej szukam. Oto jedna z najlepszych i z całą pewnością najambitniejszych powieści w jego literackim dorobku, tak cudownie inna od krwawych horrorów klasy B, do których Masterton zdążył nas przyzwyczaić.

Bonnie Winter to kobieta, który w godny podziwu sposób boryka się z przeciwnościami losu. Aby utrzymać bezrobotnego męża - nieroba i nastoletniego syna, ciężko pracuje na dwóch etatach. Bonnie zarabia na życie w dość nietypowy sposób: prowadzi firmę zajmującą się doprowadzaniem do porządku miejsc zbrodni. Odór gnijącej krwi, kawałki mózgu rozpryśnięte na ścianach, wszechobecne muchy i robactwo kotłujące się pod podłogą, atmosfera grozy spowijająca te miejsca - to dla niej chleb powszedni, codzienność, która przestała robić na niej wrażenie. Ale czy rzeczywiście można przejść nad tym do porządku dziennego?
Pewnego dnia uwagę...

Świetna powieść, ciekawe opowiadania. Polecam

Dominik | 2013-05-13

Opowiadania znacznie lepsze niż powieść, chociaż ta też całkiem niczego sobie. Czytając wstęp odniosłem wrażenie, że autor to pyszałek. Dlatego wątpię, abym w przyszłości przeczytał jeszcze jakąś jego książkę.

Piotr | 2015-01-06

Paulina | 2013-04-06
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

"- Powinnaś na chwilę przyhamować, Bonnie, zatrzymać się i powąchać kwiaty.
- Przepraszam cię, Dan, ale jestem zbyt zajęta usuwaniem zapachu trupów"
Jejku, co za durna książka.

Bonnie to właścicielka firmy sprzątającej miejsca zbrodni, która poza wywabianiem plam krwi z podłóg i kanap oraz zeskrobywania mózgów ze ścian pracuje także w firmie kosmetycznej. Musi ciągnąć dwa etaty, gdyż jej mąż, nierób i pijak, siedzi w domu całymi dniami i tylko wydaje rozkazy. Bonnie jest 34-letnią, atrakcyjną kobietą, podrywaną przez prawie wszystkich mężczyzn, których spotyka w książce. Celowo o tym piszę, gdyż Masterton, autor nie tylko horrorów, ale i poradników seksualnych (sic!) ma chyba jakiś problem z seksem.
W tej powieści, jak i innych powieściach autora, zawsze drażni mnie to samo - instrumentalne traktowanie kobiet, nawet pod przykrywką stworzenia bohaterki śmiałej, odważnej i bardziej męskiej od wszystkich facetów, występujących w książce. Wyczuwam seksizm i to zawsze mnie zniechęca...