Detal. Historia malarstwa w zbliżeniu

Tłumaczenie: Anna Arno
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Tarcza Achillesa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: DodoEditor
Le detail. Pour une histoire rapprochée de la peinture
978-83-62972-05-0
sztuka, esej, historia sztuki
sztuka
Snoopy

Przejmujące spojrzenie, gest, odbicie w lustrze, postać na trzecim planie - trzeba podejść bliżej, żeby te rzeczy zauważyć. Skupione spojrzenie wyławia drobne szczegóły, które są ucztą dla oka, a często również wskazówką dla zrozumienia całego obrazu. Wyjęte z kontekstu, detale zadziwiają i podważają szerokie kategorie historii sztuki. Daniel Arasse śledzi rozmaite sposoby ukazywania i postrzegania detali na przestrzeni wieków. Proponuje alternatywną historię malarstwa: oglądanego z bliska.

źródło opisu: dodoeditor.pl

źródło okładki: dodoeditor.pl

Snoopy | 2013-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Sięgając po tę książkę, znałem już wcześniej u nas wydaną "Nie widać nic" tego autora i spodziewałem się, że "Detal" będzie kolejnym bardzo odświeżającym i nieco kontrowersyjnym spojrzeniem na konkretne obrazy - tym razem poprzez wybrane szczegóły malowideł. Tymczasem zaskoczenie. Pozycja ta jest bowiem dosyć klasyczną książką naukową z dziedziny historii sztuki. Różne ciekawostki i dykteryjki, których jest tu sporo, nie stanowią już głównego trzonu wywodu, ale są zaledwie ornamentem i ilustracją wysuwanych tez. Ten dosyć systematyczny wykład Arassego jest niemniej jednak miejscami zbyt mętny i zawiły, co sprawia, że książki nie czyta się łatwo. Warto jednak przez nią przebrnąć, żeby doznać kilku olśnień i odkryć. Wiele obrazów się dla mnie "otworzyło" po tej lekturze, za co jestem wdzięczny.

Szkoda tylko, że polskie wydanie książki ma tak koszmarnie słabe reprodukcje: małe, ciemne, niewyraźne - bardzo często w ogóle nie widać na nich detali, o których mowa w tekście. Wiem, że...