Uświęcona zdrada

Wydawnictwo: Albatros
Sacred Treason
James Forrester
Danway

Powieść historyczna z czasów elżbietańskich. Część pierwsza trylogii, której centralną postacią jest William Harley, Wielki Herold Clarenceux. Pewnej grudniowej nocy 1563 roku, w domu Williama Harleya w Londynie zjawia się jego przyjaciel, katolik, Henry Machyn. Obawiając się o swoje życie, zostawia mu na przechowanie księgę, o której los się obawia. Wkrótce potem Clarenceux zostaje...

Pewnej grudniowej nocy 1563 roku, w domu Williama Harleya w Londynie zjawia się jego przyjaciel, katolik, Henry Machyn. Obawiając się o swoje życie, zostawia mu na przechowanie księgę, o której los się obawia. Wkrótce potem Clarenceux zostaje aresztowany, a jego dom splądrowany przez żołnierzy Francisa Walsinghama, sekretarza królowej Elżbiety. Walsingham żąda oddania kroniki Harleya i oskarża herolda o spisek przeciwko monarchini, lecz nie mając dowodów, wypuszcza go z nakazem dostarczenia księgi do wieczora. Kierując się wskazówkami Machyna, Clarenceux próbuje dotrzeć do zagadkowego bractwa Rycerzy Okrągłego Stołu. Tropiony przez ludzi Walsinghama zbiera strzępki informacji, które prowadzą go powoli do rozwiązania zagadki tajemniczej księgi. To jedyna droga, żeby ocalić życie swoje i swoich najbliższych, a może nawet znacznie więcej…

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

allison | 2014-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Bardzo dobrze skonstruowana, trzymająca bezustannie w napięciu powieść historyczno-przygodowa, którą czyta się jednym tchem.
Szybkiej lekturze na pewno sprzyjają częste zwroty akcji, stopniowo wyjawiane i wyjaśniane tajemnice i pełne burzliwych perypetii losy głównych bohaterów.

Najbardziej intrygujące okazuje się odczytywanie sekretu, jaki kryje w sobie okupiona życiem wielu ludzi księga - rodzaj kroniki, jaka trafia w ręce Wielkiego Herolda.

Autor zaznacza w posłowiu, że przygody bohaterów są fikcyjne, jednak są wśród nich i historyczne postacie. W tle pojawiają się także największe osobistości epoki Tudorów, z królową Elżbietą na czele.
James Forrester przedstawia interesującą teorię na temat jej praw do korony, które poparte są badaniami historycznymi. Na ile są prawdziwe? Tego wciąż do końca nie wiadomo i tę właśnie wątpliwość pisarz wykorzystał, tworząc interesującą opowieść.
Polecam nie tylko miłośnikom powieści, których akcja rozgrywa się w czasach Henryka VIII i...

ANNA | 2014-03-24
Przeczytana: 23 marca 2014

Rok 1563 Anglia za rządów Elżbiety I - córki Henryka VIII i Anny Boleyn.
W domu Wielkirgo Herolda Clarenceux zjawia się jego przyjaciel Henry Machyn i oddaje mu pod opiekę własnoręcznie spisaną kronikę. Machyn prosi by w razie niebezpieczeństwa księgę przekazać Rycerzom Okrągłego Stołu.Co zawiera księga - polecam przeczytać powieść pana Forrestera , która przeniesie nas do niebezpiecznej Anglii za rządów Tudorów i rozwikła zagadkę pierwszego małżeństwa Anny Boleyn.

Justyna_78 | 2015-09-27
Przeczytana: 27 września 2015

Widzę, że książka mimo, że osnuta wokół historii rodu Tudorów nie wzbudziła na LC wielkiego entuzjazmu. Ja już przeczytałam.
Mnie skusiła historia, której akcja toczy się za rządów królowej Elżbiety I z rodu Tudorów, bo wszystko co o Tudorach muszę przeczytać ;)
Sama Philippa Gregory wypowiedziała się tak oto o książce:"James Forrester idealnie uchwycił klimat i niebezpieczeństwa Anglii za rządów Tudorów", i jak nie mogłam po tę książkę sięgnąć - prędzej czy później musiałam!
Czytało się dobrze, nie bardzo dobrze ale dobrze, za dużo tu pościgów i bijatyk, jak dla mnie, niemniej jednak wartka akcja i sami bohaterowie wzbudzała ciekawość co się będzie działo dalej i jak cała ta historia wielkiej tajemnicy się zakończy.
Jak dowiadujemy się z noty autora, książka jest wynikiem inspiracji dokumentów i wspomnień postaci historycznych. Prawdziwy Henry Machyn był jednym z londyńskich przyjaciół Wiliama Harveya, kupcem i krawcem, przedsiębiorcą pogrzebowym i zakrystianem. Nazwisko Machyna...

Awrenim | 2014-06-03

Lubię ksiązki zaliczające się do nurtu powieści historyczno-przygodowych. Dlatego skusiłam się na książkę będącą wg wydawcy początkiem serii powieści, w których akcja toczy się w II połowie XVI wieku w Anglii, za rządów królowej Elżbiety I z rodu Tudorów. Muszę jednak powiedzieć, że o ile pomysł na powieść był interesujący, o tyle sama książka jest zwyczajnie nudna. Śmiało mogę stwierdzić, że niewiele sie praktycznie dzieje. Autor jest dobry w "laniu wody", jak to się kiedyś mówiło :) Przez prawie 500 stron bohater zmienia tylko miejsce pobytu a w międzyczasie dokonywane są kolejne mordy. Tło historyczne zarysowane niezbyt ciekawie. Epilog do przewidzenia. I chociaż napisane lekkim językiem, niestety historia nie porywa. Jeśli chodzi o mnie - nie polecam.

Asia774 | 2014-08-02

Intryga, elżbietański Londyn, od lat skrywana tajemnica, ucieczka przed niesprawiedliwym osądem... czego chcieć więcej? Po prawdzie spodziewałam się bardziej rozbudowanego spisku i bardziej zaskakującego zakończenia (zważając na to, że ma nastąpić po nim kolejna część), ale czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Na największy plus zasługuje nawet nie sama fabuła, ale nakreślenie jej tła i realiów epoki przez autora - co nie dziwi, ponieważ jest on historykiem. Możemy się po drodze dowiedzieć kilka ciekawych rzeczy. Z chęcią sięgnę po następną część.

Monika Głuchowska | 2017-11-05
MrsMichaelis | 2017-04-11