Grenada 1983. Panama 1989

Wydawnictwo: Altair
Grenada 1983. Panama 1989
historia
Getos

Pododdziały grupy Atlantic nie napotkały na opór podczas domarszu do obiektów ataku i sprawnie opanowały zapory i elektrownie wodne w Madden i Gatun, obiekty wojskowe i policyjne w porcie Colon oraz więzienie w Gamboa.

źródło opisu: okładka książki

Joker | 2019-08-28

Krótka książką na dwa małoskalowe konflikty zbrojne. Pierwszy, "Just Cause" miał obronić interes Stanów Zjednoczonych. Drugi, "Urgent Fury" miał zatrzymać pochód komunizmu w tej części świata. Bardzo dobrze ukazany jest kierowanie i dowodzenie niewielkich grup (głównie Marines, Rangers, Navy Seals, Delta, Zielone Berety), błędy na Grendzie i wątek międzynarodowy (ONZ).

Mazin82 | 2019-04-05

Przyjemna lektura, choć ciężko mi ją obiektywnie ocenić. Z jednej strony w przystępny sposób podaje nam informacje o tych dwóch nieco zapomnianych konfliktach, z drugiej to oczywiście tylko cienka książeczka, więc wszystko jest skumulowane.
Inna rzecz, że ja sam zawsze będę tego typu pozycje "z urzędu" oceniał wyżej, bo mam ogromny sentyment do wszystkiego co wyszło w tamtych czasach, a i kocham Amerykę lat 80 ;)
Minusem jest natomiast to, że w tekst wstawione są liczne 'boxy' z dodatkowymi informacjami, a także zdjęcia i inne grafiki, co zamiast przyozdobić treść, trochę przeszkadza w czytaniu.

Getos | 2015-10-25
Przeczytana: 25 października 2015

Plus za temat jaki książka podejmuje, czyli mało znane operacje "Urgent Fury" na Grenadzie w 1983 r. i "Just Cause" w Panamie w 1989 r. Operacje przeprowadzone w celu obrony interesów USA (Panama) i zatrzymania groźby komunizmu (Grenada). Autor opisuje tło konfliktów, krótko charakteryzuje oddziały jakie wzięły w tych operacjach udział (głównie Marines, Rangers, Navy Seals, Delta, Zielone Berety, przy wsparciu sił nawodnych i lotnictwa). Mamy opis bardzo krótkich walk z wyszczególnieniem błędów w operacji na Grenadzie, w której to zginęło 59 Amerykanów. Operacje przeprowadzone zostały w sposób błyskawiczny, siły przeciwników były o wiele mniejsze niż siły skierowane do tych operacji, a konflikty te wpisały się w promowaną od początku lat 80-tych koncepcję "konfliktów o małej intensywności", którą promowali Republikanie z prezydentem Reaganem na czele. Co na minus? Skrótowość, ale doceniam fakt podjęcia tego tematu.