Ochrona indywidualna dzieł sztuki i zabytków w muzeach

Wydawnictwo: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony
sztuka
A--

"Ochrona indywidualna to bardzo kreatywna część systemów elektronicznego zabezpieczenia. Tak naprawdę to najwięcej zależy od wiedzy i pomysłowości projektanta. Nie zawsze systemy zabezpieczenia indywidualnego wiążą się z ogromnymi wydatkami. Proste rozwiązania mogą się okazać bardzo skuteczne." Indywidualna ochrona dzieła sztuki to tylko część muzealnego systemu zabezpieczeń. Część jednak...

Indywidualna ochrona dzieła sztuki to tylko część muzealnego systemu zabezpieczeń. Część jednak nader ważna i nader często lekceważona zarówno przez zamawiających, jak i projektantów. Pozorne zabezpieczenie osłabia czujność personelu muzealnego i kusi złodziei. Efekt - choćby przypadek Stephana Breitwiesera, który z łatwością otwierał gabloty scyzorykiem, szafki jednym z kilkunastu kluczy i bez problemu okradł ponad 170 muzeów w Europie Zachodniej.

Udostępniona Państwu książka Piotra Ogrodzkiego jest efektem jego wieloletniego doświadczenia w zakresie ochrony muzealiów, analizy poszczególnych przypadków kradzieży, jak i analizy działania poszczególnych systemów. To książka nie tylko dla osób zajmujących się profesjonalnie montażem systemów alarmowych, która przypomina, że nawet najlepsze urządzenia źle zamontowane nie spełnią swej roli. To również książka dla muzealników - kustoszy i dyrektorów, którzy powinni wiedzieć, czego mogą wymagać od specjalistycznych firm i wiedzieć, jak poszczególne dzieła czy ekspozycje powinny być zabezpieczane.

***
Autor: Piotr Ogrodzki