Nazistowskie obozy zagłady. Opis i próba analizy zjawiska.

Wydawnictwo: Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego
83-915036-6-6
obóz koncentracyjny
historia
Agata

Książka przedstawia opis funkcjonowania nazistowskich obozów zagłady - zasadniczej instytucji realizowania programu tzw. "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". W Chełmnie, Bełżcu, Sobiborze i Treblince znalazło kres życia co najmniej 1.7 miliona istnień ludzkich. Ludzie ci byli zabijani przy pomocy przemysłowych metod opartych o zdobycze i techniki nowoczesności.

Wojtaszko | 2016-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2016

23/52/16 M. Maranda, Nazistowskie obozy zagłady. Opis i próba analizy zjawiska
Ta dokumentalna książka omawia cztery obrazy piekła, cztery fabryki śmierci - obozy zagłady w Chełmnie, Bełżcu, Sobiborze, Treblince. Odgórnie wydawać by się mogło, że obóz Auschwitz-Birkenau był najgorszym faktem, który spotkać mógł człowieka, doświadczającego okrucieństwa wojny, ale (chyba) analiza funkcjonowania tych czterech obozów może podważyć tę opinię. Więźniowie Oświęcimia, jeśli byli silni i zdolni do pracy, mieli jakieś szanse na przetrwanie, natomiast Chełmno, Bełżec, Sobibór i Treblinka były bezpośrednimi miejscami kaźni tysięcy zesłanych (szacuje się, że w tych czterech obozach zamordowano ponad 1,8 miliona ludzi w przeciągu niespełna 1,5 roku ich działania (w samejTreblince to ok. 900 tys.ofiar) <dla porównania - na podstawie tejże analizy - w samej Brzezince, bezpośrednio po przybyciu do obozu, na przełomie dwóch lat, zamordowano ponad 900 tysięcy>). Opis obozów zagłady w Bełżcu i w...

Agata | 2012-04-05
Przeczytana: 20 maja 2012