rozwiń zwiń

Północ - Południe

Okładka książki Północ - Południe
Robert M. Wegner Wydawnictwo: Powergraph Cykl: Opowieści z meekhańskiego pogranicza (tom 1) fantasy, science fiction
571 str. 9 godz. 31 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Opowieści z meekhańskiego pogranicza (tom 1)
Wydawnictwo:
Powergraph
Data wydania:
2012-03-07
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Data 1. wydania:
2011-01-01
Liczba stron:
571
Czas czytania
9 godz. 31 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361187448
Tagi:
bitwa intryga literatura polska opowiadania pojedynek pustynia walka dobra ze złem walka o byt walka o życie wojna żołnierz

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Antologia polskiego cyberpunka Paweł Majka, Łukasz Orbitowski, Tobiasz Piątkowski, Robert J. Szmidt, Robert M. Wegner
Ocena 7,1
Antologia pols... Paweł Majka, Łukasz...
Okładka książki Magazyn Biały Kruk #12 Kacper Adamski, Redakcja Magazynu Biały Kruk, Artur Grzelak, Piotr Kurek, Karol Ligecki, Wiktor Orłowski, Olaf Pajączkowski, Artur Szyndler, Mateusz Tokarski, Marlena Urbaniak, Robert M. Wegner
Ocena 7,3
Magazyn Biały ... Kacper Adamski, Red...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
5051 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1106
64

Na półkach: , , , ,

Choć Robert M. Wegner publikuje dopiero od kilku lat, jego nazwisko wyryło się już złotymi zgłoskami wśród rodzimych twórców fantasy. Kolejne nagrody, w tym Zajdel i Sfinks, porównania do Kresa czy Sapkowskiego, wznowienie tomów opowiadań po zaledwie dwóch-trzech latach od premiery — to wszystko zwraca uwagę i każe postawić sobie pytanie: czy proza Wegnera faktycznie jest tak dobra, jak wszyscy mówią? To, co powszechnie chwalone, często bywa przereklamowane i rozczarowuje podwójnie — na szczęście nie tym razem. „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ – Południe” rzeczywiście są tak rewelacyjne, jak powiadają. Albo jeszcze lepsze.

Zbiór ośmiu opowiadań podzielony jest na dwie części, których akcja została umieszczona odpowiednio w północnych i południowych krainach Imperium Meekhańskiego. Rozgrywające się w danym regionie cztery opowieści, mimo że są zamkniętymi historiami, łączą się ze sobą, rysując powoli przed oczyma czytelnika spójną linię fabularną i tworząc preludium do wydarzeń, mających w przyszłości nadejść. To dopiero pierwsza część serii o Meekhanie, do której należy także drugi zbiór opowiadań oraz powieść, trudno jednak nie zachwycić się tym wspaniale odmalowanym światem już od początkowych stron, a choć w jego konstrukcji pozostają białe plamy, to są one wabikiem skłaniającym do natychmiastowego sięgnięcia po „Wschód – Zachód” i „Niebo ze stali”.

Część pierwsza, Północ, prowadzi nas w rejony górskich szczytów, gdzie surowości skalnych turni i grozie bezdennych przepaści dorównuje jedynie oschłość miejscowej ludności i dyscyplina wśród żołnierzy Górskiej Straży. Czytelnik towarzyszy Szóstemu Pułkowi dowodzonemu przez porucznika Kennetha-lyw-Darawyta w kilku niebezpiecznych misjach, poznaje żołnierskie opowieści, dowiaduje się, jak skomplikowaną i delikatną materią bywa dyplomacja, oraz, rzecz jasna, bierze udział w paru mniejszych i większych potyczkach, opisanych w sposób równie realistyczny, co okrutny i przejmujący. Choć opowieści o dzielnych i honorowych wojakach znamy wiele, Wegner potrafi tchnąć w temat świeżość, a co najważniejsze — snuje opowieść w sposób tak interesujący, że trudno się od lektury oderwać. Eksperymentuje, także w drugiej części książki, ze sposobem prowadzenia narracji, jego język jest barwny, a pióro lekkie, choć równocześnie nie sposób przypisać ową lekkość poruszanym przez niego tematom, zwłaszcza w utworach „Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami” i „Szkarłat na płaszczu”.

Część druga, Południe, to klimat zupełnie inny. Gdy poznaje się kolejne cztery opowiadania, czuje się na twarzy podmuch gorącego wiatru, a drobniutkie ziarenka piasku wgryzają się w skórę. Śledzimy historię wojownika o imieniu Yatech z plemienia Issaram, ludu o rygorystycznym kodeksie honorowym, dyscyplinie i surowych wymaganiach wobec swoich członków. Bohater służy u bogatego kupca, co pozwala autorowi na skonfrontowanie ze sobą dwóch różnych kultur i postaw, ukazania wzajemnego niezrozumienia, które często wynika z tradycji — dla jednego świętej i niepodważalnej, dla innego zaś dziwnej i niepojętej. To opowieść o honorze, winie i odkupieniu, ale także o miłości — ojcowskiej, siostrzanej, a wreszcie tej zmysłowej, między kobietą a mężczyzną, których wiele dzieli. Druga część książki jest jeszcze bardziej emocjonalna i chwytająca za serce, ale nie w sposób przesiąknięty patosem czy trącący kiczem; Wegner potrafi dotknąć głębiej, tak, by odbiorca silnie się wzruszył lub miał ochotę rzucić opasłym tomem o podłogę ze złości.

Opowiadania, szczególnie te z Północy, mogą przywodzić na myśl dobrze znane wszystkim historie o Wiedźminie — ukazany świat jest brudny, pełen przemocy, chciwości i zła, podobnie jak w utworach Sapkowskiego. Wieśniacy są zachłanni, do tego stopnia, że bez zawahania zabiliby i ograbili sąsiada, gdyby było to opłacalne, żołnierzy i bandytów często cechuje okrucieństwo i żądza poniżenia przeciwnika, a politycy, zarówno ci lokalni, jak i wyższego szczebla, spiskują i kłamią, nie bacząc na konsekwencje. Jednakże fantastyki jest u Wegnera niewiele — owszem, z rzadka występują magowie, czasem pojawi się demon, wzmianka o klątwie czy ingerencji bogów, ale to elementy trzecioplanowe, dekoracyjne, utrzymane w klimatach low fantasy. Opowieści koncentrują się na ukazaniu bogatego i skomplikowanego świata oraz ludzkich charakterów, ich sił i słabości. Przede wszystkim zaś mają wpłynąć na czytelnika, wywołać pewne emocje, poruszyć — a tę funkcję spełniają w stu procentach.

Prozę Wegnera można bez wahania polecić każdemu, zarówno weteranom gatunku, jak i tym, którzy w fantastyce stawiają pierwsze niepewne kroki. Ba, nawet czytelnicy stroniący zwykle od tego typu literatury mają szansę zachwycić się „Opowieściami z meekhańskiego pogranicza”, o ile tylko cenią książki silnie oddziałujące na emocje i wyobraźnię, porywające i wprawnie napisane.

---
Zarówno tę recenzję, jak i wiele innych tekstów znajdziecie na moim blogu: http://oceansoul.waw.pl/ Serdecznie zapraszam!

Choć Robert M. Wegner publikuje dopiero od kilku lat, jego nazwisko wyryło się już złotymi zgłoskami wśród rodzimych twórców fantasy. Kolejne nagrody, w tym Zajdel i Sfinks, porównania do Kresa czy Sapkowskiego, wznowienie tomów opowiadań po zaledwie dwóch-trzech latach od premiery — to wszystko zwraca uwagę i każe postawić sobie pytanie: czy proza Wegnera faktycznie jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6 130
  • Chcę przeczytać
    4 419
  • Posiadam
    1 596
  • Ulubione
    398
  • Fantastyka
    243
  • Teraz czytam
    193
  • Fantasy
    175
  • Chcę w prezencie
    78
  • 2019
    70
  • Audiobook
    49

Cytaty

Więcej
Robert M. Wegner Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe Zobacz więcej
Robert M. Wegner Północ - Południe Zobacz więcej
Robert M. Wegner Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także