Cela. Historia mordercy, który stał się mnichem

Okładka książki Cela. Historia mordercy, który stał się mnichem W. Paul Jones
Okładka książki Cela. Historia mordercy, który stał się mnichem
W. Paul Jones Wydawnictwo: eSPe biografia, autobiografia, pamiętnik
eSPe
2012-01-01
2012-01-01
978-83-7482-462-0
nawrócenie morderca

Krótką przedmowę przygotowuje siostra zakonna Helen Prejean, autorka dwóch istotnych w tym temacie książek, mianowicie "Przed egzekucją" (inne tłumaczenie tytułu to "Z celi śmierci"; po amerykańsku brzmi "Dead Man Walking"; w 1995 roku na tej kanwie powstaje film w reżyserii Tima Robbinsa o tym samym tytule co książka, a główne role należą do Susan Sarandon <która za tę kreację otrzymuje Oscara> i Seana Penna, twórcą tekstu piosenki jest Bruce Springsteen) oraz "Death of Innocents" (nie znajduję jej tłumaczonej na język polski). Helen Prejean pisze, że "Przesłanie tej książki jest takie, że jeśli zabijamy kogokolwiek, zakładając, iż jego poprawa jest niemożliwa, to wówczas zajmujemy miejsce Boga".

Świetna dedykacja, podejmowana na płaszczyźnie religijnej, rozpoczyna tę książkę: "Dla tysięcy ludzi z wyrokami śmierci, których system sprawiedliwości w naszym imieniu postawił poza naszym miłosierdziem – zakładając że są oni poza przekształcającym Miłosierdziem Boga".

Autorem jest ojciec W. Paul Jones z zakonu trapistów, a bohaterem biograficznym Clayton Anthony Fountain, który jest głównie rozpoznawany z powodu dokonanych morderstw i sianego zagrożenia wobec otoczenia, jakie swoim dotychczasowym zachowaniem stworzył wokół siebie. Jak widać wojsko z rekrutów tworzy "bezwzględne maszyny do zabijania" i w opinii społecznej niby wszystko jest w porządku, ale... czy na pewno?!?! Jeśli żołnierz zabija na wojnie, to jest ogłaszany bohaterem i otaczany chwałą. Jeśli żołnierz zabija poza służbą staje się niebezpiecznym mordercą, więc jest godzien pogardy i pozbawienia go życia. Swoisty paradoks, ale możliwy do rozwiązania, jednak nie w obecnych warunkach politycznych – tak teraz myślę. Główny bohater w więzieniu przechodzi przemianę duchową, aż finalnie staje się zakonnikiem. Zadziwiająca transformacja wewnętrzna okupiona wielkimi wysiłkami aresztanta (między innymi kształtowanie w sobie pokory, panowanie nad własnymi emocjami oraz... niestety zamykanie się w "skorupie" z powodu niezrozumienia pracowników penitencjarnych i ludzi). Analiza tożsamości metodą Myersa-Briggsa przyporządkowuje Claytonowi osobowość typu INWK (introwertyczny, intuicyjny, wrażliwy i krytyczny). To opowiadanie od pierwszych stron wciąga czytelnika. Po tej lekturze kategorycznie nie zgadzam się z karą śmierci. Książka zasługuje na 8,5 gwiazdki.

Clayton Anthony Fountain był żołnierzem piechoty morskiej .
Popełnił zbrodnię w jednostce i został skazany na dożywocie . W więzieniu popełnił kolejne morderstwa i został uznany za najbardziej niebezpiecznego przestępcę . Umieszczono go w specjalnej celi , gdzie monitoring był całodobowy i nawet światła nie były gaszone nawet na chwilę. Nawet jak zachorował lub doznał kontuzji nie miał możliwści wizyty lekarza gdyż obawiano się że może popełnić kolejną zbrodnię.
Jednak siedząc w więzieniu nadal starał się uczyć i przeszedł duchową przemianę, zaczął czytać Biblię w wielu przekładach . W celi odwiedzał go ojciec W. Paul Jones , który był jego duchowym przewodnikiem i to on dzieli się z nami opowieścią o tym człowieku i jego przemianie.
Taki interesujący jak dla mnie szczegół , następczyni naczelnika więzienia pożyczyła mu książkę pt." Man for Others" . Książka o franciszkańskim duchownym Maksymilianie Kolbem .

Clayton Anthony Fountain był żołnierzem piechoty morskiej .

Cela-miejsce izolacji,samotne,ponure i ciemne pomieszczenie przywołujące często myśli samobójcze. A jednak w tej histori tytułowa cela stała się sceną Bożego dzieła odkupienia,pokazującą jak bezgraniczne jest miłosierdzie Boga.Człowiek,
który za swoje czyny skazany został na życie za kratami stracił wszystko.
Książka napisana na podstawie prawdziwej histori przedstawia wielką metamorfozę Claytona Anthony'ego Fountaina,o której warto przeczytać. Serdecznie Polecam.

który za swoje czyny skazany został na życie za kratami stracił wszystko.
Książka napisana na podstawie prawdziwej histori przedstawia...

Clayton Anthony Fountain był uznawany za najbardziej niebezpiecznego przestępcę,z jakim kiedykolwiek musiał się zmierzyć system federalny Stanów Zjednoczonych. Skazany za morderstwo, za więziennymi murami dokonał czterech następnych. Specjalnie dla niego została zbudowana cela wyposażona w system zabezpieczeń, który miały zapobiec atakowi ze strony osadzonego. Fountain nigdy już jej nie opuścił. Przeszedł jednak głęboką duchową przemianę, która zaowocowała przyjęciem go do zakonu trapistów.W Celi ojciec W. Paul Jones, który przez sześć lat był duchowym przewodnikiem Fountaina- aż do chwili jego nagłej śmierci w 2004 roku - ze szczerością i współczuciem dzieli się zdumiewającą opowieścią o tym niezwykłym nawróceniu.

Historia przemiany duchowej Claytona Fountaina jest wręcz niewyobrażalna. Sposób, w jaki o niej opowiada ojciec W. Paul Jones, bardzo mnie poruszył. Wielokrotny morderca, który zostaje zakonnikiem – to wydaje się tak nieprawdopodobne, a jednak wydarzyło się naprawdę. To była bardzo inspirująca lektura, o której trudno przestać myśleć. Słowa o. Jonesa zmuszają do zastanowienia się nad tym, do czego zdolny jest człowiek, co nim kieruje, co może stać się punktem zwrotnym w jego życiu.
Polecam.

Kara śmierci zawsze wzbudzała kontrowersje. Jako jedyna jest nieodwracalna, sprzeczna z podstawowymi prawami człowieka i jego godnością. Z drugiej strony dotyczy ona tylko i wyłącznie zbrodniarzy najcięższego kalibru. Czy zasługują oni na śmierć? A może jest szansa na ich resocjalizację? Ta historia wydarzyła się naprawdę: wielokrotny morderca nawrócił się i został mnichem. Dowód na to, że człowiek może się zmienić czy wyjątek potwierdzający niechlubną regułę?

Książka ciekawa, warto po nią sięgnąć i zastanowić się nad odpowiedziami na kilka ważnych( szczególnie dla karnistów) pytań.

Świetna historia, która pokazuje jak bardzo może się zmienić człowiek pod wpływem Boga. 20 lat wyroku spędził odcięty od innych skazanych w specjalnej celi. Tak wysoka kara za popełnienie pięciu morderstw.
Więzień, który w zamknięciu: uczy się -podejmując studia teologiczne ale nie tylko większość czas poświęcał na zgłębianie wiary chrześcijańskiej. Książka pokazuję przemianę złego bohatera na dobrego -odwieczny temat, który zawsze jest na czasie.
Niestety, bohater umiera w celi. Wydział więzienny nie dał mu szansy sprawdzenia, czy jego przemiana jest prawdziwa? Chociaż on sam wielokrotnie prosił o zaufanie dla niego.

Bardzo pouczająca lektura, by nikogo nie przekreślać i jakże motywująca do działania, skoro mam tyle możliwości, jestem wolnym człowiekiem. Prawdziwie wielkanocne przesłanie

Żyjemy w czasach sędziów... myślę, że śmiało mogę powiedzieć, że książka ta pokazuje ,że każdy z nas może się nawrócić bez wyjątku. Szkoda mi było tego człowieka. ..

Książka niezwykła. Podważająca słuszność kary śmierci.
Dobra do przemyślenia.

Książka niezwykła. Podważająca słuszność kary śmierci.
Dobra do przemyślenia.

Historia opisana w książce jest najlepszym dowodem przeciwko karze śmierci. Pozycja wciąga i zmusza do przemyśleń. Pokazuje brak granic miłosierdzia Bożego i łaskę, która zamienia przymusową izolacje w twórczą samotność. Polecam!

• Biografie
  • Biografie/pamiętniki