Zgłosuj na książki roku 2017

Seria: Sally Lockhart
Wydawnictwo: Scholastic
angielski
Aleksandra

Jim Taylor, Sally’s oldest friend, has just been hired as a bodyguard to a princess. But Crown Princess Adelaide of Razkavia is not what you’d expect. She’s a London slum-child who cannot read or write; a girl Jim has been searching for ever since she vanished ten years ago. Now she’s turned up in Razkavia, a tiny Central European country in political turmoil. The Crown Prince is deeply in love with her, and it’s easy to see why. Adelaide’s courage and determination set her apart. But there are others who hate Adelaide and what she stands for, and now her life is in mortal danger… This dramatic tale of love, loyalty and adventure is the final novel in the quartet.

źródło opisu: http://shop.scholastic.ie/products/82319

źródło okładki: http://shop.scholastic.ie/products/82319