LIBERALIZM contra NACJONALIZM Problem europejski przełomu wieków

Wydawnictwo: Instytut Liberalno-Konserwatywny
4 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-88017-01-2
Damian

Analiza narodowych ruchów i nurtów ideowych ostatnich dwóch stuleci może w decydujący sposób ułatwić próby tworzenia prawdziwej syntezy dziejów Europy. Warto przy tej okazji sięgnąć po pomijane albo zapomniane prace z zakresu polskiej myśli politycznej XIX w. (...) Myślący Polacy zawsze wiele uwagi poświęcali analizie pojęcia narodu i jego roli w świecie, nie zadawalając się frazesami.

Damian | 2012-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2012

Książka bardzo słabo napisana, przez 3/4 ma miejsce ciągłe przytaczanie poglądów Spasowicza i rozgrzeszanie go z jego - nie oszukujmy się - antyniepodległościowych postaw. Może i początkowo jego stanowisko można było brać pod uwagę, jednak kiedy nie sprawdziło się, to powinien posypać głowę popiołem, podobnie jak autor, który broni swojego idola do ostatniej kartki, ledwo co przyznając jego błąd. Jedyny plus jest taki, że poznałem historię polskiej myśli konserwatywno-liberalnej.

Maciej Markisz | 2014-01-23
joan-na | 2013-07-23