Kuba - od rewolucji do kryzysu rakietowego

Seria: Największe bitwy XX wieku
Wydawnictwo: Altair
historia
Getos

Zamysł rozmieszczenia wojsk ZSRR na Kubie narodził się - jak można mniemać w oparciu o dostępne publikacje rosyjskie - w roku 1960. Na jej ostateczną krystalizację zasadniczy wpływ miała jednak inwazja w Zatoce Świń. Chruszczow, który już wcześniej rozważał z wicepremierem Anastasem Mikojanem plany rozlokowania rakiet balistycznych na Kubie, zdecydował się na oficjalne zaprezentowanie swoich zamiarów. Miało to miejsce w kwietniu 1962 na posiedzeniu Komitetu Obrony ZSRR. Sekretarz Generalny KPZR przedstawił wówczas projekt zainstalowania 150 kilometrów od wybrzeży Florydy pocisków rakietowych z głowicami nuklearnymi. Krok ten miał doprowadzić do zmiany globalnego układu sił i znaczącej poprawy sytuacji strategicznej Związku Radzieckiego. Przyjąć można, że był to zasadniczy motyw sprawczy inicjatywy Chruszczowa, podczas gdy obrona Kuby przed amerykańską interwencją stała się dogodnym pretekstem planowanych działań.

źródło opisu: Altair, 1996

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Getos | 2014-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Po zakończeniu czytania krótkiej książki B. Wołoszańskiego pt. "Na krawędzi - kryzys kubański 1962" postanowiłem sięgnąć po kolejną pozycję podejmującą ten ciekawy epizod w historii świata. Jest to książeczka również kompaktowa (zaledwie 50 str.) podobnie jak pozycja Wołoszańskiego, ale napisana nieco inaczej. Autor w tej książce koncentruje się na obaleniu Batisty, dojściu do władzy Castro, zacieśnieniu współpracy z ZSRR, akcji w Zatoce Świń w 1961 roku i kończy opisem tytułowego kryzysu rakietowego w 1962 r. Książka jest ciekawym uzupełnieniem pozycji Wołoszańskiego, posiada różne informacje których u Wołoszańskiego nie znajdziemy, ale jej styl jest mniej zjadliwy (tamta pozycja ma charakter bardziej popularnonaukowy). Pozycja ta jest charakterystyczna dla całego cyklu "Najwększe bitwy XX wieku", który to cykl wydawany był w latach 90-tych przez Altair. Wtedy na pewno był to rarytas, teraz to jest trochę za mało, więc oceniam ją na 6/10.

Weronika | 2017-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2017