Ustrój terroru: obóz koncentracyjny

Wydawnictwo: Żydowski Instytut Historyczny
Die Ordnung des Terrors
historia
Adm_Lütjens

W ciągu dwunastu lat, od 1933 do 1945 roku, niemieckie obozy koncentracyjne były miejscem kaźni i śmierci milionów. Wolfgang Sofsky w swojej książce pomija historyczne okoliczności powstania i funkcjonowania obozów, takie jak kryzys gospodarczy, napięcia społeczne i polityczne czy ideologia nazizmu. Obóz koncentracyjny ujmuje jako obszar zamknięty, enklawę absolutnej władzy człowieka nad człowiekiem. Skupia się na opisie samych form przemocy, która w tym ujęciu przedstawia się jako antropologiczna stała, zakorzeniona w ludzkiej naturze. Metody badawcze i tezy Sofsky`ego, kontrowersyjne i szeroko dyskutowane, otwierają nowy rozdział w badaniach zarówno nad narodowym socjalizmem, jak i nad zjawiskami przemocy i terroru.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

marcjn | 2017-03-08
Przeczytana: 08 marca 2017

Ciekawa i świeża interpretacja funkcji obozu koncentracyjnego jako miejsca absolutnej władzy. Sofsky nie stroni od brutalnych opisów, nie sprawiają jednak one wrażenia nastawienia na szokowanie, są tylko obrazową ilustracją jego słów. Warto przeczytać jeśli chce się wiedzieć czym był obóz.

ziajam | 2017-03-22
Rafał Gawarecki | 2017-05-19