Krystyna Skarbek. Agentka o wielu twarzach

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
6 (6 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
978-83-05-13533-7
Mansfield

Krystyna Skarbek, hrabianka i agentka, kobieta o wielu nazwiskach i twarzach. Przez lata zapomniana, czy może świadomie przemilczana. Autor, znawca działalności służb specjalny, z iście detektywistycznym zacięciem odnajdywał wszelkie ślady, które po niej zostały. W swej książce prezentuje fakty z niezwykłego życia, pasjonujące przygody oraz powstałe mity na jej temat mity. Powstał obraz kobiety o niezwykle ciekawym życiu i tragicznej śmierci.

źródło opisu: http://www.kiw.com.pl/208120/krystyna-skarbek-agentka-o-wielu-twarzach

źródło okładki: http://www.kiw.com.pl/208120/krystyna-skarbek-agentka-o-wielu-twarzach

koliber | 2012-08-08
Na półkach: Przeczytane, Biografia, Posiadam
Przeczytana: lipiec 2012

Właśnie skończyłam fantastyczną opowieść o ulubionej wywiadowczyni Churchilla (jak podobno sam o tej agentce mawiał). Bohaterka pochodziła ze szlacheckiej polskiej rodziny Skarbków, w której jeden z przodków był zaufanym człowiekiem na dworze Bolesława Krzywoustego, znanym między innymi ze słynnej efektownej riposty danej królowi (późniejszemu cesarzowi) niemieckiemu Henrykowi V, który chcąc pochwalić się przed polskim poselstwem bogactwem, pokazał Janowi Z Góry (później zwanemu Skarbek właśnie z powodu owego wydarzenia) swój skarbiec. Jan zdjął z palca pierścień i dorzucił go do klejnotów mówiąc "Idź złoto do złota. My Polacy bardziej żelazo wolimy i żelazem bronić się będziemy"(o tej legendzie wspomina Sienkiewicz w "Krzyżakach")
Setki lat później swą odwagę, poświęcenie, spryt, lojalność pokazała potomkini Jana - Krystyna Skarbek vel Christine Granville, agentka brytyjskich służb wywiadowczych (SIS, później SOE) w czasie drugiej wojny światowej. Niezwykła kobieta, która miała...

korektorka | 2014-10-29
Przeczytana: 29 października 2014

Książka ta zawiera więcej szczegółów na temat wywiadu w Europie w czasie II wojny światowej i sytuacji politycznej niż samej Krystyny Skarbek. Autor pozbierał jednak to, co wiadomo o tej agentce i przedstawił na tle historycznym.

fiołek | 2017-08-03
wielokropek | 2014-10-22