Nie widać nic. Opowiadanie obrazów

Tłumaczenie: Anna Arno
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Tarcza Achillesa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: DodoEditor
On n'y voit rien. Descriptions
978-83-62972-03-6
sztuka, esej, historia sztuki
sztuka
Snoopy

Co się dzieje, kiedy patrzymy na obrazy? Jakie wywołują w nas myśli i skojarzenia? Jak opowiedzieć samemu sobie o tym, co widzimy lub czego się tylko domyślamy? A jak historyk sztuki powinien interpretować coś, co widzi wyraźnie albo ledwo, ledwo, czemu przygląda się beznamiętnie lub z bijącym sercem? Daniel Arasse zaprasza nas na przygodę dla oczu. W sześciu krótkich opowiadaniach...

Daniel Arasse zaprasza nas na przygodę dla oczu. W sześciu krótkich opowiadaniach przenikliwie opisuje obrazy Tycjana i Velázqueza, Bruegla i Tintoretta… Z uporem detektywa poszukuje ukrytych znaczeń, które okazują się widoczne gołym okiem! Te dzieła łączy jedno: malarstwo olśniewa nas
i dowodzi, że zwykle nie dostrzegamy tego, co pragnie nam przekazać. Na pierwszy rzut oka nie widać nic! Ale to nic to w końcu bardzo wiele.

źródło opisu: dodoeditor.pl

źródło okładki: dodoeditor.pl

Abdita | 2012-06-15
Przeczytana: 08 czerwca 2012

Wielkie rozczarowanie. Zapowiadało się na inne, oryginalne spojrzenie na sztukę, na jakieś odświeżenie sposobu patrzenia na obrazy ale nic z tego. Z okładkowego „z uporem detektywa poszukuje ukrytych znaczeń” pozostaje tylko ten upór w wymyślaniu inności. Nieważne jak byle inaczej niż tzw. „uznane autorytety”, które wprawdzie czasem są przywoływane ale równocześnie na ogół deprecjonowane. Męczące. Dodatkowo każdy tekst napisany w innej formie - jest list do znajomej, tekst pisany w pierwszej osobie, w drugiej, w trzeciej, dialog (a raczej kłótnia) dwóch krytyków i coś w rodzaju wykładu. Wydawałoby się, że nie ma to takiego znaczenia albo nawet może być pewnym urozmaiceniem ale okazuję się, że męczy a chwilami utrudnia czytanie, sprawia, że całkiem się gubiłam w tym co w ogóle Daniel Arasse chce mi przekazać. Za dużo w tekście znaków zapytania, za dużo wykrzykników.
Po przeczytanie niewiele zostaje w głowie ciekawych spostrzeżeń, myśli, raczej tyko uczucie, że ta...

Bookeriada | 2014-07-23
Przeczytana: 28 czerwca 2012

Na jednym ze swoich ostatnich wykładów wybitny neurobiolog, profesor Jerzy Vetulani wspomniał, że obecnie ludzki mózg jest bardzo łatwo i szybko pobudzany przez wynalazek końca XIX wieku – film. Oglądanie ruchomych obrazów aktywizuje mózg znacznie szybciej od czynności podziwiania dzieł malarskich czy fotografii. Owszem, w przypadku malunku czy zdjęcia obserwator ma czas, by skupić się na szczegółach, ale bądźmy szczerzy – w dzisiejszych czasach śmiertelnicy rzadko się na szczegółach skupiają. Trudno czasem skoncentrować się na trzech stronach tekstu, a co dopiero na detalach dzieła malarskiego…

W książce Nie widać nic. Opowiadanie obrazów Daniel Arasse w specyficzny sposób wręcz pławi się w szczegółach. Wszak każdy drobiazg może przybliżyć tajemnicę ukrytą przez twórcę wśród postaci przedstawionych na obrazie. Czy Baltazar, jeden z Trzech Króli, wpatruje się nie gdzie indziej jak w przyrodzenie nowo narodzonego Jezusa Chrystusa? Czy ślimak pełzający na krawędzi obrazu jest...

Snoopy | 2012-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2012

Zadziwiająca książka - zarówno pod względem formy, języka, jak i treści. Autor bierze na warsztat malarskie dzieła najsłynniejszych starych mistrzów (m.in. Breugla, Tycjana, Tintoretta, Velazqueza), ale jego brawurowe rozważania na ich temat są zaskakujące i nieortodoksyjne, odważne, może nawet nieco ryzykowne, ale przez to niezwykle odświeżające. Przy tym wszystkim Arasse jest naprawdę przekonujący (choć momentami potrafi być nieco mętny) - nie wiem, czy to zasługa rzetelnej argumentacj, czy tylko sugestywnego języka. Jakby nie było - otwiera oczy na obrazy, uczy myślenia i spojrzenia świeżego, nie obciążonego utartymi schematami. A to już naprawdę wiele.

PS Przekład Anny Arno czyta się bardzo dobrze i nie mam do niego większych zastrzeżeń. Zastanawiam się tylko, czy sztuka "liberalna" ze str. 155 nie powinna być "wyzwoloną", a "męstwo" ze str. 79 "męskością". Nie mam jednak wglądu w oryginał (zresztą nie znam francuskiego) nie mnie więc to oceniać.

Ola | 2017-11-09
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 09 listopada 2017

Bardzo przyjemna książka, otwierająca oczy na szerszy kontekst interpretowania obrazów - nieograniczony przez sztywne ramy ikonografii. Arasse pokazuje, ze sztuką można się bawić, a malarstwo ma przede wszystkim sprawiać przyjemność w interpretacji. Wiele do życzenia pozostawiać może język, choć bez znajomości oryginału trudno ocenić, czy jest to kwestia samego autora, czy raczej tłumaczenia. Mimo to, jest to lektura lekka, niegłupia i bardzo ciekawa.

Joanna | 2018-03-12
Przeczytana: 21 stycznia 2017