Księgi Południa

Cykl: Czarna Kompania (tom 4-6)
Wydawnictwo: Rebis
The Silver Spike, Shadow Games, Dreams of Steel
enedtil

Inne wydania

Drugi tom odnowionego cyklu o Czarnej Kompanii! Po wyniszczającej bitwie pod Wieżą Uroku, Konował, chcąc odnaleźć zaginione Kroniki, prowadzi resztki towarzyszy na południe. Tu jednak natrafiają na nowego wroga – Władców Cienia – przerażające, potężne istoty, których celem jest zdławienie świata. W starciu z nimi Kompania ponosi straszliwą klęskę. Pani, jedna z nielicznych ocalałych,...

Drugi tom odnowionego cyklu o Czarnej Kompanii!

Po wyniszczającej bitwie pod Wieżą Uroku, Konował, chcąc odnaleźć zaginione Kroniki, prowadzi resztki towarzyszy na południe. Tu jednak natrafiają na nowego wroga – Władców Cienia – przerażające, potężne istoty, których celem jest zdławienie świata. W starciu z nimi Kompania ponosi straszliwą klęskę. Pani, jedna z nielicznych ocalałych, zdecydowana pomścić braci i pokonać Władców, zbiera nową armię. Tymczasem ci spośród Kompanii, którzy poszli inną drogą – Milczek, Kruk, Pupilka – muszą ponownie stawić czoło duchowi Dominatora, którego ktoś próbuje wciąż oswobodzić.

Glen Cook (ur. 1944) – autor wielu powieści science fiction i fantasy. Dorastał w Kalifornii, studiował na uniwersytecie w Missouri. Marzył, by zostać pilotem Phantoma F-4, ale ostatecznie trafił do oddziałów specjalnych US Marine Corps (3rd Marine Recon Battalion). Wojskową karierę podjął syn Glena, natomiast autor przez kilkadziesiąt lat pracował w różnych fabrykach koncernu General Motors. Jego pasją jest czytanie i kolekcjonowanie książek historycznych oraz zbieranie znaczków.

Doświadczenia ze służby w armii przenosi na karty swoich książek. O tym, że robi to przekonująco, świadczy fakt, iż opowieść o najemnikach z Czarnej Kompanii była jedną z najpopularniejszych lektur wśród amerykańskich żołnierzy podczas Wojny w Zatoce. Najbardziej znane tytuły Cooka to cykle „Czarna Kompania”, „Imperium Grozy” i „Delegatury nocy” (wszystkie wydane przez REBIS) oraz seria o inspektorze Garretcie. „Czarną Kompanią” Glen Cook w pojedynkę dokonał rewolucji na polu fantasy – z czego mnóstwo czytelników wciąż nie zdaje sobie sprawy. Sprowadził opowieść do poziomu zwykłego człowieka, porzucając zużyte schematy królów, książąt i złych czarnoksiężników. Było to niczym lektura powieści o wojnie w Wietnamie czytanych na haju Steven Erikson

Nowa edycja cyklu o Czarnej Kompanii składać się będzie z czterech tomów: „Kroniki Czarnej Kompanii”, „Księgi Południa”, „Powrót Czarnej Kompanii”, „Zagłada Czarnej Kompanii”.

wiejskifilozof | 2016-04-07

To jest bardzo cudowna książka.Piękna i ładnie napisana.
Zauważyłem,że jest dość trudna.Ale to poważne fantasty,nie dla dzieci.
Mamy tu dużo potworów i odniesień do religii.
Ale miałem wrażenie,że książę i jego siostra.To były zbyt takie postacie płytkie.
Ale to tylko taki szczegół.Bo reszta była dobra.

(Tutaj bym wstawił jakiś pompatyczny tytuł, ale nie mam pomysłu)
Drugi tom (zbiorczy) przygód Czarnej Kompanii zawiera dwie książki właściwe o przygodach Konowała i jeden spin-off, w którym narratorem jest Skrzynka i nowy bohater znany jako Smeds.
1. Srebrny Grot - jak dotąd najlepsza część cyklu, mimo że bez Kompanii. Mamy za to duże zatłoczone miasto, prawie nieśmiertelnego ziomka z kompleksem niższości, pudla ze wścieklizną i latającego wieloryba.
Bardzo mroczna atmosfera, nowi dobrze napisani bohaterowie i szybka akcja sprawiają, że czytelnik nie może się oderwać. Jedyny minus za brak humoru. Bardzo mocne 10/10
2. Gry cienia
Kompania baczność. Sztandar wprowadzić. Konował jako nowy szef, kieruje resztkami, w liczbie siedmiu, do tajemnego miasta. Miasta, w którym powstała Czarna Kompania - Khatovaru. Żeby nie było zbyt prosto dajmy na ich drodze: dobrych Murzynów, złych Murzynów, cienie, kilka przewidujących zwrotów akcji, bardzo dobrze opisane bitwy. Klimat kulał, logika poszła...

Vayar | 2016-07-23
Przeczytana: 08 lipca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Opis z okładki, ale moim zdaniem to jedna wielka ściema. Więcej spoilerów się w niej nawalić nie dało?

Srebrny grot - widząc opis tej części byłam załamana. Uznałam to za klasycznego odgrzewanego kotleta - może by tak jeszcze raz ożywić tego złego, bo nie wiem co robić dalej. Nic bardziej mylnego! Nowa intryga, znowu wspaniała od strony normalnych ludzi, którzy chcą po prostu zarobić, nie myśląc wiele o wielkim świecie. Sprytnych ludzi, którym nie raz dopisało szczęście, i którzy musieli pozbyć się sumienia żeby przetrwać. Sympatyzowałam z tą ekipą, mimo tego, co oznaczała ich brawura dla świata. Z drugiej strony nasi przyjaciele, którzy muszą coś z tym zrobić. Znowu dość przeciętni ludzie, stający przeciwko wielkim siłom. Ostateczne zakończenie wątków na Północy.

Gry cienia - jedna z moich ulubionych części, kompania w swoim żywiole. Najemnicy, którzy muszą zreformować cały kraj, żeby wygrać przeciwko silniejszym. Mroczna tajemnica Czarnej Kompanii, sekrety i spiski. Oraz...

jw23 | 2014-09-10
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 09 września 2014

Fantasy, ale inne niż wszystkie pozostałe. Jeśli ktoś spodziewa się bajkowych czarodziejów i wróżek nie znajdzie ich tu. Autor stworzył bohaterów "z krwi i kości" wplatając w to nadprzyrodzone moce. Czytając można zapomnieć, że czyta się tytuł z gatunku fantasy, gdyż magia wplatana jest w wydarzenia toczące się powieści tak jakby była czymś naturalnym. Tytuł nie do podrobienia. Kolejne 3 tomy dzieła Cooka utrzymały poziom poprzednich części.

nati02andi | 2013-03-16
Przeczytana: 15 marca 2013

Srebrny Grot - 6/10
Nie sądziłam, że tak bardzo odczuję brak Kompanii. Owszem, mamy tu Pupilkę, Milczka, narratora-Skrzynkę, ale... Brakowało mi ciągłych docinków na linii Goblin-Jednooki, trochę dziwnie też czułam się przez brak Pani, nawet nieobecność Konowała (za którym akurat jakoś nie przepadam) nie przypadła mi do gustu. No i następuje powrót pewnej postaci, która jak nie użala się nad sobą, to ucieka przed odpowiedzialnością i daje więcej szkody, niż pożytku Skrzynce. Ocena byłaby niższa, gdyby nie ciekawy wątek Smedsa.

Gry Cienia - 8/10
W końcu poznajemy kolejne losy Czarnej Kompanii, dowodzonej przez Konowała. Poziom jest wyższy niż w poprzedniej części, czyta się lżej - podejrzewam, że duża w tym zasługa całkiem przyjemnej narracji Konowała. Akcja nabiera rozmachu, klimat staje się na powrót "żołnierski" - mnie osobiście lekko przeszkadzało poluzowanie więzi w Kompanii, ale to było do przewidzenia, w końcu była ona budowana niemal od zera.
Bardzo denerwujące dla mnie...

Tyreneusz | 2013-09-11
Przeczytana: 11 września 2013

Po "Księgi Południa" sięgnąłem w dzień skończenia "Kronik Czarnej Kompanii". Nie zawiodłem się ani na jotę dalszą twórczością Glena Cooka. Brak czasu nie pozwolił mi opisać wszystkich ksiąg tak jak należy więc opisze tylko swoje ogólne wrażenia. 3 tomy w "Księgach Południa" doskonale ukazują progress pisarza w ciągu jego twórczości. Cook z co raz większym zapałem i rozmachem potrafi mnie zadziwić. Każdy z 3 tomów ma innego narratora, co wydaje się z początku uciążliwe, ale ciekawie urozmaica lekturę, przez co pochłania się ją jeszcze szybciej. Każdy z tomów kończy się lekko niespodziewanie i powoduje chęć poznania dalszych losów bohaterów. Cook ma niezwykła zdolność różnicowania istotności wydarzeń, co wpływa często na nasilenie zdziwienia i kieruje czytelnika ledwie widzialnym tropem późniejszych wydarzeń. Wplata rzeczy i ludzi wydające się z początku nieistotne, po czym dowiadujemy się często, że mogą one ważyć losy świata. Pokazuje nam, jak 4 zwykłych facetów potrafi przewrócić...

nebetnefer | 2014-11-12
Przeczytana: 22 października 2014

Nie przepadam za książkami o szczegółowych opisach kampanii wojennych, w których główną rolę odgrywają brudni, klnący i emocjonalnie rozchwiani panowie nie stroniący od kobiet, kufla i wojaczki. Więc czemu po raz kolejny dałam się namówić i porwać autorowi?
Ponieważ, jak to zapisano w kronikach: Czarna Kompania to jedna rodzina, zbieranina najgorszych facetów, ale zawsze dbających o siebie i stojących murem. Poznałam Kompanię, stałam się jej członkiem i nie jestem w stanie opuścić!
Mówiąc szczerze, nie wiem, co mnie najbardziej urzekło. Bohaterowie z krwi i kości, ludzcy i przyziemni? Wartka akcja? Intrygi? Gra o władzę pokazana od strony pnących się po szczeblach szaraczków? Realistyczny świat? Pojęcia nie mam. Chyba wszystko naraz. Książka jest genialna i miłośnicy fantastyki po prostu muszą ją przeczytać!
„Księgi Południa” to tak naprawdę „Gry Cienia” i „Sny o Stali”. „Srebrny Grot” to inna historia, której nie było gdzie upchnąć. Ale bardzo się cieszę, że się tutaj...

Tomasz | 2016-08-08
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

"Księgi południa" nie odstają od poprzedniego zbioru trzech tomów. Każdy kto lubi mroczną, wojenną fantastkę powinien sięgnąć również po Kroniki Czarnej Kompanii.

Przemysław | 2013-07-30
Przeczytana: 06 marca 2013

Świetna okładka, wciągająca treść, czego chcieć więcej?

Fantasy-Bestiarium | 2015-02-16

"Ceo Slayer" autorstwa Marcina Przybyłka wciąga nas w mroczny i niebezpieczny świat, pełen tajemniczych i zagadkowych postaci. Dostajemy pozycję pełną akcji i dynamicznych zwrotów fabularnych, autor pokazuje zupełnie inne oblicze Polski. Dzięki pozycją takim jak ta moja wiara w polskich autorów z poletka fantasy zostaje mocno odbudowana. People power!!!

Przenosimy się do Warszawy w połowie XXI wieku, gdzie korporacje, firmy farmaceutyczne, banki i ubezpieczalnie żądzą światem. Oszukując i kradnąc zarabiają miliony na skutkach ubocznych swoich produktów, kruczkach prawnych i wykorzystywaniu do granic możliwości swoich pracowników. Są to tak zwani CEO'si - Chief Executive Officers, którzy nie cofną się przed niczym aby zarobić jeszcze więcej pieniędzy. Właśnie w tym miejscu pojawia się Rodney Pollock - pogromca i mściciel zwany Hatmanem. Zwany również Kapelusznikiem czy po prostu CEO Slayerem, który używając zdobyczy nowoczesnej techniki wymierza sprawiedliwość. Tylko czy uda mu się...