Zagrożenie zabytków przestępczością

Wydawnictwo: DiG, Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych
sztuka
A--

Zagrożenie Zabytków Przestępczością jest publikacją omawiającą problem współczesnej przestępczości przeciwko zabytkom. Opracowanie stara się przedstawić problematykę w sposób przystępny dzieląc ją na część poświęconą charakterystyce wybranych zagrożeń (przestępczość, kradzieże w muzeach, fałszerstwa mebli, nielegalna penetracja stanowisk archeologicznych) oraz na zagadnienia związane z prewencją i systemowymi zagadnieniami ochrony dziedzictwa narodowego.

W publikacji poruszono min następujące zagadnienia podzielone na 2 działy:

I. Zagrożenie

Przestępczość przeciwko zabytkom-charakterystyka zagrożenia (Piotr Ogrodzki)
Kradzieże zbiorów z polskich muzeów (Piotr Ogrodzki)
Wyspa skarbów. Polskie dziedzictwo archeologiczne w zagrożeniu (Wojciech Ziółkowski)
Przemyt zabytków jako nowa forma przestępczości zorganizowanej (Piotr Ogrodzki)
Fałszerze mebli, Meble fałszerzy (Jan Świeczyński)
II Działania Prewencyjne

Francuskie OCBC jako model zwalczania przestępczości przeciwko zabytkom (Robert Różycki)
Od chaosu do porządku, Systemowe propozycje rozwiązania problemu organizacji skutecznej ochrony zabytków-Policyjne uwarunkowania i możliwości (Robert Różycki)
Ochrona i zabezpieczenie muzeów w świetle obowiązującego prawa-teoria, praktyka i najczęstsze problemy stosowania przepisów (Piotr Ogrodzki)
Brytyjski model ochrony dziedzictwa archeologicznego. Wzór czy abstrakcja (Wojciech Ziółkowski)

***
Autor: Praca zbiorowa
Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych, Wydawnictwo DIG, Warszawa 2005

źródło opisu: http://www.nimoz.pl/pl/wydawnictwa/zagrozenie-zabytkow-przestepczoscia

źródło okładki: www.nimoz.pl/pl/dzialalnosc/wydawnictwa

MagdaLena | 2013-09-04