Peloponez

Role kobiet i mężczyzn, praktyki i symbole wyznaczające kobiecość i męskość są konstruowane społecznie oraz kulturowo, co wcale nie znaczy, że są łatwo podatne na zmianę ani że jednostka może w prosty sposób doprowadzić do destabilizacji systemu płci. Jednym z elementów konstruujących ten porządek jest religia. Autorzy i autorki analizują wpływ religii na tożsamość i społeczny status kobiet, ale również zwracają uwagę na ciągłą grę między sprawczością (agency) jednostki bądź grupy a współorganizowanym przez religię porządkiem społecznym; nieustającą negocjację między religią będącą systemem determinującym, wyznaczającym kobietom podporządkowaną w stosunku do mężczyzn pozycję społeczną, a religią dającą siłę i dowartościowującą. Ponadto artykuły pokazują aktywność i inwencję kobiet, które (świadomie bądź nieświadomie) zmieniają reguły narzucone przez instytucje religijne. Czynią to w ramach praktyki życia codziennego lub religijnego, stając się reformatorkami bądź założycielkami nowych nurtów i ruchów religijnych.

źródło opisu: http://www.nomos.pl/

źródło okładki: http://www.nomos.pl/