Wyprawy krzyżowe i łaciński wschód XI-XIV w.

Tłumaczenie: Jacek Szporko
Wydawnictwo: Bellona
Croisades et Orient Latin (XIe-XIVe siècle)
83-11-10103-5
historia
kommandeur

Napisana z ogromną erudycją książka ta uchodzi za jedną z najlepszych prac dotyczących wypraw krzyżowych. Stanowi doskonałą syntezę wydarzeń na Bliskim Wschodzie we wczesnym Średniowieczu, kiedy to świat Zachodu zetknął się z Orientem bizantyjskim i muzułmańskim. Autor przedstawia wnikliwie podróże społeczne, polityczne, gospodarcze, psychologiczne i kulturowe krucjat, a także ich skutki doraźne i dalekosiężne. Zaletą pracy jest szerokie wykorzystanie źródeł arabskich, zwykle tylko marginalnie traktowanych przez mediewistów. Duża liczba map i planów wraz z tablicami genealogicznymi uzupełnia zasadniczy tekst o wiele szczegółów.

źródło opisu: www.odk.pl

źródło okładki: http://www.odk.pl